МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ВНУТРІШНІХ СПРАВ
Кафедра тактико-спеціальної підготовки
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
з дисциплін ОХОРОНА ПРАЦІ В ГАЛУЗІ.
Дніпропетровськ – 2011
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ВНУТРІШНІХ СПРАВ
Затверджено на засіданні
Вченої ради університету
(протокол № від)
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
з дисципліни ОХОРОНА ПРАЦІ В ГАЛУЗІ
з підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» «спеціаліст» за напрямком підготовки «Правознавство» (6. 030402)
С Х В А Л Е Н О
На засіданні Науково- методичної ради університету
(протокол №від 2011р)
Дніпропетровськ – 2011
Робоча навчальна програма з дисципліни «Охорона праці в галузі» / Укладач: доктор біологічних наук, професор В.Г. Грибан. - Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2011.- с.
Рецензенти:
Беліков А.С., доктор технічних наук, професор (Придніпровська державна академія будівництва і архітектури).
Степченко Л.М.., кандидат біологічних наук, професор (Дніпропетровський державний аграрний університет).
Обговорено та затверджено на засіданні кафедри (навчально-наукового комплексу) _________________, протокол №___ від ________ 200_ р.
Обговорено на засіданні кафедри (навчально-наукового комплексу) _________________, протокол №___ від ________ 200_ р.
Обговорено та затверджено на засіданні кафедри (навчально-наукового комплексу) _________________, протокол №___ від ________ 200_ р.
Обговорено та затверджено на засіданні кафедри (навчально-наукового комплексу) _________________, протокол №___ від ________ 200_ р.
АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Роль і значення дисципліни «Охорона праці в галузі» в підготовці та майбутній професійній діяльності фахівця.
Охорона праці в галузі - нормативна дисципліна, яка вивчається з метою формування у майбутніх фахівців з вищою освітою необхідного в їхній подальшій професійній діяльності рівня знань та умінь з правових і організаційних питань охорони праці, з питань гігієни праці, виробничої санітарії, техніки безпеки та пожежної безпеки, визначеного відповідними державними стандартами освіти, а також активної позиції щодо практичної реалізації принципу пріоритетності охорони життя та здоров’я працівників по відношенню до результатів виробничої діяльності.
Програма дисципліни «Охорона праці в галузі» розроблена з урахуванням того, що вивчення питань в галузі охорони праці у вищих закладах освіти здійснюється на двох рівнях: при підготовці бакалаврів «Основи охорони праці» і магістрів (спеціалістів) – «Охорона праці в галузі».
Викладена нижче програма визначає обов’язковий перелік тем і питань, котрі повинні бути розглянуті в дисципліні “Охорони праці в галузі” при підготовці спеціалістів і магістрів вищих закладів освіти усіх рівнів.
Навчання за даною програмою проводиться після вивчення студентами основних професійно орієнтованих дисциплін та основ охорони праці.
Загальний обсяг навчального часу в годинах при вивченні дисципліни “Охорона праці в галузі” повинен визначатися освітньо-професійними програмами підготовки з урахуванням рівня небезпечності умов праці галузей і виробництв, для яких готуються майбутні фахівці.
Основні риси навчальної та науково-творчої діяльності, необхідні для успішної роботи фахівця, а також характер навчально-пізнавальних проблем і завдань, що сприяють формуванню цих рис.
Предмет дисципліни:
Предметом дисципліни є умови праці як сукупність факторів виробничого процесу та виробничого середовища.
Структура дисципліни: дисципліна складається з 5 тем.
Міждисциплінарні зв'язки дисципліна “. Охорона праці в галузі ” має тісні зв’язки з» Основи охорони праці «, «Безпекою життєдіяльності», «Трудовим правом», «Адміністративним правом» та іншими дисциплінами
Методи навчання:
· емпіричний (емпірико-соціологічний) метод
· аналітичний метод
· системний метод
· порівняльний метод
Мета дисципліни:
а) Поглиблене вивчення питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві;
б) Оволодіння студентами методами і засобами створення безпечних умов праці з урахуванням специфічних особливостей виробництв за профілем спеціальностей на базі знань дисциплін “Основи охорони праці” і профілюючих дисциплін;
в) Виховна – формування активної позиції щодо реалізації гол. принципа Конституції України – пріоритетності життя та здоров`я працівників відносно результатів виробничої діяльності.
Найважливіші світоглядні ідеї та категорії, які підлягають засвоєнню під час вивчення дисципліни:
Система управління охороною праці в галузі в Україні;
Управління охороною праці на виробництві;
Розслідування нещасних випадків та професійних захворювань;
Фізіологія, гігієна та виробнича санітарія;
Технічна безпека,пожежна безпека;
Соціальний захист.
Завдання вивчення дисципліни передбачає забезпечення гарантії збереження здоров’я і працездатності працівників у виробничих умовах конкретних галузей господарювання через ефективне управління охороною праці та формування відповідальності у посадових осіб і фахівців за колективну та власну безпеку.