МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, молоді та спорту
АР КРИМ
РВНЗ „ КРИМСЬКИЙ ГУМАНІТАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ" (м.ЯЛТА)
Євпаторійський інститут соціальних наук
Ануфрієнко О.А.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ДЛЯ СТУДЕНТІВ УСІХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ ДО ВИКОНАННЯ РОЗДІЛІВ „ ОХОРОНА ПРАЦІ“ (ДИПЛОМНА РОБОТА: ОСВІТНЬО-КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ РІВЕНЬ „ БАКАЛАВР“) І „ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ“( ДИПЛОМНА РОБОТА: ОСВІТНЬО- КВАЛІФІКАЦІЙНІ РІВНІ „СПЕЦІАЛІСТ“, „МАГІСТР“)
Євпаторія-2013
ББК 65.248
Ануфрієнко О.А. Методичні вказівки для студентів усіх спеціальностей до виконання розділів,, Охорона праці“ (дипломна робота: освітньо-кваліфікаційний рівень „бакалавр“) і „Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“ (дипломна робота: освітньо-кваліфікаційні рівні „спеціаліст“, магістр“): Методичний посібник / О.А. Ануфрієнко. – Ялта: РВНЗ, 2013 – 28 с.
Рецензенти:
доктор педагогічних наук, професор
Глузман Неля Анатоліївна,
Євпаторійський інститут соціальних наук
РВНЗ „Кримський гуманітарний універсетет“(м.Ялта)
професор кафедри методик початкової і дошкільної освіти
доктор технічних наук, професор
Веселовська Наталія Ростиславівна
завідувач кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності
Вінницький національний аграрний університет
Зміст
1.Передмова………………………………….…………………………………….4 3
2. Вимоги до розділів……………………………………………………………...5 4
2.1 Мета і завдання…………………….……………...…………………...5 4
2.2. Обсяг і оформлення…………………………………………………...6 5
3. Порядок одержання і виконання завдань з розділів ………….………...7
4. Зміст розділів …………………………………………..………………………8 6
4.1Зміст розділу „Охорона праці“……………………………………….8
4.2Зміст розділу„Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“………………………………………………………………….9 8
5. Специфіка тематики розділів та підрозділів з урахуванням спеціальності студентів………………………………………………………10 9
Навчально-методична література та джерела………………………….12 10
Додатки……………………………………………………………………………17
Додаток 1. Небезпечні й шкідливі виробничі чинники Класифікація (ГОСТ 12.0.003-74*)……………………………………………………...17 15
Додаток 2. Рекомендованатематика розділу„Охорона праці“……….18 16
Додаток 3. Рекомендована тематика підрозділів розділу„Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“………………………………….22 20
1. Передмова
Відповідно до законодавства України майбутні бакалавр та
спеціаліст зобов'язаний забезпечити повну безпеку і здорові умови праці на своєму робочому місці.
За повноту і правильність рішень щодо охорони праці та безпеки всі працівники несуть дисциплінарну, матеріальну та адміністративну й кримінальну відповідальність. Тому в кожній дипломній роботі (відповідно до спільного наказу Міністерства освіти і науки України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21.10.2010 № 969/922/216) повинні бути розробленні розділи „Охорона праці“(освітньо-кваліфікаційний рівень „бакалавр“) і „Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“ (освітньо-кваліфікаційниі рівені „спеціаліст“, „магістр“) в дипломних роботах усіх спеціальностей, с висвітленням відповідних практичних аспектів на об'єкті господарювання майбутнього бакалавра, спеціаліста.
Студенти при написанні бакалаврської роботи у розділі „Охорона праці“ розглядають тільки виробниче середовище – охорону праці на робочому місці, використовуючи знання, вміння і навички отриманні при вивченні курсу„Основи охорони праці“.
При написанні дипломних робіт на освітньо-кваліфікаційному рівнях „спеціаліст“, „магістр“ у розділі „Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“ описують безпеку у виробничому середовищі своєї галузі, що є предметом вивчення дисципліни „Охорона праці в галузі“ та питання безпеки життєдіяльності, що пов’язані із гарантуванням збереження життя та здоров’я персоналу установи в галузі освіти в умовах небезпечних і надзвичайних ситуацій що є предметом вивчення дисципліни „Цивільний захист“.
2. Вимоги до розділів
2.1 Мета і завдання.
2.1.1 Метою розробки розділу „ Охорона праці“ є:
1) систематизація, закріплення і розширення теоретичних знань і практичних вмінь з питань охорони праці у процесі вирішення конкретних завдань по забезпеченню безаварійної роботи на об'єкті господарювання;
2) формування у студентів навичок самостійного аналізу стану охорони праці, роботи з науково-технічною і нормативною літературою, з проектною документацією і сучасною обчислювальною технікою;
3) перевірка підготовленості студентів до самостійної роботи із забезпечення безпечних і здорових умов праці.
2.1.2 Завданням розробки розділу „ Охорона праці“ єрозробка питань, пов'язаних із:
1) правовими та організаційними основами охорони праці; 2) державним управлінням охороною праці, громадським контролем і державним наглядом за охороною праці;
3) організацією охорони праці на підприємстві;
4) навчанням з питань охорони праці;
5) профілактикою травматизму та професійних захворювань;
6) основами фізіології та гігієни праці;
7) основами виробничої безпеки.
2.1.3 Метою розробки розділу „Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“ є:
1) практичне формування у майбутніх фахівців умінь та компетенцій для забезпечення ефективного управління охороною праці та поліпшення умов праці в галузі освіти з урахуванням досягнень науково-технічного прогресу та міжнародного досвіду;
2) усвідомлення в практичному ракурсі нерозривної єдності успішної професійної діяльності з обов’язковим дотриманням усіх вимог безпеки праці у галузі освіти;
3) формування у практичному аспекті здатності творчо мислити, вирішувати складні проблеми інноваційного характеру й приймати продуктивні рішення у сфері цивільного захисту, з урахуванням особливостей майбутньої професійної діяльності випускників, а також відповідних досягнень науково-технічного прогресу.
2.1.4 Завданням розробки розділу „Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“ єдослідження питань пов'язаних із:
1) забезпеченням гарантії збереження здоров’я і працездатності працівників у виробничих умовах галузі освіти;
2) господарюванням в освітній сфері через ефективне управління охороною праці;
3) формуванням відповідальності у посадових осіб і фахівців сфери освіти за колективну та власну безпеку.
2.2. Обсяг і оформлення.
Розділ „Охорона праці“ повинен бути за обсягом 7-10 сторінок машинописною тексту.
Розділ „Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“ повинен бути за обсягом 10-12 сторінок машинописною тексту.
Розділи оформляють у вигляді пояснювальної записки.
Керівник дипломної роботи при складанні графіка її виконання повинен враховувати час для розробки розділів та контролювати своєчасність роботи.
Розділи мають бути написані конкретно, всі практичні рішення, що приймаються, мають бути обґрунтовані розрахунками або посиланнями на відповідні нормативні документи.
У тексті пояснювальної записки треба давати посилання на відповідне використане джерело, що зазначено у загальному переліку джерел дипломної роботи.
За прийняті рішення і правильність усіх даних несе відповідальність студент – автор дипломної роботи.
При написанні розділів неприпустимо наводити загальні міркування, а також використовувати форму викладу, прийняту для правил та інструкцій. Не слід просто переписувати текст підручника, джерела Інтернет, або довідника без його критичного сприйняття. При написанні розділу необхідно використовувати встановлену термінологію в галузі охорони праці та цивільного захисту.
Оформлення пояснювальної записки має відповідати вимогам норм державних стандартів.
Крім цього розділу, в інших розділах дипломної роботи, зміст яких розриває потенційно значні ризики для працівників та об'єкту господарювання, студент повинен також висвітлювати питання охорони праці та цивільного захисту за темою роботи. Слід запобігати дублюванню однакових відомостей у розділах „Охорона праці“ та „Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“ і в інших розділах.
Для захисту дипломної роботи перед Державною екзаменаційною комісією студент повинен передбачити короткий виклад відповідних розроблених питань. На зауваження рецензента випускової роботи студент повинен дати аргументовані відповіді.
3. Порядок одержання і виконання завдань до розділів
Студент починає працювати над розділами згідно з індивідуальним планом роботи над дипломною роботою.
На першу консультацію з виконання розділів в дипломній роботі студент приходить з пропозиціями щодо питань, які потребують поглибленої розробки для створення працівникам безпечних та здорових умов праці. Під час консультації узгоджується зміст розділу, індивідуальне завдання, що потребує розрахункового обґрунтування або поглибленого дослідження, коригується список пропонованої літератури і нормативних джерел, обсяг і термін виконання розділу.
Користування відомостями Інтернет (насамперед сайту Верховної Ради України - http://zakon.rada.gov.ua) можна розглядати як важливе джерело інформації.
Працюючи над розділами, студенти відвідують консультації відповідно до розкладу кафедри. Завершені варіант-чернетки розділів вони надають консультанту для рецензування. Після доробки, усунення зауважень і повторної перевірки консультантом студенти оформляють розділи „ начисто ". У процесі роботи над розділами студенти усувають всі зауваження консультанта, а після завершення роботи над розділом, перед підписанням консультантом титульного аркуша роботи віддають йому чернетку розділу у друкованому та електронному вигляді.
Консультант кафедри підписує аркуш завдання на виконання дипломної роботи та титульний аркуш пояснювальної записки.
Без підпису консультанта з охорони праці та цивільної безпеки дипломна робота до захисту не допускається.
4. Зміст розділів
4.1 Зміст розділу „Охорона праці“ та методичні вказівки до його виконання.
Розділ повинен мати наступну структуру:
• вступ до розділу: актуальність, об’єкт, предмет, мета і завдання, аналіз досліджень та публікацій відносно питання, що досліджується;
• теоретичне дослідження умов праці на об'єкті н азва підрозділу відповідає індивідуальному завданню): теоретичний аналіз відповідної науково-технічної і нормативної літератури; дослідження існуючих умовпраці, технологічних робіт на відповідному об'єкті господарювання;
• практична організація безпечних умов праці на об'єкті (назва підрозділу відповідає індивідуальному завданню): організація безпечних та нешкідливих умов праці на робочому місці (на час проведення дослідження), заходи, які пропонуються щодо поліпшення умов праці і підвищення безпеки працюючих на об'єкті (враховуючи індивідуальне завдання);
• висновки до розділу:
перелік найважливіших теоретично-нормативних джерел
щодо предмету дослідження; стисла констатація стану організації безпечних та нешкідливих умов праці на робочому місці (на час проведення дослідження); конкретні
практичні заходи, які пропонуються щодо поліпшення умов праці і підвищення безпеки працюючих на об'єкті
• список використаних у розділі джерел:
визначається об'єктом дослідження.
В окремих випадках з урахуванням пропозицій керівника роботи та за узгодженням з консультантом розділ може мати іншу структуру. Нижче наведений приклад змісту кожного з підрозділів, що входять до складу розділу.
4.1.1 Вступ до розділу.
Цей підрозділ присвячений основним завданням в галузі створення безпечних та нешкідливих умов праці і з меншення виробничого травматизму й профзахворювань стосовно до умов об'єкта дипломної роботи або місця майбутньої роботи випускника.
Виходячи з державних засад в галузі охорони праці, сформульованих у „Законі про охорону праці України“ та інших законодавчих актах, описати індивідуальне завдання на прикладі конкретного об'єкта щодо теми дипломної роботи чи місця майбутньої роботи випускника та визначити актуальність, об’єкт, предмет, мету, провести аналіз досліджень та публікацій відносно питання, що досліджується.
Обсяг підрозділу 1- 1,5 стор.
4.1.2 Теоритичний аналіз умов праці на об'єкті господарювання.
Підрозділ починають з теоретичного аналізу відповідної науково-технічної і нормативної літератури в ракурсі якого проводять дослідження існуючих умовпраці, технологічних робіт на відповідному об'єкті господарювання.
На основі виконаного аналізу, наприклад, користуючись ГОСТ 12.0.003-74*, визначають небезпечні й шкідливі виробничі фактори, дія яких на працюючих може призвести до травми або профзахворювання. При цьому кожний з факторів, наведений у ГОСТ, повинен бути пов'язаний з конкретним обладнанням, механізмом або технологічним процесом на об'єкті. Тобто з усієї сукупності факторів, наведених у ГОСТ, вибирають ті, які можливі в даних умовах і конкретизують їх. Обсяг підрозділу 2-3 сторінки.
4.1.3 Практична організація безпечних нешкідливих умов праці на робочому місці.
На основі результатів аналізу умов праці та технологічних процесів розглядуваного об'єкта, виконаного у попередньому розділі, а також виходячи з вимог нормативних документів України, в цьому підрозділі розглядають організацію безпечного й нешкідливого проведення робіт для конкретних умов. З цією метою для запобігання небезпечних та шкідливих факторів виявлених при аналізі, на працюючих необхідно розробити відповідні практичні організаційні рішення з необхідними нормативними або розрахунковими обґрунтуваннями згідно діючим нормативно-правовим актам.
Наприклад, розглядаючи робоче місце користувача ЕОМ, необхідно забезпечити:
• об'ємно-планувальні вимоги щодо влаштування приміщень із робочими місцями користувачів ЕОМ (площу, обсяг на 1 робоче місце);
• ергономічні вимоги до робочого місця користувача ЕОМ;
• вимоги метеорологічних умов у робочій зоні;
• вимоги до хімічного складу повітря (озонування повітря при роботі лазерних принтерів як небезпечний і шкідливий чинник), наявність пилу;
• вимоги до іонізації повітря;
• вимоги до рівнів іонізуючих та неіонізуючих випромінювань, електричного та магнітного полів, електростатики, тощо;
• вимоги електробезпеки;
• вимоги до природного освітлення робочої зони;
• вимоги до штучного освітлення робочої зони;
• вимоги акустичного комфорту та захисту від вібрації;
• вимоги пожежної безпеки;
З урахуванням індивідуальних завдань, які виконують в цьому підрозділі (див. нижче), його обсяг повинен становити 3-4 сторінок машинописного тексту формату А-4.
4.2 Зміст розділу „ Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“.
Розділ обсягом 10-12 сторінок машинописною тексту повинен мати наступну структуру:
1) перший підрозділ (7- 9 сторінок):
вступ до підрозділу: актуальність, мета і завдання, об’єкт, предмет, мета, аналіз досліджень та публікацій відносно питання, що досліджується;
теоретичний аналіз умов праці на об'єкті освіти(назва підрозділу відповідає індивідуальному завданню) теоретичний аналіз відповідної науково-технічної і нормативної літератури; дослідження існуючих умовпраці, технологічних робіт на відповідному об'єкті освіти;
практична організація безпечних умов праці на об'єкті освіти(назва підрозділу відповідає індивідуальному завданню): організація безпечних та нешкідливих умов праці на робочому місці (на час проведення дослідження), заходи, які пропонуються щодо поліпшення умов праці і підвищення безпеки працюючих на об'єкті освіти (враховуючи індивідуальне завдання);
висновки до підрозділу.
2) другий підрозділ (3-5 сторінок):
вступ до підрозділу: актуальність, мета і завдання, об’єкт, предмет, аналіз досліджень та публікацій відносно питання, що досліджується (0.5-1 сторінка);
теоретичний аналізситуації пов’язаної з виникненням і розвитком надзвичайної ситуації (враховуючи індивідуальне завдання): моніторинг та сценарний аналіз виникнення і розвитку надзвичайної ситуації на об'єкті освіти; розрахунок зон ураження від техногенних вибухів і пожеж та противибуховий і протипожежний захист об'єкта освіти (1-1,5 стор.);
практичне планування та забезпечення заходів захисту об'єкта освіти (враховуючи індивідуальне завдання): в зонах радіоактивного, хімічного і біологічного зараження і дій працівників освітньої сфери в межах єдиної системи цивільного захисту, практичне навчання дітей з питань особистої безпеки, основ цивільного захисту та стереотипів поведінки в умовах загрози та виникнення надзвичайної ситуації (1-1,5 стор.);
3)висновки до розділу (1-1,5 стор.): перелік найважливіших теоретично-нормативних джерел щодо предмету дослідження; стисла констатація стану організації безпечних та нешкідливих умов праці на робочому місці (на час проведення дослідження); конкретні практичні заходи, які пропонуються щодо поліпшення умов праці і підвищення безпеки працюючих на об'єкті; теоретичний аналіз ситуації пов’язаної з можливим виникненням і розвитком надзвичайної ситуації та практичне планування та забезпечення заходів захисту об'єкта освіти.
В окремих випадках з урахуванням пропозицій керівника роботи та за узгодженням з консультантом розділ може мати іншу структуру.
5. Специфіка тематики розділів та підрозділів з урахуванням спеціальності студентів
Крім вище перерахованих вимог до вищенаведених розділів завдання повинно надаватися з урахуванням того, що студенти повинні викласти відповідні умови своєї майбутньої роботи з урахуванням отриманої в Євпаторійському інституті соціальних наук РВНЗ „Кримський гуманітарний університет“ (м.Ялта) кваліфікації, яка випливає відповідно до вимог стандартів освіти та компетенції випускника щодо безпечної роботи на об'єкті господарювання. Рекомендована тематика розділів наведена у Додатках 2 та 3.
Навчально-методична література та джерела
Базова
1. Охорона праці в освіті. Тексти лекцій для студентів денної форми навчання усіх спеціальностей педагогічного інституту / Білосевич І.А. - Кременець: КОГПІ ім. Тараса Шевченка, 2011. - 92 с.
2. Зеркалов Д.В. Охорона праці в галузі: Загальні вимоги. Навчальний посібник. /Д.В. Зеркалов– К.: Основа. 2012. – 551 с.
3. Русаловський А. В. Правові та організаційні питання охорони праці: Навч. посіб. – 4-те вид., допов. і перероб. / А. В. Русаловський. – К.: Університет,,Україна“, 2009. – 295 с.
4. Третьяков О.В. Охорона праці: Навчальний посібник з тестовим комплексом на CD/ за ред. К.Н. Ткачука. / Третьяков О.В., Зацарний В.В., Безсонний В.Л. – К.: Знання, 2010. – 167 с. + компакт-диск.
5. Гогіташвілі Г. Г. Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами: Навч. посіб. / Гогіташвілі Г. Г., Карчевські Є.-Т., Лапін В. М. – К.: Знання, 2007. – 367 с.
6. Катренко Л.А. Охорона праці. Курс лекцій. Практикум: Навч. посіб. / Катренко Л.А., Кіт Ю.В., Пістун І. П. – Суми: Університетська книга, 2009. – 540 с.
7. Охорона праці в будівництві: Навч. посіб. посібник / за ред. Коржика Б.М. і Іванова В.М. – Харків: Форт, 2010. – 388 с.
8. Березюк О. В., Лемешев М. С. Охорона праці в галузі радіотехніки: Навч. посіб. / О. Березюк, М. Лемешев. – Вінниця: ВНТУ, 2009. – 159 с.
Допоміжна
1. В.2.5-28-2006,,Природне і штучне освітлення“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
2. ДСанПіН 3.3.6.096-2002 Державні санітарні норми і правила ДБН при роботі з джерелами електромагнітних полів. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
3. ДСН 3.3.6.042-99 Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
4. ДСН 3.3.6.037-99 Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
5. ДСН 3.3.6.039-99 Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
6. НПАОП 0.00-1.28-10 Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин. Наказ Держгірпромнагляду від 26.03.2010р. № 65. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
7. НПАОП 0.00-2.23-04,,Перелік заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до валових витрат“. Постанова Кабінету Міністрів України від 27 червня 2003 р. № 994. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
8. НПАОП 0.00-8.24-05,,Перелік робіт з підвищеною небезпекою“. Наказ Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 р. № 15. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
9. Перелік робіт, де є потреба у професійному доборі. Наказ МОЗ України та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.1994 р. № 263/121. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
10. ДСТУ 2293-99,,Охорона праці. Терміни та визначення основних понять“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
11. Гігієнічні нормативи ГН 3.3.5-8-6.6.1-2002,,Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу“. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 27.12.2001 № 528. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
12. Міждержавний стандарт ГОСТ 12.0.003-74 (1999) ССБТ,,Опасные и вредные производственные факторы. Классификация“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
13. Міждержавний стандарт ГОСТ 12.0.230-2007 ССБТ. Системи управління охороною праці. Загальні вимоги. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
14. ДБН 2.09.04-87 Адміністративні та побутові будівлі. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
15. Рекомендації щодо організації роботи кабінету промислової безпеки та охорони праці. Затверджені Головою Держгірпромнагляду 16.01.2008 р. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
16. Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління охороною праці. Затверджені Головою Держгірпромнагляду 7.02.2008 р. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
17. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
18. Директива Ради Європейських Співтовариств 89/391/ЕЕС,,Про впровадження заходів, що сприяють поліпшенню безпеки й гігієни праці працівників“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
19. Конвенція МОП 187,,Про основи, що сприяють безпеці й гігієні праці’’. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
20. Міжнародний стандарт SA8000: 2001,,Соціальна відповідальність“. SAI SA8000: 2001 Social Accountability International. – Режим доступу: http://base.safework.ru/iloenc
21. Міжнародний стандарт ISO 26000:2010 –,,Настанова по соціальній відповідальності’’. ISO 26000: 2010 (Draft) Guidance on Social Responsibility. – Режим доступу:http://base.safework.ru/iloenc
22. Міжнародний стандарт OHSAS 18001:2007 Occupational health and safety management systems – Requirements. Системи менеджменту охорони праці – Вимоги. – Режим доступу: http://base.safework.ru/iloenc
23. Міжнародний стандарт OHSAS 18002, Guidelines for the implementation of OHSAS 18001. Настанова по впровадженню OHSAS 18001. – Режим доступу: http://base.safework.ru/iloenc
Законодавство
1. Закон України,,Про охорону праці“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
2. Кодекс законів про працю України. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
3. Закон України,,Основи законодавства України про охорону здоров’я“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
4. Закон України,,Про пожежну безпеку“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
5. Закон України,,Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
6. Закон України,,Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
7. Закон України,,Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
8. Закон України,,Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
9. Закон України,,Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
10. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р.№ 1112,,Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві“. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
11. НПАОП 0.00-4.03-04,,Положення про Державний реєстр нормативно-правових актів з питань охорони праці“. Наказ Держнаглядохоронпраці від 08.06.2004 р. № 151. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
12. НПАОП 0.00-4.09-07,,Типове положення про комісію з питань охорони праці підприємства“. Наказ Держгірпромнагляду від 21.03.2007 р. № 55. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
13. НПАОП 0.00-4.11-07,,Типове положення про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці“. Наказ Держгірпромнагляду від 21.03.2007 р. № 56. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
14. НПАОП 0.00-4.12-05,,Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці’’. Наказ Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 р. № 15. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
15. НПАОП 0.00-4.15-98,,Положення про розробку інструкцій з охорони праці“. Наказ Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 р. № 9. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
16. НПАОП 0.00-4.21-04,,Типове положення про службу охорони праці“. Наказ Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 р. № 255. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
17. НПАОП 0.00-4.33-99,,Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій“. Наказ Держнаглядохоронпраці від 17.06.1999 р. № 112. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
18. НПАОП 0.00-6.03-93,,Порядок опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві“. Наказ Держнаглядохоронпраці від 21.12.1993 р. № 132. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
19. НПАОП 0.00-6.13-05,,Порядок організації державного нагляду за охороною праці та гірничого нагляду в системі Держнаглядохоронпраці України“. Наказ Держнаглядохоронпраці від 30.03.2004 р. № 92. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
20. Рекомендації щодо організації роботи кабінету промислової безпеки та охорони праці. Затверджено Головою Держгірпромнагляду 16.01.2008. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
21. Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління охороною праці. Затверджено Головою Держгірпромнагляду 07.02.2008 р. – Режим доступу: http:www.zakon.rada.gov.ua
Інформаційні ресурси
1. http://www.dnop.kiev.ua ‑ Офіційний сайт Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагляду).
2. http://www.mon.gov.ua ‑ Офіційний сайт Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.
3. http://www.mns.gov.ua ‑ Офіційний сайт Міністерства надзвичайних ситуацій України.
4. http://www.social.org.ua ‑ Офіційний сайт Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
5. http://www.iacis.ru‑ Официальный сайт Межпарламентской Ассамблеи государств–участников Содружества Независимых Государств (МПА СНГ).
6. http://base.safework.ru/iloenc ‑ Энциклопедия по охране и безопасности труда МОТ.
7. http://base.safework.ru/safework ‑ Библиотека безопасного труда МОТ.
8. http://www.nau.ua ‑ Інформаційно-пошукова правова система «Нормативні акти України (НАУ)».
9. http://www.budinfo.com.ua ‑ Портал «Украина строительная: строительные компании Украины, строительные стандарты: ДБН ГОСТ ДСТУ».
10. http://www.oxpaha.ru ‑ ОХРАНА. Интернет-газета о безопасности.
11. http://www.tehdoc.ru ‑ Интернет-проект «Техдок.ру» - ресурс, посвященный вопросам охраны труда и промышленной безопасности.
12. http://www.tehbez.ru ‑ Проект, «Охрана труда в предпринимательстве», создан в рамках, «Комплексной программы развития и поддержки малого предпринимательства в г. Москве».
13. http://www.kodeks-luks.ru‑ Нормативные документы в области охраны труда:
14. http://www.gazeta.asot.ru ‑ Электронная версия газеты «Безопасность Труда и Жизни».
15. http://www.asot.ru ‑ Центральный сайт Ассоциации специалистов по охране труда (РФ)
Додатки
Додаток 1
Небезпечні й шкідливі виробничі чинники Класифікація (ГОСТ 12.0.003-74*)
1. Фізичні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- машини і механізми, що рухаються;
- рухливі частини виробничого устаткування:
- вироби, що пересуваються, заготівлі й матеріали:
- конструкції, що руйнуються:
- гірські породи, що обвалюються:
- підвищені запиленість і загазованість повітря робочої зони;
- підвищена чи знижена температура поверхонь устаткування і матеріалів;
- підвищена чи знижена температура повітря робочої зони;
- підвищений рівень шуму на робочому місці:
- підвищений рівень вібрації:
- підвищений рівень інфразвукових коливань;
- підвищений рівень ультразвуку:
- підвищений чи знижений барометричний тиск у робочій зоні, його різка зміна;
- підвищена чи знижена вологість повітря;
- підвищена чи знижена рухливість повітря;
- підвищена чи знижена іонізація повітря;
- підвищений рівень іонізуючих випромінювань у робочій зоні;
- підвищена напруга в електричному ланцюзі, замикання якого може відбутися через тіло людини;
- підвищений рівень статичної електрики;
- підвищений рівень електромагнітних випромінювань:
- підвищена напруженість електричного полю;
- підвищена напруженість магнітного полю;
- недолік чи відсутність природного світла;
- недостатня освітленість робочої зони;
- підвищена яскравість світла:
- підвищена контрастність;
- пряма чи відбита блискучість:
- підвищена пульсація світлового потоку;
- підвищений рівень ультрафіолетової радіації;
- підвищений рівень інфрачервоної радіації;
- гострі крайки, задирки і шорсткість на поверхнях заготівок, інструментів і устаткування;
- розташування робочого місця на значній висоті щодо поверхні землі (підлоги);
- невагомість.
2. Хімічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори.
Ця група факторів підрозділяється на дві підгрупи: за характером впливу шкідливих речовин на організм людини;
- загальнотоксичні;
- дратівливі;
- сенсибілізуючі, що діють як алергени;
- канцерогенні, що викликають ракові захворювання;
- мутагенні, що приводять до зміни спадкової інформації й впливають на репродуктивну (дітородну) функцію організму;
по шляху проникнення шкідливих речовин в організм людини:
- через дихальні шляхи;
- через травний тракт;
- через шкіру.
3. Біологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- включають біологічні об'єкти, вплив яких на працюючих викликає травми чи захворювання;
- мікроорганізми (бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, гриби, найпростіші);
- макроорганізми (рослини і тварини).
4. Психофізіологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- фізичні перевантаження (статичні; динамічні; що викликають гіподинамію);
- нервово-психічні перевантаження (розумова перенапруга; перенапруження аналізаторів, монотонність праці й емоційні перевантаження тощо).
Додаток 2
Рекомендована тематика розділу „Охорона праці“
1. Суб’єкти і об’єкти охорони праці.
2. Класифікація шкідливих та небезпечних виробничих чинників
3. Законодавство України про охорону праці.
4. Гарантії прав працівників на охорону праці, пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.
5. Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів.
6. Обов'язки працівників щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
7. Обов’язкові медичні огляди працівників певних категорій.
8. Відповідальність посадових осіб і працівників за порушення законодавства про охорону праці.
9. Нормативно-правові акти з охорони праці (НПАОП): визначення, основні вимоги та ознаки.
10. Стандарти в галузі охорони праці. Система стандартів безпеки праці (ССБП).
11. Міждержавні стандарти ССБП. Національні стандарти України з охорони праці.
12. Санітарні, будівельні норми, інші загальнодержавні документи з охорони праці.
13. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
14. Інструкції з охорони праці.
15. Розробка та затвердження актів з охорони праці, що діють в організації.
16. Фінансування охорони праці.
17. Заходи і засоби з охорони праці, витрати на здійснення і придбання яких включаються до валових витрат.
18. Система державного управління охороною праці в Україні.
19. Компетенція та повноваження органів державного управління охороною праці.
20. Органи державного нагляду за охороною праці, їх основні повноваження і права.
21. Громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці.
22. Структура, основні функції і завдання управління охороною праці в організації.
23. Служба охорони праці підприємства: статус і підпорядкованість.
24. Основні завдання, функції служби охорони праці.
25. Структура і чисельність служб охорони праці.
26. Права і обов’язки працівників служби охорони праці.
27. Громадський контроль за станом охорони праці в організації.
28. Уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці, їх обов'язки і права.
29. Комісія з питань охорони праці підприємства.
30. Регулювання питань охорони праці у колективному договорі.
31. Атестація робочих місць за умовами праці.
32. Організація робіт та порядок проведення атестації робочих місць.
33. Карта умов праці.
34. Кабінети охорони праці, основні завдання та напрямки роботи кабінетів.
35. Стимулювання охорони праці.
36. Принципи організації та види навчання з питань охорони праці.
37. Вивчення основ охорони праці у навчальних закладах і під час професійного навчання.
38. Навчання і перевірка знань з питань охорони праці працівників під час прийняття на роботу і в процесі роботи.
39. Спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки.
40. Навчання з питань охорони праці посадових осіб.
41. Інструктажі з питань охорони праці.
42. Види інструктажів.
43. Порядок проведення інструктажів для працівників.
44. Інструктажі з питань охорони праці для вихованців, учнів, студентів.
45. Стажування (дублювання) та допуск працівників до самостійної роботи.
46. Виробничі травми.
47. Професійні захворювання виробничого характеру.
48. Нещасні випадки виробничого характеру.
49. Мета та завдання профілактики нещасних випадків професійних захворювань і отруєнь на виробництві.
50. Основні причини виробничих травм та професійних захворювань. Розподіл травм за ступенем тяжкості.
51. Основні заходи по запобіганню травматизму та професійним захворюванням.
52. Основи фізіології праці.
53. Роль центральної нервової системи в трудовій діяльності людини.
54. Гігієна праці, її значення.
55. Чинники, що визначають санітарно-гігієнічні умови праці.
56. Загальні підходи до оцінки умов праці та забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці.
57. Нормування та контроль параметрів мікроклімату.
58. Заходи та засоби нормалізації параметрів мікроклімату.
59. Склад повітря робочої зони: джерела забруднення повітряного середовища шкідливими речовинами (газами, парою, пилом, димом, мікроорганізмами).
60. Гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин.
61. Контроль за станом повітряного середовища на виробництві.
62. Заходи та засоби попередження забруднення повітря робочої зони.
63. Вентиляція: види вентиляції.
64. Організація повітрообміну в приміщеннях, повітряний баланс, кратність повітрообміну.
65. Природна вентиляція.
66. Системи штучної (механічної) вентиляції, їх вибір, конструктивне оформлення.
67. Місцева (локальна) механічна вентиляція.
68. Основні світлотехнічні визначення.
69. Природне, штучне, суміщене освітлення.
70. Класифікація виробничого освітлення.
71. Основні вимоги до виробничого освітлення.
72. Нормування освітлення, розряди зорової роботи.
73. Експлуатація систем виробничого освітлення.
74. Джерела штучного освітлення, лампи і світильники.
75. Загальний підхід до проектування систем освітлення.
76. Параметри звукового поля: звуковий тиск, інтенсивність, частота, коливальна швидкість.
77. Звукова потужність джерела звуку.
78. Класифікація шумів за походженням, за характером, спектром та часовими характеристиками.
79. Контроль параметрів шуму, вимірювальні прилади.
80. Методи та засоби колективного та індивідуального захисту від шуму.
81. Інфразвук та ультразвук.
82. Класифікація та джерела випромінювань оптичного діапазону.
83. Санітарно-захисні зони підприємств.
84. Енергопостачання, водопостачання, каналізація, транспортні комунікації.
85. Вимоги охорони праці до розташування виробничого і офісного обладнання та організації робочих місць.
86. Безпека під час вантажно-розвантажувальних робіт.
87. Електричні травми.
88. Чинники, що впливають на наслідки ураження електричним струмом.
89. Класифікація приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом.
90. Умови ураження людини електричним струмом.
91. Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.
92. Показники вибухопожежонебезпечних властивостей матеріалів і речовин.
93. Категорії приміщень за вибухопожежонебезпечністю.
94. Класифікація вибухонебезпечних та пожежонебезпечних приміщень і зон.
95. Основні засоби і заходи забезпечення пожежної безпеки виробничого об’єкту.
96. Пожежна сигналізація.
97. Засоби пожежогасіння.
98. Дії персоналу при виникненні пожежі.
99. Забезпечення та контроль стану пожежної безпеки на виробничих об’єктах.
100.Вивчення питань пожежної безпеки працівниками.
Додаток 3
Рекомендована тематика підрозділів розділу„Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях“
Рекомендована тематика першого підрозділу
1. Законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі освіти.
2. Загальні правила улаштування загальноосвітніх шкіл і охорона праці.
3. Організація навчально-виховного процесу в закладах освіти і охорона праці.
4. Функції та структура складових служби охорони праці в навчальних закладах.
5. Навчання та контроль знань з охорони праці в галузі освіти.
6. Колективна угода в організації галузі освіти і зміст розділу,,Охорона праці“.
7. Умови виробничого середовища в закладах освіти.
8. Професійні захворювання працівників освіти.
9. Виробничий мікроклімат в закладах освіти.
10. Освітленість навчальних приміщень в закладах освіти.
11. Шум і вібрація в закладах освіти.
12. Режим роботи учнів та вимоги до робочих місць з ПК.
13. Ергономiчнi характеристики монiторiв.
14. Санiтарно-гiгiенiчнi вимоги до параметрiв навколишнього середовица кабiнетiв класiв з ПК.
15. Вимоги до навчальних майстерень.
16. Техніка безпеки при проведенні занять у майстернях.
17. Безпека при організації суспільно-корисної праці.
18. Заходи безпеки при організації відпочинку в закладах освіти.
19. Заходи безпеки при організації побуту під час суспільно корисної праці.
20. Правила безпеки в кабінетах біології.
21. Правила безпеки в кабінетах фізики.
22. Правила безпеки в кабінетах хімії.
23. Безпека на заняттях з фізичної культури.
24. Безпека при проведенні позакласних заходів.
25. Безпека при проведенні позашкільних заходів.
26. Вимоги безпеки при організації екскурсій.
27. Інструкцiї з охорони працi в галузі освіти.
28. Вiдповiдальнiсть, обов’язки та права посадових осiб в галузі освіти щодо охорони праці.
29. Вимоги безпеки й санiтарiї до мiсць проведення навчального процесу й спортивного iнвентаря.
30. Мета та завдання розслідування нещасних випадків в галузі освіти.
31. Обов’язки роботодавця щодо розслідування нещасних випадків в галузі освіти.
32. Обставини, за яких проводиться розслідування нещасних випадків в галузі освіти.
33. Встановлення зв’язку нещасного випадку з виробництвом в галузі освіти.
34. Облік нещасних випадків, виробничого травматизму в галузі освіти.і отруєнь в галузі освіти.
35. Спеціальне розслідування нещасних випадків в галузі освіти.
36. Розслідування професійних захворювань в галузі освіти.
37. Організація розслідування нещасних випадків в галузі освіти, склад комісій з розслідування, основні документи.
38. Особливості розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру в галузі освіти.
39. Звітність та інформація про нещасні випадки, аналіз їх причин в галузі освіти.
40. Основні причини виробничих травм та професійних захворювань в галузі освіти.
41. Розподіл травм за ступенем тяжкості в галузі освіти.
42. Основні технічні та організаційні заходи щодо профілактики травматизму та професійної захворюваності в галузі освіти.
43. Розслідування та облік нещасних випадків з працівниками закладів освіти під час навчально-виховного процесу.
44. Пожежна безпека в закладах освіти.
45. Причини виникнення пожеж на об`єктах освіти.
46. Шкідливі та небезпечні фактори, які спричиняють пожежі в закладах освіти.
47. Заходи та засоби щодо забезпечення пожежної безпеки в закладах освіти.
48. Правила пожежної безпеки для закладів системи освіти України.
49. Державний контроль та нагляд за станом пожежної безпеки в закладах освіти.
50. Дії працівників навчальних закладів при виникненні пожежі.
51. Вимоги до лінгафонних кабінетів.*
52. Електробезпека в лінгафонних кабінетах.*
53. Дотримання звуковою комфорту в лінгафонних кабінетах.*
54. Пожежна безпека в лінгафонних кабінетах.*
55. Проблеми збереження голосових зв'язок вчителя мови, які можуть породжувати професійні захворювання горла.*
56. Режими роботи в лінгафонних кабінетах з використанням сучасних інформаційних технологій.*
57. Безпека при проведені позакласних заходів у школі під керівництвом вчителя мови.*
58. Виробничий мікроклімат в лінгафонних кабінетах.*
59. Освітленість в лінгафонних кабінетах.*
60. Шум в лінгафонних кабінетах.*
61. Створення ігрових ситуацій пов'язаних з вихованням особистої гігієни у дошкільнят.**
62. Вимоги до проведення інструктажів перед заняттями фізичного виховання.**
63. Забезпечення безпекики дошкільнят при проведенні позакласних масових заходів.**
64. Основні санітарно-гігієнічні вимоги до ігрових кімнат в дошкільних закладах навчання.**
65. Основні санітарно-гігієнічні вимоги до харчових блоків в дошкільних закладах навчання.**
66. Основні санітарно-гігієнічні вимоги до спальних приміщень в дошкільних закладах навчання.**
67. Основні санітарно-гігієнічні вимоги до обслуговуючого персоналу в дошкільних закладах навчання.**
68. Вiдповiдальнiсть, обов’язки та права посадових осiб в дошкільних закладах навчання щодо охорони праці.**
69. Особливості надання першої долікарської допомоги персоналу при харчовому отруєнні в дошкільних закладах навчання. **
70. Вимоги пожежної безпеки в дошкільних закладах навчання.**
71. Проведення занять по вивченню інструкцій з техніки безпеки під час уроків праці. ***
72. Проведення занять з вчителями по вивченню інструкцій з техніки безпеки під час уроків фізичного виховання.***
73. Санітарно-гігієнічні вимоги до навчальних приміщень молодших класів.***
74. Основні вимоги техніки безпеки для вчителів при проведенні екскурсій з учнями молодших класів.***
75. Вимоги техніки безпеки для вчителів під час відпочинку учнів молодших класів у літніх оздоровчих таборах.***
76. Вимоги до особистої гігієни вчителів при роботі з учнями молодших класів.***
77. Проведення профілактичних виховних заходів з учнями молодших класів під час перерв: в ракурсі охорони праці.***
78. Питання охорони праці при спілкуванні з батьками учнів молодших класів.***
79. Охорона праці при проведенні учбових занять з учнями молодших класів.***
80. Професійні захворювання вчителів молодших класів.***
81. Вивчення проблем щодо запобігання нещасних випадків пов'язаних з психофізіологічним небезпечним фактором.****
82. Проведення перевірки психологічного стану учнів до початку виконання робіт пов'язаних з підвищеною небезпекою: в аспекті охорони праці.****
83. Психологічний аспект техніки безпеки для вчителів при проведенні екскурсій з учнями.****
84. Психологічний ракурс виробничого травматизму в галузі освіти.****
85. Професійні захворювання соціального педагога.****
86. Проведення перевірки психологічного стану працівників до початку виконання робіт пов'язаних з підвищеною небезпекою: в аспекті охорони праці.****
87. Психологічні особливості роботи викладача: в ракурсі охорони праці.****
88. Психологічний аналіз нещасних випадків в галузі освіти.****
89. Перша долікарська допомога при психічних травмах.****
90. Вивчення психологічного клімату у колективі, шляхи його покращення.****
91. Техніка безпеки під час проведення земельно-археологічних робіт.*****
92. Охорона труда під час роботи в архіві.*****
93. Вимоги до штучного освітлення у кабінеті історії.*****
94. Вимоги до природного освітлення у кабінеті історії.*****
95. Особливості розміщення комп'ютерної техніки у кабінеті історії в залежності від орієнтації віконних блоків.*****
96. Температурно-вологий режим у кабінеті історії.*****
97. Вимоги до приливно-витяжної вентиляційної системи у кабінеті історії.*****
98. Вимоги безпеки до електрообладнання та заземлення у кабінеті історії.*****
99. Режими роботи з використанням сучасних інформаційних технологій у кабінеті історії.*****
100. Вимоги пожежної безпеки у кабінеті історії.*****
Рекомендована тематика другого підрозділу
1. Участь освітян у інформуванні населення про наявність загрози надзвичайних ситуацій.
2. Участь освітян у інформуванні населення щодо правил поведінки та способів дій при надзвичайних ситуаціях.
3. Недопущення недобросовісного розподілу допомоги у надзвичайних ситуаціях.
4. Організація діяльності, спрямованої на допомогу людям похилого віку у надзвичайних ситуаціях.
5. Психологічна допомога населенню, яке постраждало внаслідок надзвичайних ситуацій.****
6. Профілактика гострих панічних реакцій, психогенних нервово-психічних порушень у надзвичайних ситуаціях.****
7. Методи психологічної допомоги при посттравматичному стресі у надзвичайних ситуаціях.
8. Принципи психологічної допомоги при посттравматичному стресі у надзвичайних ситуаціях.
9. Технології профілактики посттравматичних стресових розладів у надзвичайних ситуаціях.
10. Оцінка життєво важливих потреб населення у надзвичайних ситуаціях.
11. Норми першочергового життєзабезпечення населення у надзвичайних ситуаціях.
12. Обґрунтовані нормативи першочергового життєзабезпечення населення у надзвичайних ситуаціях.
13. Методика підготовки навчально-практичних заходів з цивільного захисту.
14. Методика проведення навчально-практичних заходів з цивільного захисту.
15. Гуманітарна допомога у випадках надзвичайних ситуацій.
16. Форми організації гуманітарної допомоги у надзвичайних ситуаційях.
17. Послуги і матеріальні ресурси в рамках гуманітарної допомоги, що надаються у вигляді благодійності у надзвичайних ситуаціях.
18. Планування заходів щодо запобігання втрат на об'єктах, які становлять національне культурне надбання у надзвичайних ситуаціях.
19. Планування заходів щодо мінімізації втрат на об'єктах, які становлять національне культурне надбання у надзвичайних ситуаціях.
20. Реалізація заходів щодо запобігання втрат на об'єктах, які становлять національне культурне надбання у надзвичайних ситуаціях.
21. Реалізація заходів щодо мінімізації втрат на об'єктах, які становлять національне культурне надбання у надзвичайних ситуаціях.
22. Культура безпеки, як структурна компонента базової культури особистості кожного майбутнього фахівця в галузі освіти.
23. Культура безпеки, як невід’ємна складова професійної культури кожного майбутнього фахівця в галузі освіти.
24. Оволодіння системою наукових знань, гуманістичних ідеалів, цінностей, переконань і способів діяльності у надзвичайних ситуаціях.
25. Оволодіння системою наукових знань у сфері повязанною знадзвичайними ситуаціями.
26. Оволодіння системою гуманістичних ідеалів у сфері повязанною знадзвичайними ситуаціями.
27. Оволодіння системою цінностей у сфері повязанною з надзвичайними ситуаціями.
28. Оволодіння системою переконань у сфері повязанною з надзвичайними ситуаціями.
29. Оволодіння системою способів діяльності у сфері повязанною з надзвичайними ситуаціями.
30. Формування у дітей практичного вміння, необхідного для прийняття обґрунтованих рішень у сфері цивільного захисту.
31. Формування у молоді нового мислення необхідного для прийняття обґрунтованих рішень у сфері цивільного захисту.
32. Формування у молоді цілісного знання необхідного для прийняття обґрунтованих рішень у сфері цивільного захисту.
33. Формування молоді практичного вміння, необхідного для прийняття обґрунтованих рішень у сфері цивільного захисту.
34. Структура впливу помилкових дій на управління безпекою у надзвичайних ситуаціях.
35. Структура впливу стресу на управління безпекою у надзвичайних ситуаційях.
36. Плани евакуації у випадку надзвичайних ситуацій.
37. Структура впливу недостатнього рівня знань на управління безпекою у надзвичайних ситуаціях.
38. Робота методичного кабінету безпеки життєдіяльності.
39. Пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці та навчання шляхом проведення консультацій.
40. Пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці та навчання шляхом проведення оглядів.
41. Пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці та навчання шляхом проведення конкурсів.
42. Пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці та навчання шляхом проведення лекцій.
43. Своєчасність перевірки обладнання захисту.
44. Пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці та навчання шляхом розповсюдження засобів наочної агітації.
45. Методична допомога керівникам структурних підрозділів освітнього закладу у розробленні заходів з питань безпеки життєдіяльності.
46. Відповідність вимогам нормативно-правових актів засобів індивідуального захисту учасників навчально-виховного процесу.
47. Проведення навчання учасників навчально-виховного процесу працівників з питань безпеки життєдіяльності.
48. Проведення інструктажів учасників навчально-виховного процесу працівників з питань безпеки життєдіяльності.
49. Програми проведення інструктажу з безпеки життєдіяльності з учнями – первинний, позаплановий, цільовий.
50. Реєстрація інструктажу з безпеки життєдіяльності з учнями – первинний, позаплановий, цільовий.
51. Протокол перевірки випробування засобів індивідуального захисту.
52. Вплив інформації на управління безпекою у надзвичайних ситуаціях.*
53. Забезпечення учасників навчально-виховного процесу правилами з безпеки життєдіяльності.*
54. Забезпечення учасників навчально-виховного процесу стандартами з безпеки життєдіяльності. *
55. Забезпечення учасників навчально-виховного процесу нормами з безпеки життєдіяльності.*
56. Забезпечення учасників навчально-виховного процесу положеннями з безпеки життєдіяльності.*
57. Забезпечення учасників навчально-виховного процесу інструкціями та іншими нормативними актами з безпеки життєдіяльності.*
58. Підготовка статистичних звітів закладу освіти з питань безпеки життєдіяльності.*
59. Розробка перспективних планів роботи закладу освіти щодо створення безпечних умов праці та навчання.*
60. Розробка поточних планів роботи закладу освіти щодо створення безпечних умов праці та навчання.*
61. Пропаганда безпечних та нешкідливих умов праці та навчання шляхом проведення бесід.*
62. Особливості евакуації дітей в дошкільних закладах освіти при надзвичайних ситуаціях.**
63. Організація діяльності, спрямованої на допомогу дітям в дошкільних закладах освіти у надзвичайних ситуаціях.**
64. Особливості навчання дітей в дошкільних закладах освіти з питань особистої безпеки в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.**
65. Особливості навчання дітей в дошкільних закладах освіти з питань основ цивільного захисту в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.**
66. Особливості навчання дітей в дошкільних закладах з освіти питань стереотипів поведінки в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.**
67. Формування у дітей в дошкільних закладах освіти нового мислення необхідного для прийняття обґрунтованих рішень у сфері цивільного захисту.**
68. Формування у дітей в дошкільних закладах освіти цілісного знання необхідного для прийняття обґрунтованих рішень у сфері цивільного захисту.**
69. Своєчасність перевірки обладнання захисту в дошкільних закладах освіти.**
70. Своєчасність перевірки засобів захисту в дошкільних закладах освіти.**
71. Інструктивні документи з питань безпеки життєдіяльності в дошкільних закладах освіти.**
72.. Методика планування навчально-практичних заходів з цивільного захисту з учнями молодших класів.***
73. Практичне закріплення знань, отриманих дітьми протягом навчального року щодо дій у надзвичайних ситуаціях, у ході,,Тижня безпеки дитини дошкільного віку’’.***
74. Практичне закріплення знань, отриманих дітьми протягом навчального року щодо дій у надзвичайних ситуаціях, в ході,,Дня цивільної оборони”.***
75. Вивчання фактів наявності ситуацій, небезпечних для життя чи здоров’я учнів молодших класів навколишнього середовища. ***
76. Узагальнення фактів наявності ситуацій, небезпечних для життя чи здоров’я учнів молодших класів та навколишнього середовища. ***
77. Законодавчі та нормативно-правові документи з питань безпеки життєдіяльності учнів молодших класів. ***
78. Плани евакуації учнів молодших класів у випадку надзвичайних ситуацій.***
79. Навчання посадових осіб в галузі освіти з питань безпеки життєдіяльності учнів молодших класів. ***
80. Перевірка знань посадових осіб в галузі освіти з питань безпеки життєдіяльності учнів молодших класів. ***
81. Підвищення кваліфікації посадових осіб в галузі освіти з питань безпеки життєдіяльності учнів молодших класів. ***
82. Структура впливу параметрів людського фактору на управління безпекою у надзвичайних ситуаціях. ***
83. Надання допомоги населенню під час надзвичайних ситуацій: участь учителів та психологів.****
84. Завдання психологічного захисту у надзвичайних ситуаціях. ****
85. Виявлення за допомогою психологічних методів та нейтралізація чинників, що сприяють виникненню соціально-психологічної напруги у надзвичайних ситуаціях.****
86. Виявлення за допомогою соціальних методів та нейтралізація чинників, що сприяють виникненню соціально-психологічної напруги у надзвичайних ситуаціях.****
87. Своєчасне визначення контингенту постраждалих у надзвичайних ситуаціях. ****
88. Своєчасне розв’язання соціальних потреб у надзвичайних ситуаціях. ****
89. Недопущення паніки у надзвичайних ситуаціях. ****
90. Розробка положень, інструкцій, інших нормативних актів з питань безпеки життєдіяльності, що діють у межах освітнього закладу.*****
91. Проведення адміністративно-громадського контролю з безпеки життєдіяльності.*****
92. Накази та розпорядження з питань безпеки життєдіяльності освітнього закладу.*****
93. Розгляд листів учасників навчально-виховного процесу з питань безпеки життєдіяльності.*****
94. Розгляд заяв учасників навчально-виховного процесу з питань безпеки життєдіяльності.*****
95. Розгляд скарг учасників навчально-виховного процесу з питань безпеки життєдіяльності.*****
96. Виконання приписів органів державного нагляду з питань безпеки життєдіяльності.*****
97. Виконання пропозицій та подань уповноважених трудових колективів з питань безпеки життєдіяльності.*****
98. Виконання пропозицій та подань профспілок з питань безпеки життєдіяльності.*****
99. Відповідність вимогам нормативно-правових актів засобів протиаварійного захисту учасників навчально-виховного процесу.*****
100.Відповідність вимогам нормативно-правових актів засобів колективного захисту учасників навчально-виховного процесу.*****
* – рекомендується для студентів специальноті „Філологія“»
** – рекомендується для студентів специальноті „ Дошкільна освіта“
*** – рекомендується для студентів специальноті „ Начальна освіта“
**** – рекомендується для студентів специальноті „ Соціальна педагогіка“
***** – рекомендується для студентів специальноті „ Історія“
-