1. Ті, хто навчаються, повинні зрозуміти, що їх індивідуальні цілі досяжні лише в умовах створення кооперативної структури цілей. Для цього необхідно спільно обговорювати цілі та колективно розробляти правила, які були б усіма схвалені й сприяли їх досягненню.
2. Двостороння схема комунікації, яка вимагає відповідної організації навчального простору (оптимальне розміщення учасників колом, включаючи інструктора).
3. Включення кожного з учасників досягається прийняттям обов'язкових для всіх правил про заборону висловлюватися "Я не знаю", "Я не можу" тощо.
4. Визнання авторитетності тільки тих висловлювань, які спираються на достовірні знання предмета обговорення.
5. Заохочення до конструктивної полеміки між учасниками, включаючи інструктора.
6. Відкрите обговорення дискусійних питань, при якому не допускається замовчування, посилання на недоречність тощо.
7. Створення довірливої атмосфери, підтримка правилом "Говорити тільки правду, або в крайньому разі не обманювати".
8. Обов'язковість визначення учасниками сильних сторін особистості один одного і вербалізація своїх позитивних вражень про оточуючих. Надзвичайно важливим для зростання професійної компетентності керівника є його участь у різних СПТ як учасника.
Успішний тренер відрізняється від неуспішного тим, що він усе бачить, чує, відчуває, передбачає і навіть випереджає події, які могли бути в групі, тобто все те, що є і може бути з окремим учасником і групою в цілому.
Секрети успішного тренера
Секрет № 1. Створіть у групі атмосферу довіри - один до одного і до вас особисто. Як це зробити? Введіть на початку тренінгу правило конфіденційності, забезпечивши так безпеку учасникам. Не забувайте ділитися з групою самі, демонструючи включеність до групи, свою довіру групі, нагадуючи, що Ви теж жива людина, а не просто тренер. Використайте в процесі подання матеріалу приклади зі своєї практики - тільки практикуючий фахівець викликає до себе довіру учнів. Якщо в процесі тренінгу передбачена оцінка групою роботи окремого її члена, введіть таке правило: критику необхідно видавати за схемою "позитивне-негативне-позитивне". Це нехитре правило дозволяє учасникам бути більше задоволеним критикою, що надходить, а Вам - впливати на загальний настрій групи.
Секрет № 2. Забезпечте формування єдності, об'єднання. Це можна зробити, наприклад, вводячи в структуру тренінгу вправи на згуртування. Одна така правильно дібрана вправа тривалістю лише 5-10 хвилин може істотно згуртувати вашу групу, що неодмінно позначиться на успішності проведення тренінгу.
Секрет №3. Відстежуйте настрій кожного члена групи і за потреби будьте уважнішими до невдоволених членів групи. Виявіть вірогідні причини невдоволення (не звертаючи на це уваги групи!), за можливості усуньте їх.
Секрет №4. У процесі подання матеріалу використовуйте гумор, метафори, приклади з життя учасників. Цим Ви зможете оживити навіть найсухішу теорію, досягнете кращого розуміння і засвоєння інформації тими, хто навчається.
Секрет №5. Відстежуйте потреби членів групи. Якщо ви планували перейти до наступної частини тренінгу, але бачите, що в групи сформувалися інші потреби (наприклад, розібрати детальніше ситуацію одного з учасників або виконати ще одну вправу для засвоєння пройденого матеріалу), подумайте, що буде важливішим і ефективнішим зараз для групи.
Секрет №6. Обов'язково готуйтеся до тренінгу заздалегідь (маються на увазі як змістовні, так і організаційні моменти). Успішний тренер добре знає свою тему, він не читає тренінг з аркуша, забезпечує готовність свого приміщення до приходу учасників, перерви на обід і каву-брейк, наявність усіх необхідних матеріалів і канцелярського приладдя, яке може знадобитися групі. Якщо чимось із цього ви знехтуєте, то учасники можуть зробити висновок, що ви проводите тренінг уперше. Ставлення до тренера-новачка відповідне.
Секрет № 7. Хороший тренер забезпечує засвоюваність учасниками навіть дуже складного матеріалу (навіщо ще, Ви думаєте, їм потрібний цей тренінг?). Чергуйте в структурі тренінгу теорію, приклади і практику. Цим Ви зможете підвищити рівень засвоєння пропонованого матеріалу.
Секрет № 8. Запам'ятовуйте імена членів групи, якщо бейджиків немає або їх уже зняли. Частіше називайте учасників за іменами, звертаючись особисто до кожного з них, а не тільки до групи в цілому. Ні для кого не секрет, що будь-хто з нас любить, коли його називають за іменем. Це нехитре правило здатне допомогти Вам налагодити і зміцнити контакт з кожним членом групи.
Секрет №9. Обов'язково запам'ятовуйте, хто з учасників вже висловився, а хто ні! Нікому не сподобається бути забутим, пропущеним.
Секрет №10. Забезпечте роботу всіх членів групи. Неприпустимою є участь одних і тих самих та бездіяльність інших. З іншого боку, витягувати учасника насильно теж не потрібно, якщо він чітко дає вам зрозуміти своє небажання виконувати вправу. Такі пасивні учасники повинні висловлюватися хоча би в обов'язкових для всіх колах і вправах (перше коло, завершальне коло, супервізійне коло тощо), щоб забезпечити цілісність групи.
Секрет № 10,5 (бонусний). Не беріть участі самі у вправах, передбачених для членів групи, навіть якщо Вас попросять. Необхідно строго зберігати позицію тренера впродовж заходу, інакше ви ризикуєте втратити управління ходом тренінгу і змінити ставлення учасників до вас, що обов'язково позначиться не в кращу сторону на ефективності тренінгу для усіх членів групи.
Найбільш оптимальна позиція ведучого - позиція друга, розуміючого, доброзичливого, уважного, вимогливого і, головне, здатного допомогти кожному учаснику стати самим собою і змінитися. Ви тільки допомагаєте, основну роботу над собою учасник робить сам.
Список літератури
7. Абрамова Г.С. Введення в практичну психологію. М.: Міжнародна педагогічна академія, 2007.
8. Большаков В.Ю. Психотренінг: Соціодинаміка. Вправи. Ігри. СПб.: Соціально-психологічний центр, 2007
9. Бачків І.В. Основи технології групового тренінгу. Психотехніки: Навчальний посібник. M.: Видавництво «Вісь 89», 2009.
10. Деркач А.А., Ситніков О.П. Формування і розвиток професійної майстерності керівних кадрів: соціально-психологічний тренінг і прикладні психотехнології. Вип. 1-2. М.: Промінь, 2006
11. Зав'ялова Ж.В. Шлях тренера. СПб.: Мова, 2002.
12. Захаров В.П. Практичні рекомендації з ведення груп соціально-психологічного тренінгу: методичні вказівки. СПб.: Нева, 2008.