Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Приклад визначення емоційного ставлення до понять




Вибір № 1
Позитивне ставлення Нейтральне, байдуже ставлення Негативне, конфліктне ставлення
               
               
Професія «психолог» Я сам Сім’я Професіонал Психологія Сьогодення Захоплення Допомога Професійна діяльність Робота Життя Друзі Людина Успіх Суспіль-ство Університет Професія Гроші Психологи Професійне майбутнє Викладачі Бажання Люди Група Майбутнє Улюблене заняття Минуле Служіння Невдача Кар’єра

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3. МАЛЬОВАНИЙ АППЕРЦЕПТИВНИЙ ТЕСТ (PAT)

Вихідні положення

 

Мета завдання: ознайомлення із технологією проведення та інтерпретації Мальованого апперцептивного тесту (PAT).

Загальна характеристика методики. PAT - це компактніший модифікований варіант Тематичного Апперцептивного Тесту Р. Мюррея, що віднімає менше часу на обстеження і більш пристосований до умов роботи практичного психолога. В першу чергу, Л.Н. Собчик розроблений абсолютно новий стимульний матеріал.

Адаптований автором метод PAT представляється необхідним в системному багаторівневому дослідженні особи, щоб за допомогою механізмів ідентифікації і проекції виявити глибинні, такі, що не завжди піддаються контролю свідомості, переживання. Це - змістовна сторона переживань, а також ряд інших істотно важливих особистісних характеристик.

Стимульний матеріал методики представлений 8 контурними малюнками (Додаток Д), на яких зображені 2, рідше 3 чоловічки; кожен персонаж зображений в умовній манері: ні стать, ні вік, ні його соціальний статус з картинки не витікає. У той же час пози, експресія жестів, особливості розташування фігурок дозволяють судити про те, що на кожній з картинок змальована ситуація швидше за все конфліктна і принаймні два персонажі задіяні в складних міжособистісних відносинах. При цьому там, де є третій учасник або спостерігач подій, його позиція може тлумачитися як індиферентна, активна або пасивна.

Відмінність цього методу в тому, що стимульний матеріал ще менш структурований в порівнянні з ТАТ. Тут відсутній наліт епохи, культурно-етнічних ознак, відтінків, які мають соціальне значення, які виразно є видимими в картинках ТАТ.

В порівнянні з ТАТ мальований апперцептивний тест має, мабуть, не такий широкий спектр дослідницьких можливостей. В той же час, через більшу лаконічність і простоту методика знайшла собі застосування при обстеженні школярів і молоді в контексті проблем, профорієнтації, в сімейному консультуванні, в соціально-психологічній допомозі пресуїцидентам, при вивченні виробничих, спортивних і військових колективів, а також в клініці неврозів.

У зв'язку з вищевикладеним, психологічне дослідження з використанням PAT сприяє більш цілеспрямованому вибору психокоректувального підходу, не тільки з орієнтацією на змістовну сторону і сферу перечікуй випробовуваного, але і з апеляцією до певного мовного і інтелектуально-культурного рівня особи консультованої психологом людини.

 

Методика

 

Порядок проведення обстеження. Випробовуваному (або групі обстежуваних осіб) дається завдання послідовно, згідно нумерації, розглядати кожну картинку, при цьому постаратися дати волю фантазії і скласти по кожній з них невелику розповідь, в якій будуть відображені наступні аспекти:

1) Що відбувається в даний момент.

2) Хто ці люди.

3) Про що вони думають і що відчувають.

4) Що привело до цієї ситуації і чим вона закінчиться.

Висловлюється також прохання не використовувати відомі сюжети, узяті з книг, театральних постановок або кінофільмів, придумувати своє. Підкреслюється, що об'єктом уваги експериментатора є уява випробовуваного, уміння вигадувати, багатство фантазії.

Звичайно випробовуваному дається подвійний тетрадний лист, на якому найчастіше вільно розміщуються вісім коротеньких розповідей, що містять відповіді на всі поставлені питання; щоб у обстежуваного не було відчуття обмеження, можна дати два такі листи.

Час також не обмежується, проте експериментатор квапить випробовуваних, щоб одержати більш безпосередні відповіді, підсилити проективний ефект методики.

 

Виконання завдання

1.Студентська група ділиться на «двійки» («експериментатор» та «досліджуваний») для проведення один з одним РАТ.

2. Експериментатор пропонує досліджуваному послідовно, згідно нумерації, розглядати кожну картинку, при цьому постаратися дати волю фантазії і скласти по кожній з них невелику розповідь (див. 4.2).

4. Після проведення методики здійснюється аналіз та інтерпретація отриманих результатів (див. 4.4).

5. На основі виконаної роботи студенти готують письмовий звіт.

 

Обговорення результатів

 

Інтерпретація. Захисні тенденції можуть виявлятися у вигляді декількох одноманітних сюжетів, де відсутній конфлікт: може йтися про танці або гімнастичні вправи, заняття йогою.

1-а картинка провокує створення сюжетів, в яких виявляється відношення випробовуваного до проблеми влади і приниження. Щоб зрозуміти, з ким з персонажів ідентифікує себе випробовуваний, слід звернути увагу, кому з них в розповіді він приділяє більше уваги і приписує сильніші відчуття, приводить доводи, реабілітуючи його позицію, нестандартні думки або вислови. Розмір розповіді також в значній мірі залежить від емоційної значущості того або іншого сюжету.

2-а, 5-а і 7-а картинки більшою мірою пов'язані з конфліктними ситуаціями (наприклад, сімейними), де складні відносини між двома людьми переживаються кимось третім (наприклад, дитиною), хто не може рішучим чином змінити ситуацію. При цьому позиція цієї третьої особи виявиться на відповідній картинці ідентифікацією і може виглядати як індиферентна (2-а), пасивна - відхід від втручання (5-а), миротворчі тенденції або інша спроба втручання (7-а картинка).

Якщо 3-а картинка частіше провокує виявлення конфлікту у сфері особистих, інтимних відносин, то 4-а може розглядатися як аналогічна ситуація одними, і як службовий конфлікт іншими, оскільки в першому випадку фігурує лавка (символ поетичних зустрічей), а в другому стілець. На цих картинках також виявляються сюжети з освітленням проблеми самоти, покинутості, фрустрованої аффіліативної потреби, непонятості і неприйняття в колективі.

2-а картинка частіше за інших викликає емоційний відгук у нестійкої натури. Вона нагадує про безглузді сплески некерованих емоцій, тоді як з приводу 5-ї більше будуються сюжети, в яких фігурує дуель думок, суперечка, прагнення звинуватити іншого і виправдати себе, Аргументування своєї правоти і переживання образи в сюжетах до 7-ї картинки випробовуваним нерідко вирішується взаємною агресією персонажів, коли ця тема для нього значуща. Тут має значення, чи превалює у героя, з яким себе ідентифікує обстежуваний, зовнішньозвинувачувальна (екстрапунітивна) позиція або схильність до приписування самому собі провини за конфлікт, що склався (інтропунітивна позиція).

6-а картинка провокує найбільш виражену значущість агресивних реакцій випробовуваного у відповідь на несправедливість, що суб'єктивно переживається ним, або, якщо він ідентифікує себе з поверженою людиною, виявляється жертвенность позиції, приниження.

8-а картинка виявляє проблему відкидання індивіда об'єктом аффіліативної прихильності або втечі від настирливого переслідування відкиданої їм особи. Ознакою ідентифікації себе з тим або іншим героєм розповіді є тенденція приписувати сюжетно розроблені переживання і думки саме тому персонажу, який в розповіді опиняється таким, що належить ідентичній з випробовуваним статі. Цікаво відзначити, що з рівною переконаністю один і той же рісуночний образ розпізнається одним випробовуваним як чоловік, іншим - як жінка, при цьому у кожного є повна упевненість, що це не може викликати ніяких сумнівів. "Подивіться, як вона сидить! Судячи з пози - це жінка", - говорить один, "це - безумовно чоловік, відразу видно!", - говорить інша, при цьому вони розглядають одну і ту ж картинку. Цей приклад зайвий раз наочно демонструє виражений суб'єктивізм сприйняття і схильність приписувати вельми аморфному стимульному матеріалу методик абсолютно конкретні якості у тих осіб, для яких ситуація, зображена на картинці звучить як емоційно значуща.

Додаткові особливості інтерпретації:

1. Безумовно, усна розповідь або додаткове обговорення написаних розповідей більш інформативні, але при груповому обстеженні зручніше обмежитися письмовим викладом.

2. Міжособистісний конфлікт, звучний фактично в кожній картинці, не тільки дозволяє визначити зону порушених відносин, що переживаються випробовуваним, з тими, що оточують, але нерідко висвічує складний внутрішньоособистісний конфлікт. Так, молода дівчина по 4-ій картинці будує такий сюжет: "Він освідчився дівчині в коханні. Вона йому відповіла - "ні". Він йде. Вона - горда і не може признатися в тому, що любить його, оскільки вважає, що після такого визнання вона стане рабою своїх відчуттів, а на це вона піти не може. Мовчки страждатиме. Коли-небудь вони зустрінуться: він - з іншою, вона заміжня (хоча чоловіка не любить). Вона вже перехворіла своїм відчуттям, а він все ще її пам'ятає. Ну і що ж, хай так, проте спокійніше. Вона невразлива. По-перше, в цьому сюжеті багато що привнесене випробовуваною особистого, не витікаючого з картинки. По-друге, зовнішній конфлікт явно вторинний і базується на вираженому внутрішньоособистісному конфлікті: потреба в любові і глибокій прихильності фрустрована через страх випробовуваної перед можливою невдачею, перед страхом випробовувати приниження. Хвороблива самолюбність, що розвинулася на ґрунті негативного життєвого досвіду, блокує вільну самореалізацію і безпосередність відчуттів, примушує її відмовитися від любові, щоб не підвищувати рівень і без того високої тривоги, невпевненості в собі.

3. При інтерпретації слід враховувати, що саморозуміння і усвідомлення своєї власної ролі в складних колізіях життєвих ситуацій погано виражене у осіб з високим рівнем невротизації, у емоційно незрілих, імпульсних осіб.

4. У складних сімейних ситуаціях PAT дозволяє також виявити проблеми підліткового віку. При цьому позицію підлітка в його оточенні методика виявляє набагато чіткіше, ніж він сам зумів би це зробити, навіть якщо б був повністю відвертим, оскільки саморозуміння і життєвий досвід в цьому віці також знаходяться на достатньо низькому рівні.

5. Крім аналізу сюжетів, їх змістовної сторони, увазі експериментатора надається можливість проаналізувати почерк випробовуваного, стиль листа, манеру викладу, культуру мови, словарний запас, що також має велике значення для оцінки особи в цілому.

 

4.5. Контрольні питання

Література


5. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4. МАЛЮНКОВА МЕТОДИКА «НЕІСНУЮЧА ТВАРИНА»

 

 

Вихідні положення

 

Мета: ознайомлення із технологією проведення та інтерпретації малюнкової методики «Неіснуюча тварина».

Малюнкові тести. Серед діагностичних засобів, використовуваних в світовій психологічній практиці, малюнкові методи стоять на першому місці.

Численні дослідження дитячих малюнків показали, що в розвитку малювання є чіткі вікові стадії, які змінюють одна одну в певній послідовності. При порушеннях в розумовому розвитку спостерігається запізнювання в переході дитини від стадії до стадії, свого роду зупинки на ранніх стадіях. Ця закономірність і дозволяє оцінювати розумовий розвиток за допомогою малюнкових тестів.

Застосування малюнкових тестів для виявлення особистісних особливостей людини засноване на принципі проекції, тобто на винесенні зовні своїх переживань, уявлень, прагнень і т.п. Малюючи той або інший об'єкт, людина мимоволі, а іноді і свідомо передає своє ставлення до нього. Навряд чи вона забуде намалювати те, що здається їй найбільш важливим і значущим; а ось тому, що вона вважає другорядним, буде приділено значно менше уваги. Якщо якась тема її особливо хвилює, то при її зображенні виявляться ознаки тривоги. Малюнок - це завжди якесь повідомлення, зашифроване в образах. Завдання психолога полягає в тому, щоб розшифрувати його, зрозуміти, що говорить йому обстежуваний.

Для діагностичного використання малюнків дуже важливо, що вони відображають, в першу чергу, не свідомі установки людини, а її несвідомі імпульси і переживання. Саме тому малюнкові тести так важко «підроблювати», представивши в них себе не таким, який ти є насправді.

Як і інші проективні тести, малюнкові методики дуже інформативні, тобто дозволяють виявити безліч психологічних особливостей людини. При цьому вони прості в проведенні, займають небагато часу і не вимагають ніяких спеціальних матеріалів, окрім олівця і паперу.

Додатковою гідністю малюнкових методів є їх природність, близькість до звичайних видів людської діяльності. Той або інший досвід малювання є практично у кожної людини. Найближче це заняття дітям, тому при обстеженні дітей малюнкові методи застосовуються особливо часто. Дитині легко зрозуміти тестову інструкцію, для виконання методик не потрібен високий рівень розвитку мови. Разом з тим, малюнки - зручний привід для того, щоб невимушено зав'язати клінічну бесіду.

На відміну від більшості інших тестів, малюнкові методики можуть проводитися багато разів і скільки завгодно часто, не втрачаючи свого діагностичного значення. Вони застосовні до клієнтів самого різного віку - від дошкільного до дорослого включно. Це дозволяє використовувати їх для контролю динаміки стану і для спостереження за ходом психічного розвитку протягом тривалого періоду.

Останніми роками все більше підкреслюється психотерапевтичне значення малювання, як і художньої діяльності взагалі. Таким чином, завдяки застосуванню малюнкових методик стирається грань між психологічним обстеженням і психотерапевтичним сеансом. Все це і зробило малюнкові методики найпоширенішим інструментом в роботі практичного психолога.

Встановити автора, який першим запропонував використовувати малюнки для виявлення психологічних особливостей людини, не представляється можливим. Спроби реалізувати цю ідею робилися багатьма дослідниками в різних країнах, але до Ф. Гуденаф, що створила в кінці 20-х років першу стандартизовану малюнкову методику - тест «Намалюй людину», - ніхто не розробив досить однозначних і обґрунтованих критеріїв оцінки малюнків.

Згодом діагностична інтерпретація тих або інших показників виконання завдань переглядалася і істотно видозмінювалася. Було виявлено багато нових критеріїв оцінки малюнка. Разом з тлумаченнями, розробленими раніше, став розвиватися підхід, що спирається на більш загальні уявлення про форми самовираження людини в художній діяльності, зокрема в малюванні.

Починаючи з 50-х років XX століття і до теперішнього часу розробляється безліч різних малюнкових тестів. Як нові, так і раніше створені методики постійно удосконалюються. Пропонуються оригінальні варіанти процедури проведення тестів, доповнення і поправки до принципів інтерпретації результатів.

Зрозуміло, малюнкові методи не позбавлені недоліків. Головний з них - відносно низька надійність одержуваних результатів, пов'язана з суб'єктивністю інтерпретації. На відміну від більш формалізованих тестів, таких як тести інтелекту або особистісні опитувальники, малюнкові тести, як правило, не дозволяють кількісно зміряти оцінювані психічні властивості. Терміни, в яких проводиться інтерпретація малюнків, звичайно позбавлені тій строгості і однозначності, яка характерна для формалізованих тестів. Через це важко науковими методами підтвердити надійність і валідність малюнкових методик.

Відмічені особливості цих методик призводять до того, що багато авторів відмовляються вважати їх справжніми тестами. Інші, хоч і визнають малюнкові методики психологічними тестами, відводять їм підлегле положення.

Проте психологів-практиків мало бентежить недостатня «науковість» малюнкових методів. Для них виявляється важливішою та користь, яку вони приносять в роботі з клієнтами. Та все ж специфіку малюнкових тестів не можна недооцінювати. Вона породжує певні обмеження в їх застосуванні, порушення яких може привести до небажаних наслідків.

По-перше, слід украй обережно відноситися до їх використання в статистичних наукових дослідженнях. Необхідною умовою такого використання є залучення декількох (як мінімум, двох) незалежних експертів, вживаних тестів, що добре володіють інтерпретацією.

По-друге, робити остаточні висновки про психологічні особливості суб'єкта на основі одних лише малюнкових тестів не рекомендується. Ці тести дають підстави для обґрунтованих припущень, але не для безапеляційних думок. Остаточний висновок може бути винесений лише при зіставленні особливостей малюнків з іншими даними (наприклад, з результатами спостережень, даними клінічної бесіди або додаткових, строгіших тестів).

І, нарешті, висновок у жодному випадку не повинен ґрунтуватися на окремих ознаках малюнка, узятих ізольовано, поза їх зв'язком один з одним. Інтерпретація може бути відносно надійною лише в тому випадку, якщо вона базується не на одній окремій ознаці, а підтримана, щонайменше, кількома ознаками, що виявляються в малюнках.

Неіснуюча тварина. Це одна з найбільш інформативних малюнкових методик. Її рекомендується використовувати, починаючи із старшого дошкільного віку (з п'яти - шести років).

 

Методика

 

Проведення малюнкових тестів. Кожен тест виконують на окремому листі нелінованого паперу. Бажано використовувати лист формату А4 (21 х 30 см), але допустимо і менший формат. Для тесту «Малюнок людини» лист розташовують перед обстежуваним вертикально, для решти тестів - горизонтально. Якщо надалі обстежуваний його повертає, то йому в цьому не перешкоджають.

Тести виконують простим олівцем. Олівець повинен бути не дуже твердим: бажано М або 2М. Твердіший олівець не дозволяє достатньо точно оцінити силу натиску, оскільки навіть при сильному натиску він залишає тонку лінію. М'якший олівець швидко затупляется і сильно розмазується, залишаючи на малюнку брудні плями.

Зручно використовувати олівець з гумкою. Якщо олівець без гумки, то її дають окремо, але спеціально привертати до неї увагу обстежуваного не слід. Деякі автори не рекомендують давати обстежуваному гумку, щоб було видно всі пробні дії під час малювання.

Інструкцію до кожного тесту перед початком малювання потрібно відтворювати дослівно, без видозмін і доповнень. Після закінчення малювання виражають схвалення, незалежно від досягнутого результату. Потім корисно обговорити з обстежуваним малюнок, що вийшов. Деякі питання, які рекомендуються при обговоренні, приведені при описі методик. На відміну від первинної інструкції, подальша бесіда не повинна бути формалізованою, її проводять у вільній формі. Можливо видозміна пропонованих питань і введення додаткових.

Процес малювання відображають в протоколі. На кожному листі з малюнками і на кожному листі протоколу пишуть ім'я і прізвище обстежуваного (або його шифр) і дату обстеження. На першому листі указують вік, склад сім'ї, причини звернення, анамнестичні дані.

У протоколі відзначають:

• темп виконання завдань, паузи і перерви в роботі;

• послідовність, в якій виконувалися різні частини зображення;

• питання і вислови обстежуваного;

• короткий зміст подальшої бесіди.

Проведення методики «Неіснуюча тварина». Лист паперу кладеться перед обстежуваним горизонтально. Інструкція: «Я хочу подивитися, наскільки у вас розвинені уява, фантазія (як ти умієш фантазувати, уявляти). Придумайте і намалюйте тварину, якої насправді немає, ніколи не було і якого до вас ніхто не придумав - ні в казках, ні в комп'ютерних іграх, ні в мультфільмах».

Якщо обстежуваний говорить, що не знає, як малювати, не уміє, не може нічого придумати і т.п., то треба підбадьорити його, пояснити, що для цього завдання не потрібне нічого уміти. Оскільки потрібно намалювати тварину, якої насправді немає, то абсолютно все одно, якою вона вийде. Якщо обстежуваний довго думає, не приступаючи до малювання, то слід порадити йому почати малювати, як виходить, а далі придумувати по ходу малювання.

Коли обстежуваний закінчує малювати, його просять придумати тварині назву. Її записують в протоколі. Якщо придумування назви викликає дуже великі утруднення, то цю частину завдання опускають. При необхідності з'ясовують, якій частині тіла (або якому органу) відповідають ті або інші деталі зображення.

Буває, що замість неіснуючої тварини зображають звичайну, відому, що відображається в її назві (заєць, осел і т.п.). В цьому випадку потрібно попросити зробити ще один малюнок, намалювавши цього разу тварину, якої насправді не буває. Інструкцію при цьому повністю повторюють. Якщо і повторний малюнок є зображенням реальної тварини, то цю роботу припиняють. Якщо вид намальованої тварини цілком звичайний (наприклад, явно зображений заєць), але назване воно незвично (наприклад, сказано, що це «чарівний заєць»), то завдання вважається успішно виконаним і повторювати його не потрібно.

З'ясувавши назву тварини, експериментатор говорить: «Тепер розкажіть про неї, про її спосіб життя. Як воно живе?». Розповідь записують, по можливості, дослівно. При обстеженні підлітка або дорослої людини можна запропонувати йому написати розповідь про спосіб життя придуманої тварини самостійно.

Якщо в розповіді немає достатніх відомостей про тварину, то після закінчення роботи задаються додаткові питання:

• Чим воно харчується?

• Де живе?

• Чим зазвичай займається?

• Що любить робити найбільше?

• А чого найбільше не любить?

• Воно живе одне або з ким-небудь?

• Є у нього друзі? Хто вони?

• А вороги у нього є? Хто? Чому вони його вороги?

• Чого воно боїться, або воно нічого не боїться?

• Якого воно розміру?

Потім обстежуваному пропонують уявити, що ця тварина зустріла чарівника, який готовий виконати будь-які три його бажання, і питають, якими могли б бути ці бажання. Всі відповіді записують в протоколі.

Бесіда про придуману тварину може варіюватися експериментатором залежно від особливостей обстежуваного і від цілей обстеження. Наведений список питань - не обов'язковий, а орієнтовний.

 

Виконання завдання

1. Студентам група ділиться на «двійки» («експериментатор» та «досліджуваний») для проведення один з одним методики «Неіснуюча тварина».

2. Експериментатор пропонує досліджуваному згідно інструкції (див. 5.2)намалювати малюнок неіснуючої тварини, придумати їй назву та скласти невеличке оповідання про неї.

3. Після проведення методики здійснюється аналіз та інтерпретація отриманих результатів (див. 5.4).

2. На основі виконаної роботи студенти готують письмовий звіт.

Обговорення результатів

 

Типологія неіснуючих тварин. Навряд чи можливо провести скільки-небудь послідовну класифікацію неіснуючих тварин. Проте є декілька широко поширених варіантів виконання тесту, з якими корисно познайомитися. Найбільш примітивний варіант - це зображення реально існуючої тварини, що супроводжується описом природного для неї способу життя. Зображення реально існуючої тварини замість уявної є нормальним для дошкільного віку, хоча при хорошому рівні розвитку навіть дошкільник здатний хоч би дати своїй тварині нестандартну назву. У більш старшому віці це свідоцтво особливо низького рівня розвитку уяви. Подібне виконання завдання нерідко зустрічається при розумовій відсталості або при порушеннях навчання (затримці психічного розвитку).

В окремих випадках причиною відходу від інструкції служить не стільки відставання в когнітивній сфері, скільки дуже висока тривожність. Тривожній людині важко виконувати невизначені завдання. Не розуміючи, які критерії оцінки такого завдання, він наперед чекає свідомо негативну оцінку, що може повністю блокувати змістовну діяльність. Зображення існуючої тварини в деякому розумінні безпечніше за придумування чогось нового. Тому тривожна людина спрощує собі виконання завдання, фактично підміняючи поставлене перед нею незвичне завдання більш знайомим.

Таке виконання завдання нормально для дітей до 8-9 років. Пізніше воно свідчить про бідну уяву і низький загальнокультурний рівень (часто при педагогічній занедбаності) або при порушенні навчання (затримці психічного розвитку).

Найбільш поширений спосіб виконання завдання - це зображення тварини, не співпадаючої з жодною одною з тих, що реально існують, але побудованої за стандартною моделлю: горизонтально розташоване тіло, голова з очима і ротом, кінцівки (ноги, щупальця, руки, крила). Можливі додаткові деталі - вуха, ніс, шия, плавники, хобот і інші частини тіла звичайних тварин. Серед подібних тварин виділяються два типи: складена і цілісна.

Складена тварина будується з частин різних реальних тварин. Назви таких тваринних звичайно більш менш повно відображають їх будову (наприклад, тварина, в якій є елементи людини і собаки, названа «челса» (людина + собака)). Цілісна неіснуюча тварина також будується відповідно до загальної схеми тварини, але без залучення частин тіла конкретних тварин, хоча результат і може нагадувати дракона, слонопотама, собаку або щось ще. Назва в цьому випадку не включає вказівок на прототипи. Цей тип образу характерний для художньо-емоційного підходу до творчого завдання. Чим менше створена тварина схоже на щось реально існує (у природі або в культурі), тим вище оцінюється рівень уяви.

Особливу групу складають людиноподібні тварини. Тулуб у них розташовується вертикально, внизу - ноги, зверху - голова, з боків - руки (замість рук або ніг можуть бути крила або щупальця). Можливо збільшення числа рук або ніг, включення додаткових органів. Людиноподібна тварина може бути названа роботом або кіборгізує, може нагадувати біса, може бути оголошено інопланетянином і ін. Зображення таких тваринних характерний для високої потреби в спілкуванні. Зокрема, воно особливо типово для підліткового віку, коли потреба в спілкуванні найбільш висока.

Значно рідше зустрічаються зображення неіснуючих тварин, що по суті є механічними конструкціями або що включають в свій склад окремі механічні частини. Прикладами можуть бути марсіанин і дивна тварина, яка служить будинком для людей. Подібні зображення характерні для неконформних людей з своєрідним мисленням і нестандартним підходом до світу і до життя, з низьким рівнем социалізірованності. Часто це люди з шизоїдною акцентуацією, з труднощами у сфері спілкування.

І, нарешті, у деяких людей зустрічаються тварини, побудовані по оригінальній моделі, не відповідній ні тварині, ні людині, ні технічним конструкціям. Ці моделі можуть бути вельми складними і хитромудрими: многоголовка, аура, а можуть бути гранично простими. Цей спосіб говорить про творчий склад особи. Він можливий як при переважно раціоналістичному, так і при переважно художньому підході до дійсності, якщо тільки у людини є реальні творчі можливості. У дітей молодше 9 - 10 років такий спосіб побудови образу зустрічається досить рідко. При творчому підході до завдання рівень уяви оцінюється за мірою природності істоти, що вийшла, і, зокрема, по ступеню відповідності між його зовнішнім виглядом і описом способу життя.

Найбільш нестандартні тварини, забезпечені незвичайними органами чи ж взагалі позбавлені органів, часто зустрічаються у людей з шизоїдною акцентуацією.

Якщо зображення дуже химерне, то звичайно це свідчить не стільки про творчість і оригінальність, скільки про прагнення продемонструвати таким, що оточує свою несхожість на інших, тобто про орігинальнічанье.

ЕМОЦІЙНІ ОСОБЛИВОСТІ

ДЕПРЕСІЯ, ЗНИЖЕННЯ НАСТРОЮ

У малюнку неіснуючої тварини, як і в інших рісуночних тестах (зокрема, в малюнку людини), депресивні тенденції часто виявляються в зменшенні розмірів зображення, іноді - в його розміщенні в кутку листа. Крім того, вони звичайно виразно відображаються в розповіді про спосіб життя тварини.

ТРИВОГА, ЕМОЦІЙНА НАПРУЖЕНІСТЬ

При підвищеному рівні тривоги загальні особливості малюнка неіснуючої тварини такі ж, як і малюнка людини. Це множинні лінії, стирання і виправлення ліній, специфічна штрихова лінія, штрихування малюнка, збільшення його розміру. Проте в методиці «Неіснуюча тварина» малюнок можна вважати збільшеним, тільки якщо він займає весь лист.

Підкреслення незвичності тварини, його несхожість на інших і особливо бажання стать звичайним типові для людей, що рахують себе не такими, як що оточують, «неправильними», не такими, якими слід бути. Це відчуття часто зустрічається при високій тривожності, в невротичному стані, при виражених порушеннях спілкування.

При особливо сильній тривозі, високій емоційній напруженості часто з'являються зображення, що не поміщаються на листі або буквально «втиснули» в його простір.

Логічні суперечності в описі способу життя тварини части як при когнітивних порушеннях, так і в гострому невротичному або психотічеськом стані.

У малюнку неіснуючої тварини, зробленому по оригінальній моделі, підвищена тривожність часто відображається в надмірній кількості органів чуття. Тривожна людина сам підвищено чутлива до можливих небезпек і тому наділяє підвищеною чутливістю свої створення. Тема високої чутливості (дуже гострий слух, тонкий нюх, виключно хороший зір) нерідко звучить і в розповіді про спосіб життя тварини.

ЕМОЦІЙНА ЛАБІЛЬНІСТЬ

У малюнку неіснуючої тварини головні ознаки високої емоційної лабільності, як і в малюнку людини, - це значні коливання сили натиску на олівець, ступені деталізованості і акуратності зображення.

ЕМОЦІЙНА РИГІДНІСТЬ

Основними проявами емоційної ригідності в тесті «Неіснуюча тварина», як і в тесті «Малюнок людини», служать надмірна кількість деталей, підвищена акуратність і ретельність малюнка, сильний рівномірний натиск на олівець. Схильність до надмірної деталізації, одноманітним перелікам виявляється і в розповіді про тварину.

СФЕРА СПІЛКУВАННЯ ЭКСТРАВЕРТНОСТЬ

Экстравертность, тобто спрямованість особи зовні, на контакти з іншими людьми, виявляється в наявності у неіснуючої тварини різноманітних і часом вельми численних органів, обернених в різні боки. Це можуть бути ноги, руки, щупальця, крила, хвости, голови.

Руки, розставлені в сторони, як символ екстравертной спрямованості, зустрічаються також в зображеннях, побудованих по оригінальній моделі і особливо у людиноподібних тварин.

ІНТРОВЕРТНОСТЬ

Якщо для екстравертов характерна спрямованість зовні, то для інтровертів - всередину. Неіснуючі тварини інтровертного типу можуть або взагалі не мати кінцівок, або їх кінцівки повернені у бік тіла. Таке тваринне як би «замкнуте в собі», відокремлене від навколишнього простору.

ДЕМОНСТРАТИВНІСТЬ

Ознакою демонстративності в малюнку неіснуючої тварини, як і в малюнку людини, служить прагнення прикрасити тварину, а також приписування йому різних достоїнств.

ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛІЗАЦІЇ

Частим проявом пониженої конформності, недостатньої со-циалізірованності людини служить відхилення від загальноприйнятого способу зображення в малюнках, в цілому відповідних схемі тварини або людини (до тварин, побудованих по оригінальній моделі, цей критерій непридатний).

При труднощах соціалізації замість тварини часто зображаються механічні конструкції.

Надлишок органів чуття - ознака підвищеної тривожності.

Теми поліції, злочинців і злочинів характерні для асоціальних людей, яким доводиться часто стикатися з труднощами із-за недостатнього володіння соціальними нормами.

АГРЕСИВНІСТЬ

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ АГРЕСИВНОСТІ

Показником відсутності агресивних тенденцій служить відсутність агресивної символіки (знарядь нападу і т.д.).

ПІДВИЩЕНА АГРЕСИВНІСТЬ

Одна з найбільш поширених ознак підвищеної агресивності в малюнку неіснуючої тварини - це наявність гострих виступів і виростов, незалежно від того, що вони зображають (роги, вуха, щупальця, клішні).

Підкреслене промальовування мускулатури, кулаки і особливо широкі плечі говорять про високу значущість маськулінних (чоловічих) цінностей.

СХИЛЬНІСТЬ ДО ВЕРБАЛЬНОЇ АГРЕСІЇ

У малюнку неіснуючої тварини схильність до вербальної агресії, як і в малюнку людини, виражається в підкресленні зубів.

БОЯЗНЬ АГРЕСІЇ І ЗАХИСНА АГРЕСІЯ

Крім рівня власної агресивності в малюнку неіснуючої тварини виявляється відношення до можливої агресії тих, що із сторони оточують. Боязнь нападу приводить до прагнення захистити придуману тварину.

Захисна агресія не завжди виявляється такою нешкідливою. Нерідкі випадки, коли вона активно виявляється на поведінковому рівні. Не дивлячись на те, що сама людина сприймає її як захисну, насправді вона може ставати такою, що випереджає: чекаючи нападу (можливо, без жодних підстав), людина поспішає наперед напасти першою.

НЕВРОТИЧНА АГРЕСІЯ

Невротична агресія, як і захисна, є у відповідь реакцією на несприятливу зовнішню ситуацію. Проте це значно більш узагальнена реакція, ніж захисна агресія: вона направлена не безпосередньо на джерело потенційної загрози, а на все оточення. У таких випадках говорять, що людина із-за своїх невдач зла на весь світ. Ознакою невротичної агресії в тесті «Неіснуюча тварина» служить поєднання невротичних і агресивних проявів. При цьому дуже поширений випадок, коли в початковому варіанті тесту (просто неіснуюча тварина) присутня тільки невротична симптоматика, а агресія виявляється в малюнку злої і страшної тварини.

 

5.5.Контрольні питання

 

 

5.6.Література

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 402 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2611 - | 2185 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.