. − :
− , ;
− ;
− 3-,2- 1- , .
, , − . .
, .
:
) 3- ,
I(3)=U/√ 3 Z,
U − , ;
Z− ,.
) 2- , :
I(2) =(√ 3 /2) I(3)=0,87 I(3);.
) I(1) − ,
I(1)= U/[ Z+(z(1)/3].
U − ;
Z − − , ;
z(1) − , ;
) ,
i=√2 I(3);
− 10.1,
) , :
I=q I(3),
.10.1.
q− .
.
1. . .8.1
2. . .8.2
3. . .8.3. .
. , .
4. . .8.4.
5. (, )
R=r0L; =0L,
r0, 0− , /;
L − , .
r0
r0= 103/γS,
γ−30 /·2 ;
γ−50 /·2 ;
γ−10 /·2 .
0
0 = 0,4 / − ;
0 = 0,06 / − ;
0 = 0,09 / − ;
0 = 0,15 / − .
−
r0=2 r0
6. .8.5.
. :
=1,2 400 ;
=1,3 400 ;
=1,0 ;
|
|
=1,2 , .
R = R (U/ U)2; = (U/ U)2,
R , − , , ;
R , − , , ;
U, U− . .
:
(.10.2)
L = 3
L1 =5 ( 1)
L= 2 ( )
L2= 20 ( )
:
, ;
;
.
:
1. (.10.3) .
2. .
I=S/(√3U) =400/ 1,73∙10 =23,1
.10.2. .10.3. .9104.
і3 10/1,8; I =84 ;
0 = 0,4 /;
ʹ= 0 L =0,4∙3 =1,2 ;
r0= 103/γS = 103/(30∙10) =3,33 ;
R′=r0L =3,33∙3= 10 .
:
R= R′ (U / U)2 =10(0,4/10)2 ∙103 = 16,0 ;
= ʹ (U/ U)2 =1,2(0,4/10)2 ∙103 =1,9 .
. .8.1
R =5,5 ; =17,1 ; Z(1)=195 .
..8.3
1SF R1SF =1,1 ; 1SF =0,12 ; R 1SF =0,2 ;
SF1 RSF1 =0,15 ; SF1 =0,17 ; R SF1 =0,4 ;
SF RSF = 2,0 ; SF = 1,8 ; R SF =0,9 .
..8.5
1 r′0 =0,33 /; 0 =0,08 /
3 ,
r0=1/3(r′0) =1/3∙(0,33) = 0,11 /;
R1= r0L1 =0,11∙ 5 =0,55
1= 0 L =0,08∙5= 0,4 .
2:
r0 = 0,63/; 0 = 0,09/
R2 =0,63∙ 20 =12,6
2 =0,09∙20= 1,8 .
630 ..8.7
r0 = 0,1/; 0 = 0,13/
r0 = 0,2/; 0 = 0,26/
R= r0L =0,1∙ 2 =0,2
= 0 L =0,13∙2= 0,26
..8.6
R =15 ; R2 =20 .
3. , . 9.4
R1= R + R + R1SF + R1SF + R1 =16+ 5,5+ 0,11+ 0,2+ 15= 36 ;
1 = + + 1SF =1,9+ 17,1+ 0,12 =19,12 ;
R2= RSF1+ RnSF1 + R1 + R + R2=1,15+0,4+0,55+0,2+20=21,3 ;
2 = SF1 + 1 + =0,170,4+0,26=0,83 ;
R3 RSF+ RnSF + R2=2,0+0,9+12,6= 15,5 ;
3 = SF + 2 =1,8+1,8= 3,6 .
4. , .10.1
R1 = R1 =36,8 ; 1 = 1 =19,12 ;
Z1 =√ (R21+ 21 ) = √ (36,82 + 19,122) =41,5 ;
R2 = R1 + R2= 36,8+ 21,3= 58,1 ;
2 = 1 + 2 = 19,12+ 0,83=19,95 ;
Z2 =√ (R22+ 22 ) = √ (58,12 + 19,952) =61,4 ;
R3= R2+ R3 = 58,1 +15,5=73,6 ;
3 = 2 + 3= 19,95+ 3,6 =23,55 ;
Z3 =√ (R23+ 23 ) = √ (73,62 +23,552)=77,3 ;
R1/ 1= 36,8/19,12=1,9; R2/ 2 =58,1/19,95 =2,9; R13 3= 73,6/23,55=3,1.
4. (.9.1) q
|
|
= F (R1/ 1) =F(1,9) =1,0;
2 =F (R2/ 2) =F(2,9) =1,0;
3=F (R3/ 3=F(3.1) =1,0;
q 1=√[1+2(-1)2] =√[1+2(1,0-1)2] =1,0
q 2 = q 3 =1,0
6. 3- 2- , .10.1:
I(3)1=U1/√ 3 Z1 =0,4 ∙103 /1,73∙41,5 =5,6 ;
I(3)2=U2/√ 3 Z2 =0,38 ∙103 /1,73∙61,4 =3,6 ;
I(3)3U3/√ 3 Z3 =0,38 ∙103 /1,73∙77,3 =2,8 ;
i1=√21I(3)1 =1,41∙1,0∙5,6 =7,9 ;
i2=√22I(3)2 =1,41∙3,6= 5,1;
i3=√23I(3)3 =1,41∙2,8 =4,0;
I(2)1 =(√ 3 /2) I(3)1= 0,87∙5,6 =4,9 ;
I(2)2 =0,87 ∙ I(3)2= 0,87∙3,6 =3,1
I(2)3 =0,87 ∙ I(3)3 =0,87∙2,8 =2,4 .
10.1
1000
R , | , | Z, | R / | q | I(3), | i, | I(3)∞ | I(2), | Z, | I(1), | ||
1 2 3 | 36,8 58,1 73,6 | 19,12 19,95 23,55 | 41,5 61,4 77,3 | 1,9 2,9 3,1 | 1,0 1,0 1,0 | 5,6 3,6 2,8 | 7,9 5,1 4,0 | 5,6 3,6 2,8 | 4,9 3,1 2,4 | 36,9 62,3 | 2,9 2,2 1,7 |
7. 1- (.10.5) .
.10.5. 1-
1= 0L1=0,15∙5 =0,75 ;
R1= 2r0L1 =2∙0,11∙5 =1,0 ;
R=r L=0,2∙2=0,4 ;
= L= 0,26∙2= 0,52 ;
R2= 2r0L2 =2∙0,63∙20= 25,2 ;
2=L2=0,15∙20=3 ;
Z1=15, ;
R2=R1+ R1 + R + R2=15+1,1+0,4+20,0=36,5 ;
2 = 1 + =0,75+0,52 =1,27 ;
Z2 =√ (R22+ 22)= √ (36,52 + 1,32)= 36,9 ;
R3=R2+ R2 =36,5+ 25,3=61,7 ;
3 = 2 +2= 1,3 +3= 4,3 ;
Z3= √ (R23+ 23)= √ (61,72 + 4,52)= 62,3 ;
I(1)1= U/[ Z1+(z(1)/3]= 0,23∙103/(15 +195/3)=2,9 ;
I(1)2= U/[ Z2+(z(1)/3]= 0,23∙103/(36,9+ 195/3)=2,2
I(1)3= U/[ Z3+(z(1)/3]= 0,23∙103/(62,3+ 195/3) =1,7 .
.10.1