Спробуйте визначити авторство висловів
Автори ідеологічно «вичищеної», дозволеної сталінською цензурою «Истории Украинской ССР» стверджували, що М. Грушевський, як «типовий представник буржуазно-націоналістичної історіографії, … свідомо перекручував українську історію, … проповідував шовінізм та національну виключність, … заперечував глибокі історичні зв’язки братерських російського та українського народів», а отже, він свідомо проповідував «найбільш реакційні погляди»
Джерело
Олесь Бузина: «Люди, подобные Грушевскому, всегда возводят историю своей нации в культ, льстя генеалогическим инстинктам беспородной толпы»
Лукаш Адамський: «Історичні стосунки Польщі й України зводяться до того, що українську народність обікрала польська. Вона заволоділа багатствами України – її землями. Вона поглинула упродовж століть усе видатніше, що з’являлося в українському середовищі, й звела українську народність до маси робітників, які працюють на представників польської народності й культури – так у публіцистичній роботі викладав своє "credo”».
На порозі історії. Михайло Грушевський 31 хв.04 сек.
№2. Громадсько-політична діяльність М.С.Грушевського (Денис Тимошенко, Маргарита Малануха, 10-Б)
1) громадська діяльність
- НТШ ім. Шевченко;
«Історична школа» М.С.Грушевського??
- академік ВУАН;
2) політична діяльність (УНДП, ТУП, УЦР, УПСР);
3) "Грушевський розбудив країну і... приспав"???
Самою долею судилося Михайлу Грушевському стати політиком першорядної ваги, лідером новоствореної держави.
Петро Кралюк: «Як на мене, ювілей Грушевського мав би стати приводом не лише нагадати про його великі наукові здобутки, а й поміркувати про ті політичні помилки, які він допускав. Оскільки ці помилки повторювали й повторюють українські політики».
Петро Кралюк: «Маючи величезний авторитет, цей діяч примудрився за якийсь рік його повністю втратити, ставши політичним банкротом».
http://www.glas.org.ua/projects/teleexcursions/grushevsky.html 6хв.25 сек
Маловідомі факти про М.С.Грушевського
А. Риси до портрету Грушевського
Був він малого росту, з великою головою і великою бородою. Таким він був в пам'яті О. Лотоцького ще перед від'їздом до Галичини. „Виразно бачу, — каже Лотоцький, — у своїй пам'яті тогочасного Михайла Сергійовича. В глибокій задумі вид його робив сумовите й навіть трохи суворе вражіння — з глибоким поглядом очей і вже тоді з довгою бородою, що ми називали її „бородою св.Онуфрія". Але як бував він серед людей, жива вдача його зразу відмінювалася: на обличчю у його світилася характерна його усмішка — і юмористично-іронічна. і разом привітно-тепла; усмішка та живі іскорки в очах робили цілком натуральним м'ягкий, напівжартовливий характер бесіди, тим непомітно скрашуючи „гірке зерно" часом сухого змісту розмови.
http://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/3799/file.pdf с. ХІХ
Грушевський був особою нелегкою в обходженні. Як пояснює Ю. Сірий, що завідував у Києві „Літературно-Науковим Вісником”, він вимагав від своїх співробітників дуже багато, але ще більше від себе самого. Був часто нетерплячий, автократичної вдачі, хоч ліберал і демократ з переконання, навіть прикрий і несправедливий, що не рахувався з обставинами і не шанував, як слід, дрібної, мозолистої праці-. Могуча його натура все входила в конфлікт з людьми навіть недрібного характеру, особливо коли ходило про видавничі справи, невиконання яких дуже злостило невтомного майстра. Тим може пояснюється ворожнеча деяких науковців і громадян до його особи в Галичині, а пізніше і в Києві. С.ХХ
Б. Родина М.С.Грушевського ( Єлізавета Пиндик, 8-В)
https://na-skryzhalyah.blogspot.com/2016/06/blog-post_98.html
В. Міфи про Грушевського. Грушевський та релігія (Будівська Христина, Семенова Катерина, 10-В)
Г. Грушевський і гроші (Хатітовська Валерія, Міщенко Тетяна, 8-В)
Обличчя купюри. Михайло Грушевський (2008)
Д. Грушевський і жінки???
На порозі історії. Михайло Грушевськийз 24хв.50с.
І.Крип’якевич:
“Ще за життя Грушевського всі в нас відчували, що між нами живе хтось великий. Всі в нас дивилися на нашого історика як на незвичайну людину, як на вченого, що сміло може стати поруч найбільших людей науки на світі, всі ми дивувалися його працьовитості, всі ми бачили в ньому одного з найкращих борців за єдність нашої нації”
“Він писав нам нашу історію і творив нам нашу історію”
“Обов’язок кожного з нас пізнати всю невсипущу працю Грушевського для нашого народу, зазнайомитися з життям великого українця”
???
- Яка інформація, яка звучала на засіданні клубу, була для вас цікавою?
- Які питання у вас виникли? Про що хотілося б дізнатися додатково?
- Які історичні проблеми, теми, спірні питання вас цікавлять та могли б стати темою для обговорення наступного засідання клубу?
Рекомендації. Цікаві відео
Ярослав Грицак: Хто такі українці і чого вони хочуть?