Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культурно-національний, релігійний та політичний рух в Україні у 1985-1991 рр




Економічне та соціальне становище Української РСР у другій половині 1980-х рр.

Політика “прискорення” в економіці та її наслідки в Україні. Рівень життя населення.

Політичний курс на “перебудову” в економіці отримав назву “прискорення”. Проте, поставивши амбітні плани високого рівня виробництва, КПРС і її філія в Україні не змінили методів управління економікою. Навіть дозволена з 1987 р. кооперація не рятувала ситуації, тому що фактично не зачіпала виробничу сферу. Країна користувалася застарілою технікою. Центр (Москва) поглинав і розподіляв на свою користь більшість видобутих у республіках благ.

Рівень життя населення істотно не зростав, а в деяких випадках – і знижувався. Точніше сказати, люди заробляти стали більше. Але купити на ці кошти не було чого. Країною мандрував дефіцит. У магазинах стали традиційними черги за цукром, макаронами і власне за будь-яким товаром. Тільки в Україні у 1988 р. розрив між грошовою масою і товарною збільшився до 10 млрд. рублів. Це означало, що рубель знецінювався. Підприємства і люди стали вимагати за свою роботу натуральної оплати, адже рублі інакше як “дерев’яними” вже не називали. Криза призвела до того. Що в 1990 р. національний дохід України вперше після Другої світової війни знизився на 1,5% (для СРСР цей показник становив аж 4%).

 

Громадсько-політичне життя Української РСР у другій половині 1980-х рр.

Розгортання страйкового руху. Гласність та лібералізація. Зрушення у політичному житті України. Пожвавлення громадської активності.

Улітку 1989 р. Україну охопив страйковий рух. Робітники багатьох підприємств відмовлялися працювати і страйкували передусім із-за невирішеності їхніх економічних та соціальних проблем. Особливо гостро стояло питання із шахтарями Донбасу, 53% праці яких була ручна праця, а всі шахти були просто небезпечними для життя. Робочий день шахтаря подеколи сягав 11 годин. Поряд із вимогою поліпшити техніку безпеки, підвищити зарплату подекуди страйкарі висували також політичні вимоги, як-то, націоналізація майна КПРС, відставка уряду тощо.

Михайло Горбачов, як прихильник лібералізації та реформ в усіх сферах суспільного життя, увів новий термін до політичного лексикону того часу – “гласність”. Вона полягала у прозорості влади, а також – у свободі слова, як такій. Інакомислячі елементи радянського суспільства таким чином отримували можливість відкрито висловлюватися без небезпеки бути запротореними до в’язниці спеціальними органами. Унаслідок гласності в Україні прокотилася величезна хвиля мітингів різного масштабу, ініційованих різними організаціями та товариствами. У 1989 р. виник Народний рух України за перебудову (НРУ), який об’єднав націонал-демократичні сили всієї України. Фактично з НРУ розпочався процес руйнації в Україні монополії однієї парті.

 

Формування багатопартійної системи в Україні на рубежі 1980-1990-х років

Дивися д/з наприкінці файлу

Культурно-національний, релігійний та політичний рух в Україні у 1985-1991 рр.

Активізація національного руху у другій половині 1980-х років. Формування національних громадських організацій і об’єднань.

Криза радянської системи призвела до активізації національних рухів усередині республік. У Москві заговорили про проект нового союзного договору і про “нову федерацію”. Але вже навесні 1990 р. У Прибалтійських республіках розгорнувся безповоротний процес із відновлення їхньої незалежності.

В Україні національний рух мав два магістральні шляхи:

1) діяльність українських дисидентів, які об’єднували навколо себе різноманітні культурно-національні та громадсько-політичні товариства, організації, до яких увійшло чимало представників інтелігенції, робітничого класу та селянства;

2) діяльність окремих представників компартії України, які еволюціонували до націонал-комунізму й усвідомлювали потребу у здобутті Україною суверенітету.

Серед організацій того часу варто виділити “Товариство Лева” (Львів), “Громада” (Київ), “Спілка незалежної української молоді” (Харків), всеукраїнське товариство “Меморіал” та багато інших.

 

Початок та проблеми релігійного відродження.

З одного боку, релігійне відродження в Україні було складовою національно-визвольного руху українців в УРСР. А з іншого, між різними конфесіями розпочалася релігійна боротьба.

Відродили свою діяльність Українська греко-католицька церква (УГКЦ) та Українська автокефальна православна церква (УАПЦ). Але відродженню цих церков перешкоджала Українська православна церква Московського патріархату. Взагалі найгостріше в сучасній Україні відтоді відчувається між церковна боротьба Київського та Московського патріархатів.

Водночас в Україні з’явилося наново багато інших релігійних громад: римо-католики, євангельські християни-баптисти, свідки Єгови, адвентисти сьомого дня та багато інших.

 

Результати виборів до Верховної Ради УРСР і місцевих рад 1990 р. Декларація про державний суверенітет України. Україна у загальносоюзних суспільно-політичних процесах у першій половині 1991 року.

У березні 1990 р., коли політична обстановка в Україні була дуже напружена, пройшли вибори до ВР УРСР та місцевих рад. Конкуренцію правлячій партії створили українські культурно-національні товариства, які об’єдналися в Демократичний блок. І хоча перемогу отримали комуністи, національно-демократичним силам вдалося відвоювати в ході виборів одну третину місць у Парламенті та на місцях. Опозиційні сили у ВР Української РСР очолив академік Ігор Юхновський. 15 травня 1990 р. ВР УРСР почала працювати на постійній основі.

16 липня 1990 р. Поіменним голосуванням український парламент ухвалив історичної ваги документ – Декларацію про державний суверенітет України. У ній було проголошено “верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах”. Централізовану систему СРСР таким чином було зламано. Унаслідок Декларації більшістю парламентарів було ухвалено вищість законів республіки над законами СРСР. ВР УРСР обрала нового голову – ним став Леонід Кравчук. У жовтні 1990 р. у Києві розпочалися маніфестації студентів. Політична напруга наростала.

 

 

Спроба державного перевороту в СРСР. Проголошення, незалежності України. Розпад СРСР.

Основні пристрасті у 1991 р. розгорталися навколо підписання нового союзного договору. 17 березня 1991 р. відбувся всесоюзний референдум, в якому запитувалося, чи згодні громадяни республік на новий союзний договір. Питання бюлетенів були складені таким чином, що відповісти негативно не було можливості. Однак понад 70% громадян Української РСР таки висловилися за збереження Союзу в оновленому форматі. Підписання нового союзного договору було призначено на кінець літа 1991 р.

Консервативні комуністичні сили, намагаючись зірвати його підписання, 19-23 серпня 1991 р. влаштували в країні державний переворот. Не зволікаючи довго, 24 серпня 1991 р. Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України. 1 грудня 1991 р. це рішення підтримало і більшість українських громадян на референдумі.

 

Д/з

1) Створити табл. “Формування багатопартійної системи в Україні наприкінці 1980-х – у 1990-х роках”

2) Підготовка до: а) перевірки зошитів б) Самостійної роботи за темами:

Тема 4. УКРАЇНА У ПЕРІОД ЗАГОСТРЕННЯ КРИЗИ РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ (середина 1960-х – сер. 1980-х рр.)

Тема 5. РОЗПАД РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ І ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ (1985 – 1991 рр.)





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-02; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 539 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2504 - | 2303 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.