Найбільш поширеною формою участі студентів у навчально-дослідницькій роботі на перших етапах навчання є підготовка рефератів.
Реферат (від латинського кореня – доповідати, повідомляти) – це короткий виклад (перед аудиторією або в письмовій формі) наукової праці, вчення, змісту книги тощо, або доповіді на певну тему, що складається з огляду різних друкованих джерел (монографій, наукової періодики, досліджень з певних проблем та ін.). При реферуванні наукової літератури необхідно здійснити узагальнення, систематизацію матеріалу з декількох джерел, що належать до однієї проблеми, критичний підхід до наведених в них даних. Реферати можна розділяти на три основні типи:
● Реферати, в яких стисло і чітко викладається зміст одного або декількох творів, присвячених одній проблемі. Такий реферат близький до конспекту, але відрізняється тим, що є цілком завершеною, цілісною роботою.
● Реферати виконані на задану тему з використанням кількох джерел. При їх складанні використовуються кілька статей або книг, кожна з яких розкриває тільки один із аспектів проблеми, що розглядається. Об’єднуючи матеріали цих робіт необхідно встановити оптимальну послідовність і єдину методику викладу, однаковість стилю, позначень і формулювань. Такий реферат близький до курсової роботи.
● Реферати вищого типу, які вимагають не тільки короткого викладу, систематизації і узагальнення матеріалу, але й критичного підходу до ідей і результатів кожної реферованої роботи. В результаті критичного огляду літератури з даного питання визначається завдання подальшого дослідження, а інколи й можливі його шляхи. Цей тип реферату є, по суті, первісним етапом наукового дослідження.
При написанні реферату студентам слід враховувати такі вимоги до оформлення реферату:
Формат аркуша А4 (з однієї сторони)
Обсяг: 10-20 сторінок
Мова: українська
Шрифт: Times New Roman 14 пт
Інтервал: 1,5
Відступи (поля) зверху і знизу – 20 мм, зліва – 30 мм,
справа – 15мм.
Посилання: – у тексті у квадратних дужках
із зазначенням номера джерела;
– у списку літератури та після коми –
Сторінки.
Скріплення аркушів: папка з файлами.
Структура реферату:
● Титульний аркуш
● Зміст
● Вступ
● Розділ 1
● Розділ 2…
● Висновки
● Список використаної літератури
● Додатки (за необхідності).
Кожен структурний елемент (розділ) починається з нової сторінки.
Титульний аркуш реферату вважається першою сторінкою. Він містить повну назву навчального закладу та кафедри, де виконана робота; назву реферату; шифр групи, в якій навчається студент та його прізвище, ім’я, по батькові; науковий ступінь, вчене звання, прізвище, ім’я, по батькові наукового керівника; місто і рік виконання роботи.
Зміст подають на початку роботи і він є її другою сторінкою. Він містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів, підрозділів та пунктів (якщо вони мають заголовок), зокрема вступу, висновків до розділів, загальних висновків, додатків, списку використаних джерел та ін.
Вступ повинен розкрити сутність теми та її значущість, підстави для розробки теми. Вступ має бути ґрунтовним, конкретним, але невеликим за обсягом. Перша сторінка вступу нумерується цифрою «3». Тут і далі порядковий номер друкується справа у верхньому полі сторінки.
Основна частина реферату складається з розділів, в яких пропорційно викладається її зміст. Назви розділів повинні розкрити зміст роботи, бути чіткими, зрозумілими. Кожний розділ починається з нової сторінки. В кінці кожного розділу формулюють висновки.
Виклад матеріалу підпорядковуютьодній провідній ідеї, чітко визначеній автором. Центральне місце в основній частині роботи займає постановка і аргументація основного питання. Вона має бути оформлена в логічно організовану послідовну розповідь з цитуванням теоретичних положень, посиланнями на тексти використаних наукових праць. Форма викладу довільна. Але він повинен бути послідовним без повторів. Кожне положення повинно бути виділене так, щоб сприймалось як закінчена, чітко сформульована думка. Кожне з наступних положень має логічно випливати з попереднього, бути пов’язаним з думкою, а також становити частину цілого, підтверджуючи чи заперечуючи попереднє, але за смислом бути поєднаним з ним. Всі положення, висновки мають бути безумовно доказовими. По суті виклад будується за такою схемою: теза,системааргументів,приклади, їхпояснення,висновок. В сукупності всіх частин має бути розкрита тема в цілому.
Важливе значення має стиль наукової роботи. Звичайно, неможливо вимагати від кожного студента літературно-художніх здібностей, але грамотність чіткість і ясність викладу, по можливості живість і образність мови є обов’язковими вимогами. Недоречні вияви емоцій, патетики. Головне в ньому – результати дослідження, їх аргументована логіка, що захищає, підтверджує кожну з висловлюваних позицій. Непотрібно вживати довгі фрази, описи загальновідомих положень, повтори. Реферат повинен містити факти, опиратись на джерела, спеціальні дослідження. Не слід зловживати описом великої кількості фактів, зайвими подробицями, які роблять роботу громіздкою, знижують її якість. В тексті необхідно навести лише деякі ретельно підібрані яскраві і переконливі приклади для підтвердження висунутих в роботі положень або обґрунтування висновків.
Висновки є обов’язковою складовою реферату, в якій у стислому вигляді викладають найбільш важливі результати дослідження. Інколи підсумки зробленого подають у формі тез, які нумерують: «В результаті проведеного дослідження можемо зробити такі висновки: 1…».
Список використаних джерел вміщує використані студентом наукові праці по темі реферату. Він свідчить про обсяг використаних матеріалів, про наявність навичок і культури наукової роботи. Список використаних джерел розміщують в алфавітному порядку прізвище перших авторів або заголовків. Бібліографічний опис джерел складають відповідно до чинних стандартів з бібліотечної та видавничої справи.
Додатки вміщують якщо в цьому є потреба – за необхідністю до додатків доцільно включати допоміжний матеріал, необхідний для повноти сприйняття змісту реферату: ілюстративний матеріал, схеми, таблиці, діаграми, довідкові дані, документи та ін.