..
____________
2011
充3
1 .3
1.1 셅..3
1.2 腅.4
2 .4
2.1 ...4
2.2 , 腅.7
2.3 .7
3 ..8
4 10
5 11
6 ⅅ..11
7 酅13
...14
3
25
N = 2,9 ; nBB = 13 /.
.
n = n*u, u - .
u = u. * u ..
, u. . = 30 > 26 ( ) u. = 3.
u = u. * u .. = 3 * 30 = 90. ,
n = n*u = 13 * 90 = 1170 /.
1000 /.
u = n / n = 1000 /13 = 76,923 /.
.
u.. = u /u. = 76,923 /3 = 25,641
N = N/η, η .
η0 = 0,99 ; η.. = 0,81 ; η. = 0,97 ;
η = η04 * η.. * η. = 0,994 * 0,81 * 0,97 = 0,7546
N = N / η = 2,9 / 0,7546 = 3,843 .
4112B6 N = 4 n = 1000 /.
|
(1.1)
N, | n, / | ω, -1 | , * | |
1(1) | 4339,380 | 122,46 | 35,435 | |
2(2) | 4039,963 | 40,82 | 98,9701 | |
3880,385 | 40,82 | 95,0608 | ||
3018,959 | 1,3606 | 2218,843 | ||
. | 1,3606 | 2131,412 |
|
|
σ = 270/aw * ≤[σ]H (2.1)
aw = a ; 2 ; b2 ; u ;
= Ha * Hβ * v . Ha ; Hβ ; v . = 1,3
[σ]H
[σ]H = σ lim b* KHL/[n]H, σ lim b ;
KHL , ( KHL = 1); [n]H ; , [n]H = 1,1.
σ lim b (. 2.1)
2.1
σ lim b, | |||
< HB 350 | 2 HB + 70 | ||
38.50 HRC | 18 HRC + 150 | ||
48.54 HRC | 17 HRC +200 | ||
56.63 HRC | 23HRC | ||
57.67 HRC | (38) |
45, , RC = 59. σlim b = 23RC = 1357 .
[σ]H = σlim b* KHL/[n]H = 1357 * 0,8 = 1085,6
aw = 41,8*(u+1)* ,
2 , 1.1; Ψba = b2/ aw . Ψba = 0,35
aw = 41,8*(u+1)* =41,8*(3+1)* = 53,5 .
aw = 55 .
m = mn = (0,010,02) * aw = (0,010,02) *55 = 0,55 .
mn = 1 .
β = 100 .
zΣ = 2*aw* cos β/mn = 2 * 55 * (cos10)/1 = 108,24
z1 = zΣ/(u+1)= 108,24/(3+1)= 27
z2 = z1*u = 27*3 = 81
cosβ = (z1+z2)* mn/(2aw) = (27+81)*1/2*55=0,981
β= 110181
:
:
d1 = mn* z1/ cos β = 1*27/0,981 = 27,52 ;
d2= mn*z2/ cos β = 1*81/0,981 = 82,56 .
: w= (d1+d2)/2 = (27,52+82,56)/2 = 55 .
:
da1 = d1 + 2mn = 27,52 + 1*2 = 29,52 ;
da2 = d2 +2 mn = 82,56 + 1*2 = 84,56 ;
b2 = Ψba * aw = 0,35 * 55 = 19,25 ;
b1 = b2 + (210) = 19,25 + 5 = 24,25 .
:
Ψbd = b1/ d1 = 24,25/27,52 = 0,881.
:
V = ω1* d1/2 = 122,46 * 27,52/ 2*103 = 1,6 /, ω1
( 1.1).
8- .
= Ha * Hβ * v ( = 1,3). .
|
|
Ha = 1,09; Hβ = 1,12; v = 1
= Ha * Hβ * v = 1,09*1,12*1 = 1,22
(2.1)
σ = 270/aw * = 270/53,5* =
1036,7 < [σ]H = 1085,6