При прийнятті рішень адміністратори ІС зіштовхуються з проблемою вибору варіантів рішень по організації ЗИ на основі обліку принципів діяльності організації, співвідношення важливості цілей і наявності ресурсів. Ці рішення включають визначення того, як будуть захищатися технічні й інформаційні ресурси, а також як повинні поводитися службовці в тих чи інших ситуаціях.
Політика інформаційної безпеки — набір законів, правил і практичних рекомендацій і практичного досвіду, що визначають управлінські і проектні рішення в області ЗИ. На основі ПІБ будується керування, захист і розподіл критичної інформації в системі. Вона повинна охоплювати всі особливості процесу обробки інформації, визначаючи поводження ІС у різних ситуаціях.
Основу політики безпеки складає спосіб керування доступом, що визначає порядок доступу суб'єктів системи до об'єктів системи. Назва цього способу, як правило, визначає назва політики безпеки.
Для вивчення властивостей способу керування доступом створюється його формальний опис — математична модель. При цьому модель повинна відбивати стану всієї системи, її переходи з одного стану в інше, а також враховувати, які стани і переходи можна вважати безпечними в змісті даного керування. Без цього говорити про яких-небудь властивості системи, і тим більше гарантувати їх, щонайменше некоректно.
В даний час найкраще вивчені два види політики безпеки: виборча і повноважна, засновані, відповідно на виборчому і повноважному способах керування доступом.
Крім того, існує набір вимог, що підсилює дію цих політик і призначений для керування інформаційними потоками в системі.
Слід зазначити, що засобу захисту, призначені для реалізації якого-небудь з названих способу керування доступом, тільки надають можливості надійного керування чи доступом інформаційними потоками. Визначення прав доступу суб'єктів до об'єктів і/чи інформаційним потокам (повноважень суб'єктів і атрибутів об'єктів, присвоєння міток критичності і т.д.) входить у компетенцію адміністрації системи.
Повноважна політика безпеки (603)
Основу повноважної політики безпеки складає повноважне керування доступом, що має на увазі, що:
- усі суб'єкти й об'єкти системи повинні бути однозначно ідентифіковані;
- кожному об'єкту системи привласнена влучна критичності, що визначає цінність інформації, що міститься в ньому;
- кожному суб'єкту системи привласнений рівень прозорості, що визначає максимальне значення мітки критичності об'єктів, до яких суб'єкт має доступ.
У тому випадку, коли сукупність міток має однакові значення, говорять, що вони належать до одного рівня безпеки. Організація міток має ієрархічну структуру і, таким чином, у системі можна реалізувати ієрархічно спадний потік інформації (наприклад, від рядових виконавців до керівництва). Ніж важливіше чи об'єкт суб'єкт, тим вище його мітка критичності. Тому найбільш захищеними виявляються об'єкти з найбільш високими значеннями мітки критичності.
Кожен суб'єкт, крім рівня прозорості, має поточне значення рівня безпеки, що може змінюватися від деякого мінімального значення до значення його рівня прозорості.
Основне призначення повноважної політики безпеки — регулювання доступу суб'єктів системи до об'єктів з різним рівнем критичності і запобігання витоку інформації з верхніх рівнів посадової ієрархії на нижні, а також блокування можливого проникнення з нижніх рівнів на верхні. При цьому вона функціонує на тлі виборчої політики, додаючи її вимогам ієрархічно упорядкований характер (відповідно до рівнів безпеки).
Споконвічно повноважна політика безпеки була розроблена в інтересах МО США для обробки інформації з різними грифами таємності. Її застосування в комерційному секторі стримується наступними основними причинами:
- відсутністю в комерційних організаціях чіткої класифікації збереженої й оброблюваної інформації, аналогічної державної класифікації (грифи таємності зведень);
- високою вартістю реалізації і великих накладних витрат.