Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сертифікація екологічного менеджменту




 

Міжнародні екологічні стандарти. Процес виробництва слід підпорядковувати не тільки економічним, а й природоохорон­ним інтересам, інакше в найближчому майбутньому охороняти буде нічого. Так народилася система міжнародних стандартів серії IS0 14001.

ДСТУ ІСО 14001-97 — міжнародний стандарт, прийнятий Міжнародною організацією стандартизації. Він поширений у Європі, але в Україні системи екологічного менеджменту відповідно до цього стандарту впровадили лише кілька підприємств: "Кока-кола", харківське підприємство "Екотон" та ін. Незважа­ючи на те, що державна політика схиляється до надання переваг підприємствам, які впровадили систему екологічного менедж­менту, в Україні цей напрямок розвинутий досить слабко. ДСТУ К-0 14001-97 передбачає систему екологічного менеджменту щодо всіх екологічних характеристик підприємства, а не лише щодо забезпечення екологічної безпеки. Система екологічного менеджменту відповідно до цього стандарту передбачає:

— формування та підтримання екологічної політики підприємства;

— визначення і виконання вимог екологічного законодавства;

— наявність організаційної структури екологічного управ­ління;

— розробку екологічних програм для планування екологічних заходів;

— визначення процедури здійснення екологічно небезпеч­них робіт;

— надання персоналу знань щодо процедури проведення ідеологічного менеджменту;

— налагодження інформаційних зв'язків між підрозділами підприємства, державними органами, іншими організаціями;

— управління документацією системи для підтримання її в актуальному стані;

— визначення процедури реагування на надзвичайні еко­логічні ситуації;

— виявлення відхилень і підготовку коригувальних і запо­біжних заходів;

— реєстрацію екологічних характеристик та інших даних системи;

— екологічний аудит і аналіз з боку керівництва;

—постійне поліпшення системи екологічного менеджменту.

У системі екологічного менеджменту важливе значення ма­ють: визначення екологічних аспектів діяльності підприємства, визначення вимог екологічного законодавства, планування екологічних заходів для управління екологічними аспектами і постійного поліпшення результативності системи.

Істотною проблемою щодо ефективності законодавства про екологічний менеджмент є розрізненість великої кількості нор­мативно-правових актів. Крім того, проблемою законодавства про екологічний менеджмент є його недосконалість і супереч­ливість: було прийнято багато актів екологічного законодав­ства, які не завжди узгоджувалися один з одним.

Для того, щоб забезпечити ефективність екологічного мене­джменту в Україні, потрібно вдосконалити законодавство в цій сфері. Це можна зробити або шляхом кодифікації норм законо­давства про екологічний менеджмент, або шляхом його інкор­порації. Крім того, для ефективного впровадження систем еко­логічного менеджменту необхідно опрацювати методичні реко­мендації та деталізовані інструкції щодо порядку їх впрова­дження, адже викладення вимог до систем екологічного мене­джменту в міжнародному стандарті не завжди є зрозумілим для керівника українського підприємства.

Ідеальна модель законодавства про екологічний менеджмент має складатися з закону, який установлює загальні положення про екологічний менеджмент, а також уніфікованої системи природно-ресурсного законодавства, законодавства про еколо­гічно небезпечну діяльність і про управління в галузі екології. Іншим складником державної політики щодо екологічного ме­неджменту має стати інформування керівників підприємств про законодавчі моделі екологічного менеджменту, адже багато хто з них не знає про можливість впровадження таких систем на своєму підприємстві.

Українські державні стандарти. Інший напрям правового регулювання — впровадження систем екологічного менеджмен­ту на підприємствах, установах, організаціях. Чинне законо­давство передбачає три форми системи екологічного менедж­менту:

1) систему екологічного менеджменту щодо забезпечення екологічної безпеки підприємств згідно з ДСТУ 3273-95. Без­печність промислових підприємств. Загальні положення та вимоги;

2) систему екологічного менеджменту відповідно до міжна­родного стандарту ДСТУ ІСО 14001-97. Системи управління навколишнім середовищем. Склад та опис елементів і настанови щодо їх застосування;

3) систему екологічного менеджменту, що вмонтована до системи управління якістю згідно з міжнародним стандартом ДСТУ ІСО 9001-2001.

ДСТУ 3273-95 є вітчизняною розробкою і визначає систему екологічного менеджменту для забезпечення екологічної без­пеки підприємств. Слід зазначити, що всі стандарти, які визначають вимоги до систем екологічного менеджменту, мають рекомендаційний характер і не є обов'язковими до застосуван­ня. ДСТУ 3273-95 стосується не всіх екологічних аспектів діяль­ності підприємства, а лише тих, що пов'язані зі здійсненням екологічної безпеки. Згідно з цим стандартом система екологіч­ного менеджменту передбачає ідентифікацію показників, які використовуються для кількісного вимірювання безпеки і вста­новлення граничних нормативів цих показників. Система ме­неджменту визначає напрямки негативного впливу діяльності певного підприємства на довкілля. Управління показниками безпечності здійснюється щодо джерела екологічної небезпеки цього підприємства. Система екологічного менеджменту охоплює такі складники: екологічну службу підприємств, обізна­ність персоналу, визначення показників екологічної безпечності та їх нормативів щодо джерела екологічної небезпеки, врахування середовища розташування підприємства, рівень його тех­нологій, ресурсоспоживання, оцінку рівня екологічної безпеки, механізм реагування на екологічні аварії, планування за­ходів екологічної безпеки, постійний контроль за роботою системи, застосування заходів щодо поліпшення роботи системи менеджменту екологічної безпеки.

Сертифікація екологічного менеджменту за світовими стан­дартами IS0 14000 в Україні не дуже популярна налічується тільки близько десятка компаній, що отримали відповідний документ. Це дуже витратна процедура: перш ніж запросити на підприємство незалежних аудиторів треба інвестувати чи­малі кошти в реконструкцію "брудних" виробничих ділянок.

Аби отримати міжнародний екологічний сертифікат, ук­раїнські підприємці залучають західні гранти чи гроші закор­донних партнерів. Європейський Союз виділив на проект впро­вадження міжнародних екологічних стандартів в Україні 1,5 млн. євро. Пілотні підприємства одержали консультативну й тех­нічну допомогу в галузі вдосконалення практики екологічного менеджменту та сертифікації.

Найближчим часом європейські країни планують відмежу­вати ринок ЄС від небажаного імпорту за допомогою стандартів IS0: заборонити ввезення до Союзу товарів, що не мають відпо­відного сертифіката.

Компанії, особливо якщо вона має шкідливе виробництво, сертифікат допомагає залучити кредит західного банку: фінан­систи зважають на мінімізацію ризику екологічної катастрофи на підприємстві. Отримання IS0 14000 спонукає компанію чи­малою мірою оптимізувати енерго- та ресурсовитрати, позбу­тися щорічних стягнень за забруднення стічних вод і повітря.

Загалом у світі кількість компаній, чий екоменджмент відпо­відає вимогам IS0 14000, нині становить 50 тис. — це приблиз­но вдесятеро менше, ніж кількість фірм, що мають міжнарод­ний сертифікат управління якістю IS0 9000.

Підготовчий етап до сертифікації ISО 14000 тривалий. Адже перші ніж запросити на підприємство аудиторів менеджмент має розробити і втілити в життя досить масштабний проект рекон­струкції виробництва. Вимоги ISО 14000 не містять жодних кількісних характеристик (обсяг викидів, ресурсовитрати). Ке­рівництво підприємства самостійно встановлює цифрові показ­ники. Наскільки адекватними були параметри, задані топ-менеджерами компанії, згодом з'ясовує аудитор. Підприємствам буває складно проаналізувати власний екологічний стан відпо­відно до міжнародних вимог, тому є сенс залучати на початко­вому етапі сторонніх фахівців, які навчили б персонал компанії проводити екологічний моніторинг.

У переліку українських підприємств, сертифікованих відпо­відно до вимог ISО 14000, перебувають "Стірол" (використовував грант USAID (50 тис. дол.). Сам концерн витратив на еко­логічне вдосконалення значно більше — ЗО млн. дол. Витрати "ЛУКОЙЛ — Одеський НПЗ" (підприємство отримало ISО 14001 у вересні 2004 р.) становили близько 50 млн. дол., які російські інвестори вклали в завод. На Лисичанському НПЗ на екологіч­ну реконструкцію підприємства заплановано витратити близь­ко 9 млн. дол. (гроші інвесторів).

Сама процедура сертифікації коштує для невеликого під­приємства кілька тисяч доларів, для індустріального гіганта — приблизно 20 тис. дол. Витрати ж на підготовчий етап зале­жать безпосередньо від екологічного стану підприємства. Мен­шому за масштабом і чистішому за природою виробництву підготовка до сертифікації ISО 14000 може обійтися дешевше. Можна отримати грант від USAID або ТАСІS (організація не­щодавно виділила 1,5 млн. євро для восьми кримських підпри­ємств на проходження сертифікації ISО 14001).

Екологічний стандарт приймається винятково добровільно, пін ніде не зафіксований на рівні національного законодавства. Проте в розвинутих країнах, де природні ресурси коштують дорого, а забруднення довкілля обходиться ще дорожче, доцільність прийняття стандартів менеджменту не викликає сумнівів. В Україні ж, де плата за користування природними ресурсами по значна, та ще й відраховується не з прибутку, а з видаткової частини, ставлення до таких витрат відповідне і не має еконо­мічної мотивації для повсюдного введення стандарту екологіч­ного менеджменту ISО 14001.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 708 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2486 - | 2163 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.