Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 2. Стародавні германські племена та їхні мови




Інформаційний обсяг навчальної дисципліни

Змістовий модуль 1. Вступ до германської філології

Тема 1. Германські мови у складі індоєвропейської мовної сім’ї

Місце германських мов у складі індоєвропейської мовної сім’ї. Загальна характеристика мовної сім’ї; термін «індоєвропейські мови»; географічний ареал поширення індоєвропейських мов; поділ на мовні групи: албанська, вірменська, балтійська, кельтська, германська, грецька, хетська, індійська, іранська, італійська, слов’янська, тохарська.

Сучасні германські мови, їх класифікація та розповсюдження в світі. Північна підгрупа (скандинавська: шведська мова та її діалекти; данська мова; норвезькі офіційні мови та діалекти; ісландська мова; фарерська мова). Західна підгрупа (англійська мова, фризька мова, люксембурзька мова, нідерландська мова, німецька мова, їдиш, африкаанс). Східна підгрупа (готська мова, бургундська мова, вандальська мова, гепідська мова, герульська мова).

Міжнародне поширення за останні 300 років. Статус державних мов більш ніж в 70 країнах, зокрема нідерландська – у 5, німецька – в 6, англійська – у 54 країнах. Англійська мова як одна з 6 мов Генеральної Асамблеї ООН. 1/3 світової промислової продукції – з англомовних країн. 40% книжок, які щороку перекладають у світі, –англійською мовою (І місце у світі). Щорічні англомовні переклади наукової та художньої літератури – до 8% загальної кількості перекладених назв книжок (III місце у світі після іспаномовних (14%) і німецькомовних (10%) перекладів). Англійська панує в комп’ютерних технологіях, в інтернеті, є найпоширенішою мовою телеграфних агенцій. Провідна роль англійської мови в процесі глобалізації людської культури.

Перші відомості про германців як жителів європейського континенту та їх джерела. Розселення німецьких племен на європейському континенті. Суспільний лад, побут, звичаї та вірування стародавніх германців.

Епоха «Великого переселення народів». Рух німецьких племен з місць початкового проживання та формування племінних союзів. Відображення німецьких етнонімів в топоніміці Європи.

Формування варварських королівств. Найдавніші німецькі держави: Ост- і Вестготське королівство, Англо-саксонська Гептархія, Франкська імперія. Розділ імперії Каролінгів за Верденським договором від 843 р. на самостійні держави.

 

Тема 2. Стародавні германські племена та їхні мови

Стародавні германські племена до 1 століття н. е. та їхні мови. Класифікація стародавніх гарманських племен за Плінієм Старшим (вінділи, інгвеони, іствеони, певкіни або бастарди, гермінони та гілевіони) і Ф. Енгельсом. Економічний та суспільний лад германців в епоху Цезаря й Тацита. «Великі племена» і принцип їхнього об’єднання. Класифікація стародавніх германських мов на основі пам’яток стародавньої германської писемності.

Християнізація стародавніх германців: хронологія, шляхи поширення серед різних німецьких народів, суспільно-культурне значення.

Джерела відомостей про германських мови в дописемний період: запозичення в мови сусідніх (не германських) племен, інтерполяції в працях античних авторів, у варварських «правдах», ономастика, писемні пам’ятки.

Види стародавньої германської писемності. Рунічне письмо як найстародавніший вид писемності у германців, його походження і свідоцтва стародавнього германського словника. Загальногерманський характер рунічного письма. Еволюція рунічного письма: «старші» та «молодші» руни, їхня хронологія, географічне поширення, характер і зміст написів. Відображення специфіки застосування рунічного письма в лексиці германських мов. Гіпотези про походження рунічного алфавіту. Історико-культурне значення рунічних пам’ятників. Рунологія як наукова дисципліна.

Вульфіліанське письмо: його походження, поширення, використання, основні пам’ятники.

Латинське письмо. Причини двомовності (диглосії) в середньовічній Європі. Зв’язок зародження писемності на древніх германських мовах з християнізацією германців. «Каролінгський мінуськул» як впорядкована система письма в Західній Європі. «Антиква» як шрифт для печатних пресів.

Готичне письмо: причини виникнення, поширення. «Фрактура» як найдавніший тип готичного шрифту в середні століття. Збереження готичного шрифту в Німеччині до середини XX століття.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 770 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2312 - | 2039 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.