1. .
. = V, = 145 . . 25 = 3625 . .
2. , - 315 . ., 52,5 . .
. = V, V = : = 315 . .: 52,5 . . = 6 . 60 (360: 6 = 60 )
3. , , 420 . ., 60 . ., 36 . ., 13 . ., 24 . . 14 .
.
+ 420 60 + 36
= ------------------ ++ = ---------------- + 13 + 24 = 65,286 . .
V 14
4. .
, . . | |
1. | |
2. | |
3. | |
4. | |
5. | |
6. | |
7. |
. , , , . :
0 = .3 + .6 = 4200 + 7000 = 11200 . .
1 = 0 + (.4 .5) = 11200 + 16000 = 27200 . .
2 = 1 + .5 = 27200 + 2000 = 29200 . .
3= 2 + . 2 = 29200 + 800 = 30000 . .
= 0 + . 7 = 11200 + 4500 = 15700 . .
5. , 2 362 . .; 2 388 . .; 1125 . .
1125 . .
V = --------------------------------------- = --------------------- = 3
2 (362 + 388): 2
6. , 1=15420 . ., 2=25066 . .; 165435 . .
. V = : 1 : 2, V = 10,7 6,6 .
7. :
0, . . | , . . | 2, . . | , . . | , | , | 2, % | |
:
|
|
0, . . | , . . | 2, . . | , . . | , | , | 2, % | |
4=2+3 | 6=5:4 | 7=3:½(4+4) | 8=2:4100% | ||||
0,11 | 18,16 | ||||||
0,36 | 0,33 | 24,12 |
, .
8. , : 0 258; 242; 324; 356 . ., 6637,5 . .
. 0
V = ---------------------------------------------------------- =
(258+242+324+356) 6637,5
= ------------------------------: ------- = 295: 73,75 = 4
4 90
9. 4 , (Ru), ().
.
1) = 2 : = 29200: 15700 = 1,86
2) . C 18000 . . (100%); 4500 . . (). Ru = 4500 100: 18000 = 25%
10. , 25%.
. = 1/Ru 100 = 1/25 100 = 4
11. , 29837 . .; 35219 . .; 44320 . .; ( ) 8%; , 100 . .. 13825 . . 24367 . .
. : = + , - + , + = 29837 + 35219 44320 35219 0,08 + 100 13825 + 24367= 28560,48 . .
12. ? 100%, : 0; 1; 10; 100; -1.
. = 1/Ru 100 = 1/100 100 = 1
13. 20% , 250 . ., ( ) 125,5 . .; 250 . .; 500 . .; 1250 . .
. , 5 ( = 1/Ru 100 = 1/2 100 = 5), 5 . , 1250 . . (250 5).
|
|
14. , 2002 1583 ., 2002 1725,47 ., 2001 1491,13 .
. 2002 . 1,09 (1725,47:1583). 6 9%.
( 2002 . 2001.) 1,16 (1725,47:1491,13). 16%.
15. , :
, . | , . | , . | |
. | |||
. | |||
. |
. :
i = 11: 12 = 0,917 91,7%
i = 38: 29 = 1,310 131,0%
i = 91: 84 = 1,083 108,3%
:
11 130 + 38 30 + 91 60 8030
I = ------------------------------------ = ------- = 1,075 107,5%
12 130 + 29 30 + 84 60 7470
7,5%, 560 . (8030 7470).
16. 3%. .
.
1. I = (1 + rin)n = (1 + 0,03)12 = 1,43
2. R = (I 1) 100% = (1,43 1) 100% = 43%
17. 3%, 5%, 6%. .
.
1. I = (1 + r1)(1 + r2)(1 + rn) = (1 + 0,03)(1 + 0,05)(1 + 0,06) = 1,15
2. : R = (I 1) 100% = (1,15 1) 100% = 15%.
18. , 6%, - 3%; 35%.
. , 10%, i = rd + e, 10% - i = rd + e + rde, (i):
1. 3% i = 0,06 + 0,03 = 0,09 9%
2. 35% i = 0,06 + 0,35 + 0,06 0,35 = 0,431 43,1%
19. , 210%, - 190%.
. rd i = rd + e + rde ( 10%).
i e = rd + rde
i e = rd (1 + e)
rd = (i e): (1 + e) = (2,1 1,9): (1 + 1,9) = 0,069 6,9%