Екзаменаційні білети з навчальної дисципліни
«ОСНОВИ ФІЛОСОФСЬКИХ ЗНАНЬ»
галузь знань 1401 Сфера обслуговування
спеціальність 5.14010301 Туристичне обслуговування
спеціальність 5.14010101 Готельне обслуговування
Укладач: Сухоніс Наталя Сергіївна
Розглянуто та схвалено на засіданні методичної комісії
Соціально-гуманітарних дисциплін
Протокол № __ від ______________
Голова комісії Медвинський І. Б.
Пояснювальна записка
Мета навчальної дисципліни: викладання курсу філософії має на меті ознайомити студентів з багатим пластом філософських знань, історією виникнення та розвитку філософії, її ведучими течіями і основними проблемами, котрі завжди мали і мають світоглядну спрямованість, а також сприяти формуванню і розвитку у студентів теоретичного мислення, здатності творчо розглядати явища і процеси навколишньої дійсності, володіння методологією пізнання та практичної діяльності.
Завдання дисципліни: навчити студентів самостійно орієнтуватись в палітрі філософських напрямків, течій і шкіл; сформувати вміння співвідносити філософські, світоглядні ідеї та теорії з практикою суспільного життя, діяльністю класів та соціальних груп, політичних партій, етнічних об’єднань тощо; створити належну теоретичну основу для вільного світоглядного самовизначення кожного юнака і дівчини.
Викладання філософії дає можливість прилучити студентів до світоглядної та методологічної культури, накопиченої людством за всю історію свого існування, показати цілісний, інтегративний характер знань про навколишній світ, підкреслити принципову важливість для кожної людини її вільного світоглядного самовизначення, вибору активної життєвої позиції, творіння добра шляхом зміцнення власною діяльністю держави та суспільства. Філософія для майбутніх біологів - це світоглядна і водночас методологічна основа, на базі якої відбувається засвоєння гуманітарних, загальноосвітніх, фундаментальних та прикладних дисциплін. Значною мірою саме завдяки їй стає можливий вихід свідомості студентів за межі вузькопрофесійної підготовки, орієнтація на загальнолюдські цінності.
Предмет навчальної дисципліни -включає дослідження граничних засад,
найбільш загальних і глибоких ідей і принципів, котрі людина повинна використати в своєму житті та діяльності, в розумінні дійсності та ставлення до неї.
Вимоги до знань та вмінь: навчальний курс філософії передбачає засвоєння
студентами слідуючих блоків знань:
- історія формування і розвитку філософії, її основні проблеми, напрямки та школи;
- плюралізм філософського знання, основні шляхи (способи) філософствування;
- філософські методи та категорійний апарат;
- основні філософські проблеми (буття, матерія, свідомість, людина, суспільство, природа, практика, пізнання, цінності тощо) та специфіка їх трактування в різних філософських школах;
- призначення філософії, її роль в суспільстві, основні функції та шляхи їх реалізації.
Як результат вивчення дисципліни, студенти мають
знати:
- специфіку методології пізнавального і ціннісного освоєння людиною дійсності;
- змістовне поле, основні етапи розвитку і проблематику філософії;
- понятійний апарат філософського знання;
- місце і роль філософії в суспільстві, її основні функції та задачі.
вміти:
- оперувати понятійним апаратом філософії;
- порівнювати світоглядні парадигми, ідеологічні і релігійні конструкції, концепції,
- виділяти їх сильні і слабкі сторони;
- застосовувати отримані знання при аналізі і оцінці суспільних процесів, діяльності соціальних суб'єктів;
- обґрунтовувати і відстоювати власну світоглядну і життєву позиції;
- самостійно опрацьовувати філософські тексти, здійснювати їх критичний аналіз.
Порядок поточного й підсумкового оцінювання знань з дисципліни «Філософія»
Кожний змістовний модуль включає в себе лекції, семінарські заняття, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу даної частини курсу. Оцінка успішності знань студентів здійснюється у формах: поточний контроль (робота на семінарських заняттях, реферати) і підсумковий контроль (підсумковий іспит). Предметом оцінювання є всі види роботи студента: відвідування лекційних і семінарських занять, активна участь у заняттях (усні відповіді та доповнення), самостійна та індивідуальна робота студента, написання контрольних робіт, підготовка рефератів та доповідей, опрацювання першоджерел та підсумкового іспиту. Оцінювання на семінарських заняттях здійснюється за 5-бальною системою, яка в подальшому переводиться в залікові бали.
Завдання поточного контролю є перевірка розуміння матеріалу, вироблення навичок самостійного опрацювання текстів, здатності їх осмислення та уміння представити знання матеріалу публічно та письмово.
Завдання підсумкового контролю полягає в перевірці розуміння студентами програмного матеріалу в цілому.