Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Засоби індивідуального захисту




Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) застосовують при не досягненні умов безпечної роботи за рахунок загальних архітектурнопроектних та планувальних рішень, а також недостатню ефективність спільних колективних засобів захисту.

ЗІЗ поділяються на ізолюючі костюми, засоби захисту органів дихання; спеціальний одяг; спеціальне взуття, засоби захисту рук, голови, обличчя, очей, органів слуху; запобіжні пристосування; захисні дерматологічні засоби (ГОСТ 12.4.011-89 "Засоби захисту працюючих. Загальні вимоги і класифікація).

На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також на роботах, пов'язаних із забрудненням або незадовільними метеоумовами, працівникам видаються безплатно за встановленими нормами спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту, а також миючі та знезаражувальні засоби (ст.8), [1 ].

Порядок видачі, зберігання і використання ЗІЗ визначається «Положенням про порядок забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту» (наказ Держнаглядохоронпраці від 7.05.2004г.).

Засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗ ОД) призначені для захисту від впливу шкідливих газів, парів, диму, туману і пилу, що містяться в повітрі робочої зони, а також для забезпечення киснем при недоліку його в навколишній атмосфері. ЗІЗ ОД поділяються на протигази, респіратори, пневмошоломи, пневмомаскі. За принципом дії ЗІЗ ОД бувають фільтруючі та ізолюючі (ріс.2.3.4.)

У фільтруючих протигазах повітря очищається від шкідливих речовин за рахунок фільтрації при проходженні через захисний елемент.Фільтруючі ЗІЗ ОД не можна застосовувати при наявності в повітрі невідомих речовин, при великому змісті шкідливих речовин (більше 0,5% за обсягом), а також при зменшеному вмісті кисню (менше 18% при нормі 21%). У цих випадках потрібно застосовувати ізолюючі ЗІЗ ОД.Застосування в промисловості знаходять протиаерозольні фільтруючі респіратори. Вони діляться на два типи: патронні, у яких лицьова частина і фільтруючий елемент виділені в окремі самостійні вузли, і фільтр-маски, у яких фільтруючий елемент одночасно служить і лицьової маскою. За способом вентиляції подмасочного простору протиаерозольні респіратори бувають безклапанні і клапанні. За умовами експлуатації розрізняють респіратори одноразового та багаторазового використання. Респіратори забезпечують полегшений спосіб захисту органів дихання від шкідливих речовин.

Для захисту від грубодисперсної пилу (розмір часток більш 1 мкм) застосовуються респіратори (незалежно від позначення назви і числа) можливе при запиленості перевищує ГДК не більше ніж у 200 разів. Кожен з респіраторів має певної призначення і застосовується на певному вмісті в повітрі кисню, на захист від певних речовин або групи речовин при певних концентраціях. Обмежений і термін його роботи.Так, респіратор РПГ-67 застосовується коли О 2 у повітрі не менше 16%, РПГ-67 випускається чотирьох марок (РПГ-67А; РПГ-67В; РПГ-67КД; РПГ067Г) залежно від марки фільтруючих патронів. Марка РПГ-67А розрахована на пари органічних речовин (бензин, гас, ацетон, спирти, бензол і його гомологи, ефіри й ін, пари хлор - і фосфорорганічних отрутохімікатів). При вміст бензолу 10мг / м 3 час захисної дії не менше 60 хв. Основні дані та призначення респіраторів і протигазів наведено в паспорті. При значному вміст шкідливих речовин і нестачі кисню в повітрі ІП-46М; ІП-4; ІП-5.

Рис. 2.3.5. Респіратори: а - «Лепесток», б-РУ-60, по-62Ш, р-У-2к

Принцип їх роботи заснований на виділенні кисню з хімічних речовин при поглинанні СО 2 і СО виділяються людиною.

При виконанні робіт в умовах, коли місцеве і виробнича вентиляція не забезпечує видалення пилу і газу до рівня ГДК найбільш придатними засобами захисту органів дихання є протигази ПШ-1 і ПШ-2 самовідтворюючих або примусових горючих повітря.

До спецодязі відносяться: куртки, брюки, комбінезони, напівкомбінезони, плащі, сюртуки, фартухи, бахіли, нарукавники і т.д.

Для їх виготовлення застосовуються нові види матеріалів (з синтетики, змішаних волокон, нефтекіслотоустойчівих штучних волокон і т.д.), які володіють спеціальними захисними властивостями. Відповідно до ГОСТ 12.4.103-80 спеціальний одяг залежно від захисних особливостей ділиться на групи (підгрупи), які мають такі позначення: М - для захисту від механічних пошкоджень; З - від загальних виробничих забруднень; Т - від високої або низької температури, Р - від радіоактивних речовин; І - від рентгенівського випромінювання; Е - від електричних полів; П - від нетоксичних речовин (пилу); Я - від токсичних речовин; В - від води; К - від кислот; Щ - від лугів; О - від органічних розчинників; Н - від нафти, нафтопродуктів, масел і жирів; Б - від шкідливих біологічних чинників:

Спеціальне взуття підрозділяється залежно від призначення і захисної здатності. До неї належать: чоботи, калоші, боти, черевики, валянки і т.д. (Рис. 2.3.6.).

Засоби захисту голови призначені для захисту голови від травмування при роботі на висоті, а також при потенційній можливості падіння предметів з висоти: каски, шоломи. Каски поділяються за призначенням: каски будівельника - монтажника, шахтарські каски, спеціального призначення і т.д.

Для захисту від попадання токсичних речовин застосовують спеціальні головні убори у вигляді капелюхів, чепчиків, кашкетів і т.д.

Для захисту обличчя застосовують захисні маски (С-40), ручні та універсальні щітки, захисні сітки-маски (С-39) і т.д.

Для захисту рук застосовують різні види рукавиць, рукавичок, напальчники, дерматологічні засоби.

Відповідно до ГОСТ 12.4.103-80 засоби захисту рук класифікуються аналогічно спецодязі та спецвзутті. Вони призначені для захисту рук від впливу високих температур, механічних пошкоджень, впливу вібрації, вплив електричного струму від попадання кислот, лугів, солей і т.д.Виготовляють їх з бавовни, полімерів, брезенту, гуми, азбесту і т.д. в залежності від призначення.

Для захисту очей від попадання твердих, рідких частинок шкідливих речовин (кислот, лугів і т.д.), а також від різних видів випромінювань, механічних пошкоджень застосовують спеціальні захисні окуляри. Тип захисних окулярів приймається за ГОСТ 12.4.013-85 залежно від небезпеки та виду робіт.

Дерматологічні засоби захисту застосовуються для захисту шкірних покривів від контактного потрапляння в організм токсичних речовин.Застосовувані пасти і мазі поділяються на гідрофільні і гідрофобні (змочуються водою і відштовхують воду). Гідрофільні застосовуються для захисту шкірного покриву від проникнення нафтопродуктів, масел і жирів. Вони добре змиваються водою. Гідрофобні застосовуються для захисту від впливу лугів і кислот. Пасти і мазі наносяться перед початком робіт на чисто вимиту поверхню шкірного покриву. Найбільш широко застосовуються пасти та мазі для захисту рук і обличчя (ІЕР-1, ЯЛОТ, ПМ-1, мазь професора Селісского, ХІОТ, паста професора Шапіро та ін.)

Необхідно суворо дотримуватися правил особистої гігієни, перед прийомом їжі і після закінчення робіт слід ретельно вимити руки щіткою і милом або іншими мийними засобами в теплій воді. Мити руки бензолом, толуолом, бензином або іншими розчинниками, що містять, бензол забороняється, тому що бензол і етилований бензин є сильними отрутами. Для швидкого зняття фарб і для захисту шкіри обличчя, шиї та рук слід їх перед початком роботи змастити захисної маззю.

У ГОСТ 12.4.011-89 і ГОСТ 12.4.103-83 міститься класифікація засобів захисту, де вказана сфера застосування і дана маркування їх груп і підгруп. Керівник робіт, знаючи з якими речовинами працюють робітники, зобов'язаний за даним ГОСТу встановити засоби захисту працюючих.

При цьому керівнику робіт необхідно:

1. Вивчити атмосферу ділянки чи цеху, робочих місць.

2. Якщо виявляться токсичні пари і гази, то оцінити ГДК і ПДВК.

3. З урахуванням токсичності і меж вибуховості розробити профілактичні заходи.

4. Розробити інструкції, в яких повинні бути відображені фізичні і хімічні засоби шкідливих газів і парів, симптоми отруєння, заходинадання першої допомоги, перерахування ліків та їх дозування для кожного шкідливої ​​речовини.

5. Виходячи зі складу шкідливих газів, укомплектувати аптечки в цехах.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 358 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2463 - | 2219 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.