Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сирія, Фінікія, Палестина в стародавні часи




Географічне положення Східного Середземномор'я. Природні умови, клімат, природні багатства. Населення Середземноморського узбережжя в стародавності.

Джерела й історіографія.

Хлібороби і скотарі VIII-IV тис. до н.е. Культура Єрихону. Вплив високорозвинених культур Месопотамії на район Східного Середземномор'я. Прогрес землеробства і ремесел у III тис. до н.е. Виникнення міст. Зростання зовнішньоторговельних зв'язків. Ранні державні утворення III-II тис. до н.е. у Східному Середземномор'ї: Бібл, Алалах, Ебла й ін.

Держава Ямхад, гіксосське племінне об'єднання.

Хето-єгипетське протиборство і місцеві міста-держави у другій половині II тис. до н.е. Угарит. Його соціальна і політична структура. “Народи моря” та їх роль у історії Східного Середземномор'я. Розквіт Фінікії і Сирії у I тис. до н.е. Бурхливий підйом ремісничих виробництв. Фінікійська торгівля і колонізація в районі Середземноморського басейну. Економічне і політичне значення Тиру і Сидона. Утворення Тиро-Сидонського царства, Дамаське царство в Сирії. Його боротьба із сусідніми державами й Ассирією.

Вторгнення на територію Палестини союзу давньоєврейських племен. Складання в них класового суспільства і держави. Утворення Ізраїльсько-Іудейського царства на рубежі II-I тис. до н.е. Його зовнішня політика при царях Давиді і Соломоні. Розпад його на два царства.

Соціально-економічні відносини в Палестині в I тис. до н.е. Підйом економіки. Форми землеволодіння. Структура суспільства і загострення соціальних протиріч. Пророчий рух.

Культура народів Східного Середземномор'я. Успіхи в розвитку матеріальної і духовної культури. Накопичування знань. Алфавітні системи листа і їхнє поширення. Література. Біблія (Старий Завіт) – пам'ятник сакрального, історичного і художнього характеру. Географічні відкриття фінікійських мореплавців. Синкретичний характер творів мистецтва народів Східного Середземномор'я. Палацеве і храмове будівництво, мистецтво фортифікації. Релігія і міфологія. Шанування сил природи і культ родючості. Збереження первісних вірувань. Виникнення монотеїзму у древніх євреїв. Поширення культури народів Сирії, Фінікії і Палестини в районі Середземномор'я.

 

ІРАН У СТАРОДАВНІ ЧАСИ

 

Географічне положення Ірану і природні умови району. Населення і мови. Перевага іраномовних племен.

Джерела з стародавньої історії Ірану. Історія Персії у працях вітчизняних і закордонних вчених.

Мідія. Територія Мідії у III-I тис. до н.е. Проблема етнічного складу населення. Форми господарства. Проникнення і поширення іраномовних племен. Мідійський племінний союз. (Мана і манеї).

Ассирійський наступ на Мідію. Повстання під керівництвом Каштарити (Фраорта) і утворення незалежного мідійського царства. Кіммерійці і скіфи та їхні взаємини з Мідією. Реформи Кіаксара і централізація Мідійської держави. Боротьба мідян із Ассирією. Розгром Ассирії і розквіт Мідійської держави.

Мідійське суспільство, державний устрій і культура. Вплив мідійської культри на перську.

Світова Перська держава в VI-IV ст. до н.е. Перські племена на території Ірану на початку I тис. до н.е. Перське царство в VII ст. до н.е. та його піднесення в середині VI ст. до н.е. Підпорядкування Мідії Персією. Кір II і його завойовницька політика. Основні територіальні придбання персів. Причини успіхів Кіра П. Похід Камбіза в Єгипет. Самозванець (?) “маг” Гаумата та його політика. Захоплення престолу Дарієм I і народні рухи в скорених Персією країнах. Відновлення цілісності Перської держави і реформи Дарія I. Нові походи і подальше розширення меж Перської держави.

Перська держава в V-IV ст. до н.е. Греко-перські війни. Причини поразки персів у греко-перських війнах. Греко-македонський похід на Схід і розгром Перської держави.

Економіка, соціальні відносини і система керування в Перській державі в VI-IV ст. до н.е. Причини слабкості цієї світової держави стародавності.

Релігія і культура Персії. Древні іранські культи. Заратуштра і виникнення зороастризму. Основні ідеї і встановлення зороастрийської релігії. Священна книга “Авеста”. Релігійний синкретизм у Перській державі.

Системи писемності в Перській державі. Архітектура і її найважливіші пам'ятники. Скульптура, рельєф, розпис, прикладне мистецтво (бронзи Луристана, скарб із ЗівіЄ, зв'язок зі скіфським звіриним стилем).

Вплив культур Передньої Азії на формування перської культури. Процес синкретизації культур у Перській державі. Історичне значення Перської держави і її культури.

 

СТАРОДАВНЯ ІНДІЯ

Географічне положення і природні умови району. Поняття “Індія” для стародавності. Клімат. Ріки Інд і Ганг. Народи й мови Південної Азії у давнину. Основні джерела з історії стародавньої Індії та їх особливості. Розвиток індології у XIX-XX ст.

Індська цивілізація. Перші землеробські поселення в долині Інду. Виникнення найдавнішої (Індської) цивілізації. Міські центри (Мохенджо-Даро, Хараппа та ін.) Сільське господарство, ремесло і торгівля. Вигляд міста і побут городян. Релігійні вірування і культура. Проблема протоіндської писемності й мови. Занепад Індської цивілізації та причини цього. Історичне значення Індської цивілізації.

Ведійський період. Новий етап в історичному розвитку Індії. Індоарії і проблема їхнього походження. Їхні взаємини з місцевим населенням.

Господарське освоєння долини Гангу. Сільське господарство і ремесло. Міста і торгівля. Суспільний і політичний лад. Система варн. Політичні утворення (монархії і республіки) у Північній Індії.

Буддійсько-маурійський період. Держави в долині Гангу: Магадха, Кошала й ін. та боротьба між ними за політичну перевагу. Перемога Магадхи і створення держави Нандів.

Греко-македонське вторгнення в Індію і боротьба з завойовниками. Воцаріння Чандрагупти. Імперія Маур’їв та її розквіт. Ашока та його політика (зовнішня, внутрішня, релігійна). Поширення буддизму.

Династична боротьба в державі Маур’їв. Зіткнення з Греко-Бактрийським царством. Ослаблення загальноіндійської імперії. Історичне значення її існування.

Індія в останній період давнини. Зміна династії Маур’їв династією Шунгів. Економічне життя і соціальна структура індійського суспільства в цей період. Сільське господарство і форми землеволодіння. Міста і розвиток ремесел і торгівлі. Класи, варни, касти і їхнє співвідношення. Форми залежності й експлуатації. Рабство. Наймана праця.

Індія при Кушанах. Міжнародні зв'язки, культурні взаємодії, поширення буддизму.

Політична роздробленість Індії й умови виникнення нової загальноіндійської держави. Нове піднесення Магадхи і правління династії Гуптов. Навала гунів-ефталітів. Занепад імперії Гуптів, її розпад.

Зміни соціально-економічних відносин у I-V ст. н.е. Процес феодалізації індійського суспільства.

Культура Стародавньої Індії Релігійні системи стародавньої Індії. Ведійська релігія, брахманізм, індуїзм. Буддизм і його еволюція. Джайнізм.

Роль санскриту в розвитку літератури древньої Індії. Література та її жанри. Давньоіндійський епос “Веди”. Дидактична література. Політичні трактати. Буддійська література. Вплив індійської літератури на культуру Центральної і Південно-Східної Азії. Індійська драматургія і театр.

Образотворче мистецтво й архітектура. Палаци, храми, буддійські ступи. Скульптура, рельєф, живопис.

Природничо-наукові знання. Розвиток філософської думки. Внесок індійської філософії у світову культуру.

СТАРОДАВНІЙ КИТАЙ

 

Природне середовище і населення стародавнього Китаю.

Періодизація давньої історії Китаю.

Ступінь оснащеності давньої історії Китаю джерелами. Їхня класифікація. Накопичення речових пам'яток. Епіграфічний матеріал. Літописи й історичні твори (Сима Цянь, Бань Гу, Фань Є). Філософські трактати. Фольклор.

Неолітичні витоки давньокитайської цивілізації. Усна традиція про політичну історію Китаю в II тис. до н.е.

Держава Шан-Інь. Економіка, суспільство і держава в епоху Інь. Розквіт і територіальне розширення Інської держави. Світогляд інців. Інська ієрогліфічна писемність. Занепад Інської держави наприкінці II тис. до н.е.

Епоха Чжоу. Плем'я Чжоу його взаємини з інцями. Походи У-ван і поразка інської держави. Технічні досягнення чжоусців. Запозичення ними культурних досягнень іньців. Соціально-економічні відносини в X-VIII ст. до н.е. Система соціальних рангів.

Період Східного Чжоу. Зіткнення чжоусців з іншими племенами. Етнічні процеси, їх зв'язок з політичною історією. Ослаблення царської влади і ріст політичної роздробленості в чжоуській державі. Династична боротьба і вторгнення кочовиків.

Боротьба за гегемонію між царствами стародавнього Китаю та подальше посилення політичної роздробленості Китаю. Період Чжаньго. Економічні зрушення в епоху Чжаньго. Застосування заліза. Успіхи землеробства. Прогрес ремісничої техніки. Розвиток приватної власності на землю. Реформи Шан Яна в царстві Цинь і їхнє значення для подальшого розвитку стародавнього Китаю.

Ідеологічна боротьба в Китаї у VI – III ст. до н.е. Виникнення філософських шкіл. Вчення Конфуція і Моцзи. Легізм і даосизм.

Імперія Цинь. Розвиток товарно-грошових відносин і економічних зв'язків, процес етнічної консолідації стародавніх китайців і інші передумови об'єднання давньокитайських царств. Піднесення царства Цинь. Державотворення і проголошення імперії. Цинь Шихуанді і його адміністративно-військові реформи. Економічні і правові заходи.

Зовнішня політика Цинь Шихуанді. Боротьба з північними кочівниками сюнну. Будівництво Великої китайської стіни. Наступ на південні території.

Загострення соціально-політичних протиріч і народна війна наприкінці III ст. до н.е. Узяття повстанцями столиці та скинення цинської династії.

Імперія Хань. Подолання політичної роздробленості в боротьбі з царством Чу. Заснування Лю Баном імперії Хань.

Перший період Ханської епохи – правління Ранньої (Старшої) династії Хань. Внутрішня політика ханських імператорів. Спроби стабілізації і централізації держави.

Правління У Ді і його реформи. Зовнішня політика Ханської імперії в II – I ст. до н.е. Соціальна структура ханського суспільства. Назрівання соціально-політичної кризи імперії. Великий Шовковий шлях.

Загострення соціальних протиріч і народні повстання в I ст. н.е. “Місячна” династія. Реформи Ван Мана і рух “червонобрових”.

Виникнення Пізньої (Молодшої чи Східної) династії Хань. Її внутрішня політика. Соціально-економічні реформи і стабілізація положення в країні. Заходи проти рабства.

Зовнішня політика I – III ст. н.е. Боротьба з племенами сюнну, сяньби і цян. Відносини з Парфією. Демографічні й етнічні процеси в пізньоханьській імперії і їхній вплив на політичне життя країни.

Процес феодалізації в стародавньому Китаї. Політичні та соціальні рухи в пізньоханській імперії. Повстання “жовтих пов'язок”. Розпад імперії і настання епохи “Трьох царств”.

Культура стародавнього Китаю. Процес утворення давньокитайської культури. Міфологія і релігія. Філософські і релігійні системи. Проникнення буддизму в Китай. Давньокитайська писемність і її еволюція. Винахід паперу. Література і її жанри. Музика. Архітектура і її досягнення. Скульптура. Портретний живопис. Природничо-наукові знання стародавніх китайців.

Типи стародавніх держав. Основні етапи і шляхи розвитку давньосхідної історії. Дискусія про азіатський спосіб виробництва: за і проти.

Найважливіші досягнення культури народів Стародавнього Сходу. Зв'язок між давньосхідною та античною цивілізаціями. Внесок давньосхідних народів у світову культуру. Критика концепції протиставлення Сходу Заходу.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 651 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2443 - | 2199 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.