Організація як функція менеджменту
1. Сутність функції організації та її місце в системі управління. Поняття організаційної діяльності. Складові організаційної діяльності.
2. Організаційна структура як результат організаційної діяльності. Лінійна, функціональна, лінійно-функціональна, дивізіональна, матрична організаційні структури. Фактори формування організаційної структури управління. Переваги й недоліки різних типів організаційних структур. Методи вибору типу організаційної структури.
Сутність функції організації та її місце в системі управління. Поняття організаційної діяльності. Складові організаційної діяльності.
Щоб плани організації були реалізовані, необхідно щоб хтось виконував кожне із завдань, яке витікає з цілей організації. Для цього керівництво зобов'язане знайти ефективний спосіб поєднання ключових змінних, що характеризують завдання і людей. Постановка цілей і забезпечення їх політикою, стратегією, процедурами і правилами сприяє рішенню цієї задачі.
Організація як процес є функцією, яка полягає у встановленні постійних і тимчасових взаємин між всіма підрозділами фірми, визначення порядку і умов функціонування фірми.
Організація як функція управління являє собою вид управлінської діяльності, спрямованої на розподіл робіт між окремими виконавцями та їх групами, встановлення взаємозв’язків між ними та узгодження їх діяльності з метою досягнення спільних цілей. Реалізація функції організації відбувається в процесі організаційної діяльності.
Організаційна діяльність – це сукупність процесів, за допомогою яких менеджер усуває невизначеність та конфлікти поміж співробітниками організації щодо роботи або повноважень і створює середовище, придатне для їх спільної діяльності. Основними складовими організаційної діяльності є:
- розподіл праці або проектування робіт (розподіл загальної роботи в організації на окремі складові частини);
- департаменталізація (групування робіт та видів діяльності у певні блоки: групи, відділи, сектори, виробництва тощо);
- делегування повноважень та встановлення відповідальності (підпорядкування кожної такої групи керівнику, який отримує необхідні повноваження);
- встановлення діапазону контролю (визначення кількості робітників, безпосередньо підлеглих даному менеджеру);
- створення механізмів координації робіт (забезпечення вертикальної та горизонтальної координації робіт та видів діяльності).
Результатом організаційної діяльності є формування організаційної структури управління.
1. Розподіл праці (спеціалізація)
(проектування робіт)
широка вузька
(основа групування)
2. Департаменталізація
гомогенна гетерогенна
(принцип делегування)
3. Повноваження
централізація децентралізація
(кількість робітників, безпосередньо підлеглих менеджеру)
4. Діапазон контролю
багато мало
(механізми)
5. Координація робіт
формальні неформальні
Рис. 1. Континууми можливих рішень в процесі організаційної діяльності
Розглянемо складові організаційної діяльності детальніше.