Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Двійково-десятковий лічильник




Двійковий лічильник

Однією з найбільш поширених операцій у пристроях цифрової та інформаційно-обчислювальної техніки є підрахунок кількості імпульсів, які надходять від спеціалізованого пристрою – формувача імпульсів. Ця операція здійснюється за допомогою лічильника, на виході якого сигнал з’являється у вигляді числа, яке відповідає кількості імпульсів, що надійшли на його вхід. У ньому кількість зареєстрованих імпульсів відображається на виходах у формі двійкового числа. Для побудови такого лічильника використовують Т-тригери

Цей лічильник працює так: за командою “ВСТАНОВЛЕННЯ 0” усі Q-виходи переводяться в стан логічного нуля. Перший імпульс своїм заднім фронтом перемикає тригер ТТ0 та встановлює Q0=“1” (рис. 2). Проте далі по ланцюжку тригерів процес встановлення не йде, оскільки Т-тригери перемикаються лише перепадом від “1” до “0”. Тому решта тригерів залишаються у попередньому стані. Коли надходить другий імпульс (N=2), тригер ТТ0 знову перемикається, але перепадом від ”1” до “0” на своєму виході Q0 він запускає та перемикає тригер ТТ1, в результаті чого на його виході Q1 встановлюється “1” і на виходах лічильника у паралельному коді утворюється двійкове число N, яке відповідає кількості імпульсів, що надійшли на вхід лічильника на даний момент часу. Цікаво, що на інверсних виходах тригерів виникає те ж саме число N, проте записане у інверсному коді: замість одиниць – нулі та навпаки. Якщо при t=0 за командою “ВСТАНОВЛЕННЯ 0” на них встановилося число 111, то з кожним імпульсом воно зменшується на 1. У двійковому лічильнику можна зареєструвати 2K імпульсів, де K – кількість тригерів. При переході через це число лічильник повертається у початковий стан і починає лічбу з нуля.

Двійково-десятковий лічильник

У деяких випадках бажано виконувати не двійкову, а десяткову лічбу. Сам лічильник веде лічбу у двійковому коді, але тільки до двійкового числа 10012, тобто до десяткової цифри 9, а потім скидається в нуль. Скидання повинне відбуватися в момент перемикання лічильника з 10012 на 10102. Для цього лічильник створюють з чотирьох Т-тригерів. Взагалі, він здатний вести лічбу до 24=16, але за допомогою зворотних зв’язків між розрядами, лічбу обривають при переході лічильника з десяткової цифри 9 на десяткову цифру 10, після чого лічильник повертається у нульовий стан (див. рисунок).

Сигнал про реєстрацію 10 імпульсів можна подати на вхід наступного такого ж лічильника, що рахуватиме десятки. Таким же чином можна рахувати сотні та тисячі. За подібним принципом, обриваючи лічбу за певної комбінації на виходах лічильника, можна побудувати лічильник з довільним коефіцієнтом перерахунку. Наприклад, об’єднання виходів Q0, Q1 і Q2 дасть коефіцієнт перерахунку 7, а у випадку Q2 та Q3 – 12.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3201 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2299 - | 2031 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.