Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Оперативний і ретроспективний епідеміологічний аналіз




Структура епідеміологічного методу

Комплексний епідеміологічний метод – це сукупність методичних прийомів, що базуються на аналізі особливостей популяційного розподілу захворювань чи інших явищ у просторі, часі, серед груп населення, і призначений для виявлення причин, обставин (чинників ризику) і механізмів їх формування з метою обґрунтування заходів з профілактики та оцінки ефективності останніх. Метод містить чотири блоки прийомів: описово-оціночний (дескриптивний), аналітичний, експериментальний, прогнозування, – що в кінцевому результаті дозволяє виявити причинно-наслідкові зв’язки між чинниками ризику і проявами здоров’я (його порушеннями) (Додаток 2).

Комплексний епідеміологічний метод передбачає використання багатьох специфічних і загальних методів, що дозволяють охарактеризувати усі компоненти паразитарних систем: популяцію людей, тварин чи довкілля (епідеміологічне обстеження і спостереження, екологічний), популяцію збудників (бактеріологічним, серологічним, вірусологічним, молекулярно-генетичним); оцінити кількісні і якісні прояви ЕП, тенденції й прогнози із врахуванням природних і соціальних умов (географічний і картографічний, статистичний, аналітичний, соціально-економічний, соціально-гігієнічний, експериментальний, математичного моделювання).

Вивчення проявів ЕП передбачає наступні етапи: збір вихідних даних про індикаторні явища (прояви) стану здоров’я населення або його порушення: випадки захворювань, інвалідизації, летальності, смертності, тощо; систематизація і статистична обробка (описово-оціночний етап); після виявлення проблем – формулюються гіпотези про ризики (чинники, час, територія, групи). Інформація отримується при опрацюванні звітно-облікових форм, результатів обстежень осередків інфекційних хвороб, лабораторних досліджень, санітарно-епідеміологічної розвідки, скринінгових обстежень (багатопрофільних, масових, цілеспрямованих, профілактичних).

У цілому описові прийоми дозволяють отримати дані про інтенсивність, динаміку, просторові характеристики і структуру явища, що вивчається, з виявленням часу, груп і територій підвищеного ризику захворюваності (смертності).

Перевірка робочих гіпотез є завданням наступного аналітичного етапу, де шляхом порівняльних досліджень серед груп населення, одна з яких обов’язково є контрольною, визначається ступінь вірогідності явищ, обраховуються ризики та їх взаємозв’язок, а далі – епідеміологічне обґрунтування профілактичних програм. Експериментальний прийом дозволяє змоделювати ЕП і, в подальшому, скласти прогноз щодо його розвитку.

Використання епідеміологічного методу в практиці називається епідеміологічною діагностикою (ЕД),що дозволяє оцінити епідемічний стан населення й території.

 

Оперативний і ретроспективний епідеміологічний аналіз

За часом, в межах якого проводиться аналіз проявів ЕП, розрізняють ретроспективний (РЕА) – за минулий час, оперативний (ОЕА) – у даний час, і проспективний аналіз (ПЕА) – розпочинається у точно визначений момент і триває до моменту початку аналізу виявлених явищ. Важливо використовувати стандартизовані підходи до визначення випадку захворювання за клінічними, епідеміологічними і лабораторними критеріями (Додаток 3).

Інформаційна база ОЕА включає два блоки: дані, що безпосередньо відтворюють стан і тенденції розвитку ЕП у момент проведення аналізу і середньобагаторічні показники для цього періоду (порівняння); результати безперервного спостереження за епідеміологічно важливими об’єктами, соціальними і природними явищами, що можуть впливати на ЕП. Перший блок формується за даними епідобстеження осередків з поодинокими випадками захворювань і/чи групових захворювань, санітарно-епідеміологічної розвідки з обрахуванням рівнів, структури і динаміки захворюваності (день, тиждень, місяць або інший період епідускладнення). Другий блок – лабораторних досліджень від/з усіх епідеміологічно значимих об’єктів.

При ОЕА і РЕА на основі бази даних складаються таблиці, обраховуються інтенсивні, екстенсивні, наочності, стандартизовані показники відповідно до загальноприйнятих у статистиці підходів і прийомів. При цьому дані структури інфекційної патології у розрізі груп захворювань або нозоформ наводяться у екстенсивних показниках як частка від цілого (у відсотках), а захворюваності – у інтенсивних показниках (на 10n населення). Отримані дані представляються графічно (діаграми, картограми, схеми, графіки). Причинно-наслідкові зв’язки обраховуються за методом кореляції, тенденція і прогноз – малих квадратів. Для обрахунків і представлення даних використовуються комп’ютерні програми Statistica 7.0 for Windows, Microsoft Excel 2003, EpiInfo, EpiMap та інші.

При проведенні РЕА виділяють етапи: складання програм досліджень;

збір і первинна обробка інформації (інфекційна захворюваність; демографічні дані; санітарно-гігієнічна характеристика території; природні та соціальні умови побуту, праці населення); аналіз рівня, структури і динаміки захворюваності (ураженості, поширеності) і летальності (смертності) за нозоформами (багаторічна і річна динаміка, за статтю, віком, соціально-побутовими групами, територією), у різних типах осередків; розрахунок ризиків (біологічних, природних, соціальних), визначення актуальності (епідеміологічної, соціальної та економічної) і проблем профілактики; оптимізація профілактичних і протиепідемічних планів. Зазначений обсяг роботи проводяться для виявлення чинників, часу, груп і територій ризику.

Чинники епідеміологічного ризику – обставини, що визначають (зумовлюють чи підвищують) ймовірність ускладнення епідситуації.

Час ризику – це закономірно виникаючі під дією чинників ризику інтервали часу (роки, місяці), що характеризуються найбільшою ймовірністю виникнення захворювань (на даній території, серед сукупного населення або окремих груп) на порівняння з іншими інтервалами. Час ризику встановлюється за результатами довготривалих спостережень при аналізі багаторічних і річних рівнів захворюваності. Багаторічні коливання оцінюють при аналізі захворюваності за тривалий проміжок часу (25 і більше років). Розрізняють три типи багаторічних коливань: систематичні (трендові) підйоми під впливом постійних і тривало діючих чинників (переважно соціальних); нерегулярні (імпульсні) підйоми, детерміновані випадковим щодо ЕП розподілом різних за своєю природою чинників; циклічні (періодичні) підйоми – періоди підйому і спаду захворюваності, що чергуються і повторюються у певному порядку і відбуваються під впливом періодично діючих чинників, що є зовнішнім проявом функціонування паразитарних систем.

При РЕА визначаються напрямки динаміки ЕП, тенденції змін ЕП; характер циклічних коливань; інтенсивність динаміки ЕП (розрахунок середньорічного темпу приросту). Останній показник визначається за формулою:

х 100 %; ,

де, Vn – показник захворюваності за останній рік;

V1 – показник захворюваності за перший рік;

n – кількість років у ретроспективному аналізі.

Важливим є визначення епідемічних порогів (верхня і нижня межа коливань захворюваності за даними багаторічних спостережень) для кожної нозоформи, що дає можливість своєчасно виявити нерегулярні підйоми (нециклічні ускладнення епідситуації: спалахи, епідемії, пандемії). Для цього традиційно використовують методи Вальда або В.Д. Белякова, а також комп’ютерні програми (Statistica 7.0 for Windows, Microsoft Excel 2003, EpiInfo та інші).

Річні рівні динаміки ЕП проявляються сезонністю – закономірними коливаннями захворюваності впродовж епідемічного року, що обумовлено дією природних і/або соціальних чинників. При аналізі внутрішньорічної динаміки захворюваності визначають наступні показники:

· загальну характеристику закономірностей річної кривої;

· початок і закінчення сезонності;

· коефіцієнт сезонності (КС) – частка захворювань у сезон ризику від загальної кількості за рік, що виражається у відсотках, за формулою:

 

число захворювань у місяці підвищення захворюваності

КС = ------------------------------------------------------------------------- ×100 %;

загальна кількість захворювань впродовж року

· індекс сезонності (ІС), що показує у скільки разів кількість захворювань у місяці підвищення захворюваності перевищує міжсезонний рівень, і визначається за формулою:

 

Число захворювань у місяці підйому захворюваності

ІС = --------------------------------------------------------------------- ×100 000;

Число захворілих за решту місяців у році

Територія ризику – просторова одиниця (географічна або територіально-адміністративна), що характеризується вищими на порівняння з іншими територіями показниками захворюваності населення на певну інфекційну хворобу, внаслідок наявності на цій території природних і/або соціальних чинників ризику. Так, території ризику визначаються наявністю дії (або більш вираженою дією) на певній території чинників формування епідемічного варіанту збудника і (або) чинниками його поширення. Розрізняють локальні (епідосередки), зональні, регіональні, глобальні території ризику.

Група ризику (контингент ризику) – це частина населення, яка переважно піддається підвищеному ризику зараження збудником певної хвороби у зв’язку особливостями впливу певних природних і/або соціальних чинників.

Групи ризику формуються за такими ознаками, як вік, професія, місце проживання, стать, етнічна приналежність, тощо. Їх виявлення може відображати підвищений ризик зараження, що обумовлений можливістю реалізації МПЗІ у зв’язку з певними умовами праці, побуту, тощо; особливості імунологічної структури населення; різницю у виявлені і діагностиці захворювань.

При проведенні ОЕА і РЕА важливим моментом є аналіз своєчасності звертання хворих за медичною допомогою, обсягів і термінів госпіталізації, повноти виявлення ДЗІ та чинників передачі, своєчасності епідеміологічного обстеження осередків, проведення в них заключної дезінфекції, оцінки осередковості: індекс осередковості – середнє число захворілих (носіїв) в одному осередку; середня тривалість існування осередку – середній інтервал від першого до останнього захворювання; інтенсивність захворюваності в епідосередку – відношення числа захворілих до кількості наявних осіб в осередку, часу існування осередків.

Формулювання гіпотези про чинники ризику ґрунтується на дослідженні кореляційного зв’язку між інтенсивністю дії можливого чинника ризику і рівнем захворюваності за допомогою низки логічних прийомів: відмінностей, подібностей, супутніх змін, аналогії, залишків.

Усе зазначене дозволяє виявити проблеми профілактики і викласти їх у вигляді висновків і рекомендацій для оптимізації протиепідемічного захисту населення і території.

 

Планування профілактичних та протиепідемічних заходів

Боротьба з інфекційними хворобами проводиться у двох напрямках: шляхом організації профілактичних і протиепідемічних заходів.

Профілактичні заходи – це комплекс заходів, скерованих на укріплення здоров’я населення, забезпечення несприйнятливості до інфекційних хвороб, недопущення проникнення збудників інфекційних хвороб у колективи, підвищення рівня санітарної культури, тобто це комплекс заходів щодо недопущення виникнення і поширення інфекційних хвороб серед населення. Ці заходи доцільно розділити на три основні групи: заходи щодо ДЗІ, що спрямовані на блокування, знезараження або усунення його; заходи щодо МПЗІ з метою переривання або руйнування шляхів передачі; заходи задля підвищення несприйнятливості населення. Основою профілактики інфекційних хвороб у масштабах держави є соціальні заходи, підвищення добробуту народу, забезпечення населення облаштованим житлом, кваліфікованою й доступною медичною допомогою, дотримання населенням гігієнічних навиків у побуті й роботі, тощо (Додаток 4, 6).

Протиепідемічні заходи – комплекс заходів, що скеровані на швидку і повну локалізацію і ліквідацію епідемічних ускладнень, у тому числі, епідемічних осередків, мінімізацію їх негативних впливів на суспільство. ПеЗ передбачають так само вплив на три ланки епідемічного процесу, але у суворішому режимі та більших обсягах роботи з додатковим напрямком щодо групи осіб, які підпали під ризик інфікування. Перша група ПеЗ скерована на осіб, які достеменно є джерелами збудників; друга – на групи людей, які підпали під ймовірний ризик інфікування внаслідок спілкування з ДЗІ; третя – на блокування МПЗІ, четверта – на захист сприйнятливого населення (Додаток 5, 6).

Таким чином, в основу профілактичної та протиепідемічної роботи покладено три основні принципи: комплексності – одночасної дії на всі три ланки епідемічного процесу; впливу на провідну ланку ЕП – один з компонентів первинних рушійних сил ЕП, щодо якого на даному етапі існують найраціональніші підходи для його блокування; розрахунок і блокування чинників ризику.

Для вирішення міжгалузевих проблем ПеЗ укладаються програмно-цільові плани (програми) для вирішення вкрай важливих проблем протиепідемічного забезпечення населення і території (щеплення, захист від особливо небезпечних хвороб – ВІЛ/СНІД, туберкульоз, тощо). У кожному ЛПУ складаються комплексні проблемно-тематичні плани на 1-5 років, де виділяють мету, задачі, етапи, основні, загальні заходи, відповідальних осіб і терміни виконання. У функціонально-галузевих планах конкретизується підхід до виконання конкретних блоків (заходів) із зазначенням матеріального і кадрового забезпечення. Протиепідемічні заходи в осередках інфекційних хвороб





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 600 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2210 - | 2135 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.