Для характеристики експлуатаційного стану устаткування виділяють наступні його групи:
1. Наявне обладнання –це все наявне обладнання незалежно від того, де воно знаходиться і в якому стані, яке знаходиться на балансі підприємства;
2. Встановлене обладнання - це обладнання, яке змонтовано і підготовлено до роботи, що знаходиться на ділянках в цехах, частина встановленого обладнання може знаходитися в резерві або на консервації в плановому ремонті і амортизації;
3. Діюче обладнання- це все фактично працююче в звітному періоді(незалежно від часу його роботи)
Для оцінки використання наявне обладнання порівнюють з встановленим, а встановлене з працюючим, тому що не все наявне обладнання може бути встановлене і не все встановлене обладнання перебуває в експлуатації.
Для характеристики рівня залучення обладнання у виробництво розраховані наступні показники:
1. коефіцієнт використання наявного обладнання
Кн=
2. коефіцієнт використання встановленого обладнання
Квстан.=
При цьому потенціальний резерв збільшення виробництва продукції за рахунок збільшеня виробництва продукції за рахунок збільшення кількості діючого обладнання- це різниця між кількістюнаявного та встановленого обладнання помножена на плановий середньорічний виробіток продукції на одиницю обладнання.
Показники ефективності експлуатації обладнання поділяють на 2 групи:
1. Це показники екстенсивного використання(використання за часом)
Показники екстенсивного використання характеризують роботу обладнання за часом, або за кількістю(охоплення): кількість обладнання, відпрацьований час, коефіцієнт змінності роботи устаткування.
Вихідними даними для розрахунку коефіцієнту екстенсивного використання є баланс робочого часу роботи обладнання. Баланс часу роботи обладнання визначає за цехами і підприємством вцілому, для чого розраховуються наступні фонди часу:
1. календарний фонд часу Тк –це максимально можливий час роботи обладнання, що дорівнює добутку кількості календарних днів у звітному періоді, кількості годин в добі (24 год.) та, кількості одиниць встановленного обладнання.
Він поділяється на режимний і позарежимний час.
*Режимний фонд часу Тр - розраховується як добуток кількості одиниць встановленого обладнання, кількості робочих днів звітного періоду та кількості тривалості робочого дня з урахуванням коефіцієнта змінності.
Коефіцієнт змінності (Кзм) визначається як відношення суми відпрацьованих верстатозмін до кількості всього встановленого обладнання, в тому числі, що знаходиться в ремонті та резерві:
Коефіцієнт змінності показує скільки змін пропрацював верстат. Чим вищий коефіцієнт змінності тим більше випуск продукції.
Основними причинами низького коефіцієнта змін є:
- тривалий позаплановий ремонт;
- неукомплектованість робітниками;
-неісправність обладнання;
- відключення електроенергії;
- некомплект закупівель, деталей, вузлів, матеріалів.
*Позарежимний Тпз фонд часу- включає вихідні та святкові дні, час невиробничих змін, міжзмінні та обідні перерви.
2. Плановий фонд чсу Тпл – відрізняється від режимного на час перебування обладнання в плановому ремонті та на модернізацію кількістю планових втрат робочого часу.
3. Фактичний фонд відпрацьованого часу Тф –кількість фактично відпрацьованих машино-годин.(чинна система обліку та звітності не сприяє точній одиниці, оскільки не відображає реально відпрацьованого часу. На практиці оцінка використовується в часі проводиться за даними разових спостережень(фотографії робочого дня)
Для характеристики використання обладнання за часом застосовуються наступні показники:
1). Коефіцієнт використання календарного фонду часу
2). Коефіцієнт використання режимного фонду часу
1) Коефіцієнт використання планового фонду часу
Показники інтенсивного використання (за потужністю)- це показники, які визначають рівень використання потужності обладнання, його продуктивність.
Інтенсивного використання основних засобів характеризуються як показниками виробництва за 1машино-годину показниками середньомісячного виробітку продукції з одного обладнання або виробничої площі.
Перераховані показники визначають за планом, за фактом визначають абсолютне відхилення і зниження показників свідчить про нераціональне завантаження виробничої потужності втрату мможливого збільшення обсягу виробництва продукції.
Загальним показником інтенсивності роботи обладнання є коефіцієнтом інтенсивного завантаження
,
Інтенсивність використання обладнання вимірюється кількістю виробленої продукції на одиницю обладнання за одиницю часу.
Узагальнюючий показник, який комплексно характеризує використання обладнання це коефіцієнт інтегрального завантаження, яке розраховується як добуток коефіцієнта екстенсивного(Кпл.фонду) та інтенсивного(Кінт.) завантаження обладнання:
Кінтер.=Кплф+Кінтенсив.