Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт
Для студентів першого курсу напряму 6.060103 "Програмна інженерія”
ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
Групова динаміка досліджує міжособисті процеси в групах. Під комунікацією в людському суспільстві розуміють спілкування, обмін думками, знаннями, почуттями, схемами поведінки.
Програмне забезпечення не розробляють поодинці, тому групова динаміка і комунікації відіграють важливу роль в інженерії програмного забезпечення для організації розробників у групи та взаємодії між групами та з замовниками.
Документи візуальні форма комунікації. Тому засвоєння певних правил створення текстових документів є важливою умовою успішної комунікації.
Мета лабораторних робіт полягає в тому, щоб сформувати та закріпити знання, навички та вміння з групової динаміки і комунікацій ефективної роботи щодо колективного створення програмного забезпечення.
Лабораторні робота підсумовують і практично підтверджують знання студентів, набуті на лекціях під час вивчення дисципліни «Групова динаміка і комунікації”, яка с однією з професійно-орієнтованих дисциплін навчального плану напряму „Програмна інженерія".
Лабораторні роботи розподілено на два модулі; групова динаміка; комунікації. Метою першого модуля є отримання студентами навичок з представлення себе, групи та результатів роботи; другого – навичок групової комунікації.
Кожна лабораторна робота повинна виконуватись особисто студентом (або робочою групою) під керівництвом викладача згідно з варіантом завдання. Номер варіанта визначає викладач. Після виконання лабораторної роботи студент (робоча група) повинен оформити звіт та презентацію роботи, підготувати коротку доповідь та захистити лабораторну роботу.
Модуль І. ГРУПОВА ДИНАМІКА
Лабораторна робота № 1 ОСОБИСТІСТЬ
Мета роботи – навчитися презентувати себе як особистість, застосовуючи норми міжособистістної комунікації, шляхом створення та презентації відповідних документів за допомогою сучасних інформаційних технологій.
Теоретичні відомості
Особистість – цесукупність індивідуальних соціальних і психологічних якостей, що характеризують людину і дозволяють їй активно і свідомо діяти.
Особистість можна характеризувати як фахівця, poзглядаючи її освітні та професійні якості.
Одним із засобів представлення особистості, що використовується при працевлаштуванні єрезюме – опис трудової біографії, відомостей про отриману освіту, про кваліфікацію й навички, займані посади, що належать до обраної роботи. Резюме повинно бути: докладним; достовірним, діловим, конкретним.
Методичні рекомендації
Для створення, редагування й форматування текстових документів використовуються спеціальні програмні засоби – текстові процесори.
Резюме створюється як текстовий документ, що має займати не більше однієї сторінки і бути надруковане на білому папері 80 г/м2 формату А4. Шрифт повинен бути простим, наприклад Times New Roman.Стандартний розмір шрифту від 12 до 14 пунктів. Якщо використовується 12 шрифт; міжрядковий інтервал має бути 1.5.
Все це зробить резюме зручним для читання й більш привабливим.
Завдання
1.Створити документ «Резюме» використовуючи стиль для оформлення документа «Резюме» та шаблон «Резюме».
2.Представити виконану роботу на розгляд гpупи. Відповісти на запитання.
Контрольні питання
1. Що таке особистість?
2. Що таке група?
3. ІЦо таке колективізм та індивідуалізм?
4. Що таке: роль, норма., мотивація?
5. Якi характеристики застосовують, описуючи особистість як фахівця.
6. Які риси характеру особистості важливі для групової взаємодії?
7. Для чого призначений документ «Резюме»?
8. Які характеристики особистості слід відображати в «Резюме»?
9. Які пункти слід включати до «Резюме»?
10 Який стиль потрібно використовувати, створюючи документ «Резюме»?
Лабораторна робота № 2
ГРУПА
Мети роботи – набути розуміння групи як структурної одиниці з розроблення програмного забезпечення, навчитися представляти групу (колектив), застосовуючи навички міжособистісної комунікації, шляхом створення та презентації відповідних документів за допомогою сучасних інформаційних технологій.
Теоретичні відомості
Група – коло людей, які об‘єднані загальної соціальною діяльністю й перебувають у безпосередньому особистому спілкуванні, що є основою для виникнення емоційних відносин, групових норм і групових процесів.
Група розробників програмного забезпечення характеризується спільними виробничими цілями, інтересами, потребами, нормами та цінностями. Наявність спільних завдань та результатів роботи групи потребує її представлення в соціальному та галузевому оточенні (користувачам, замовникам, іншим колективам та ін.) з метою інформування реклами, взаємодії, обміну: досвідом та ін.
Одна з форм представлення групи – це доповідь, яка є логічно пов‘язаною та оформленою інформацією, призначеною для надання певній аудиторії.
Методичні рекомендації
Доповідь слід оформити як багатосторінковий документ, який створюється згідно з такими параметрами та рекомендаціями:
1. Параметри сторінки. Розмір сторінки: формат А4 (210×297 мм); поля: ліве - 25 мм, праве - 15 мм, верхнє - 27 мм, нижнє - 20 мм; відстань від краю до верхнього колонтитула ~ 20 мм; до нижнього 10 мм: орієнтація сторінок книжна.
2. Шрифт і міжрядковий інтервал, Шрифт Times New Roman, розмір 12, міжрядковий інтервал – одинарний. Заголовок доповіді і заголовки розділів пишуться жирним шрифтом:
- заголовок 1-го рівня: 14 пунктів, напівжирний, усі літери -великі, вирівнювання по центру;
- заголовок 2-го рівня: 12 пунктів, напівжирний, вирівнювання по центру:
- заголовок 3-го рівня: 1 і пунктів, курсив, вирівнювання по центру:
- зміст - заголовок: 14 пунктів, усі літери - великі, вирівнювання по центру,
- список змісту; 12 пунктів, перший рядок з відступу на 8 мм. міжрядковий інтервал одинарний. Нумерований список з вирівнюванням тексту праворуч, від номера до тексту 2 мм.
3. Порядок розташування заголовків і частини доповіді такий: заголовок доповіді; заголовок розділу; текст доповіді, список використаних джерел у порядку надходження посилань на них у тексті доповіді.
4. Рисунки. Всі рисунки (графіки, фотографії) розташовуються в доповіді по тексту, в окремому рядку, без використання функції обтікання. Номер рисунка і його назва не оформляються як частина рисунка, а подаються нижче окремим текстом, шрифтом Times New Roman розміром 10 з великої букви, крапка після підпису не ставиться.
Завдання
1. Створити документ відповідно до варіанта,
2. Форматувати текст у такий спосіб: створити зміст; вставити ілюстрації: вставити таблиці; створити автоматичну нумерацію ілюстрацій і таблиць; вставити колонтитули зназвою документа,
Варіанти
1. Історія розвитку фірми Apple.
2. Історія розвитку фірми Microsoft.
3. Історія розвитку фірми Intel.
4. Історія розвитку фірми Cisco,
5. Історія розвитку фірми Sun.
6. Історія розвитку фірми Acer.
7. історія розвитку фірми Asustek.
8. Історія розвитку фірми Samsung.
9. Історія розвитку фірми Toshiba.
10. Історія розвитку фірми Hewlett-packard.
11. Історія розвитку фірми Philips
12. історія розвитку фірми. Siemens,
13. Історія розвитку фірми LG.
14. Історія розвитку фірми IBM.
15. Історія розвитку поколінь процесорів.
16. Історія розвитку поколінь комп‘ютерів.
17. Історія розвитку мов програмування.
18. Класифікація архітектур Операційних Систем.
19. Розвиток дисплеїв і відео проекторів
20. Розвиток обладнання для локальних та глобальних мереж.
21. Особливості розвитку портативних ПЕОМ.
22. Особливості розвитку звукових карт і засобів прослуховування звуку.
23. Розвиток систем віртуальної реальності.
24. Історія розвитку WEB – камер.
25. Особливості розвитку приймачів FM та TV- сигналів.
26. Історичний розвиток елементної бази ЕОМ.
Контрольні питання
1. Дайте визначення групи.
2. Наведіть класифікацію груп.
3. Дайте визначення нижньої і верхньої меж групи?
4. Що таке формальна і неформальне групи?
5. Дайте визначення поняття «групові цілі».
6.Дайте визначення поняття «групові норми».
7. Дайте визначення, поняття «групові інтереси».
Лабораторна робота № 3
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА ЗА ЕТАПАМИ