ЕТИКА ТА ЕСТЕТИКА
Обговорені і схвалені на засіданні
Кафедри українознавства
“__” ___________ 2010 р.
Протокол № __
Одеса 2010
ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ З ДИСЦІПЛІНИ
Загальною метою курсу є закріплення теоретичних знань, отриманих при вивченні лекційного матеріалу, вмінь та навичок з написання реферату та підготовки до семінарських занять.
Сучасний етап розвитку України потребує висококвалiфiкованих, професiйно пiдготовлених фахiвцiв, здатних плідно працювати в рiзних сферах суспiльного життя. Особливо виразно ці вимоги актуалізуються в умовах орієнтації української освіти на європейські норми та приєднання нашої країни до Болонького процесу. Проте, спецiалiст сьогоднi - не тiльки грамотний виконавець вказiвок та iнструкцiй, але перед усiм людина, яка творчо працює i мислить, iнтелектуально i морально розвинута та має власний свiтогляд. Передумовою формування такого свiтогляду є засвоєння вищих досягнень свiтової та вiдчизняної культури. Успішна реалізація задачи по формуванню особистістого світогляду передбачає великий обсяг самостійної роботи.
Необхідною передумовою формування власної позиції у молоді є знайомство з сучасною етикою та її ідейною основою - загальнолюдськими цінностями. Вивчення етики - є однією з передумов залучення кожної молодої людини в загальнокультурний світовий контекст. Період життя, який переживають студенти - це період інтенсивних напружених пошуків свого місця в світі, це час формування усталеної системи ціннісних орієнтацій, побудови реалістичних життєвих планів та формування ідеалів. Етика є однією з тих навчальних дисциплін, які покликані сприяти процесу розв'язання згаданих проблем.
Необхідною передумовою продуктивного вивчення етики - є увага до своєрідності предмету етики як навчальної дисципліни.
Етика - свiтоглядне знання. Свiтогляд - це найзагальнiше усвiдомлення людиною навколишнього свiту, свого мicця в ньому, свого ставлення i вiдношення до цього свiту й до себе, своїх претензiй i намiрiв щодо свiту та шляхiв реалiзацiї цих намiрiв (життєвих програм). Етика є однiєю з форм суспiльної свiдомостi, що розвинулась на базi первiсної мiфологiї, успадкувавши значною мiрою в процесi розкладу останньої її свiтоглядну функцiю. Етика - це свiтогляд на його теоретичному рiвнi, це свiдомо обгрунтована iнтелектуальними засобами система знання. В останні роки створюються сприятливi умови для повернення етики до її нормального статусу.
Мистецтво думати - велике багатство людини. Прагнення до iстини, зростання духовностi, творче мислення i смiливiсть пошуку нових iдей, iнтелектуальна чеснiсть, критичність i самокритичнiсть розуму, вмiння спертись на попереднiй досвiд, вислухати i прийняти іншу сторону, якщо вона права, - такi риси потрiбно постiйно формувати у нашої студентської молодi. Провiдне мiсце в цiй вiдповiдальнiй свiтогляднiй дiяльностi мусить зайняти етика, i нiяка iнша сфера знань впоратися з цим завданням не спроможна.
Вимоги та рекомендації до конспектування філософських першоджерел, індивідуальних завдань та написання рефератів.
Конспектування текстів є обов’язковими при підготовці до кожного семінарського заняття. Ці завдання складаються з конспектування творів філософів; або певних підрозділів підручників чи інших матеріалів. Матеріали для роботи з завданнями можно знайти в бібліотеці, на сайті ДІІТу, СД-диску кафедри етики, або в підручниках та хрестоматії з етики.
Номер завдання студент вибирає згідно з номером його прізвища в журналі викладача. Якщо номерів завдань менше кількості студентів у групі, то після останнього кінцевого номера завдання студент вибирає знову перший номер тощо.
Конспектування може бути 3-х видів:
а) конспектування своїми словами;
б) конспектування за допомогою тільки цитат, які передають зміст твору;
в) мішане конспектування (своїми словами, застосовуючи окремі влучні цитати).
Третій вид конспектування (в) вважається найкращим, але перший (а) може бути найкоротшим; другий (б) - достатньо ефективний під час збору матеріалів для написання наукової роботи, особливо під час роботи в Internet.
Для конспектування необхідно завести окремий зошит
Конспект першоджерела повинен мати таку форму:
Ім'я автора (прізвище, ініціали). Назва твору. - Місце видання: Назва видавництва, рік видання. - Сторінки Також вказуються ті конкретні питання на які необхідно дати відповідь.. Приклад:
Нестеренко В.Г. Вступ до етики: Онтологія людини. - Київ: Абрис, 1995. - 332с. Завдання 1: „Охарактеризуйте розуміння Т.Гоббсом людини та свободи"
Конспект твору має таку структуру: зошит, або папір ділиться лінією на дві частини, приблизно дві третини та одна третина
Якщо дві третини використовується для передачи думок автора першоджерела, то одна третина надається своїм власним коментарям, зауваженням, думкам з приводу законспектованого Бажано висловити свою точку зору відносно законспектованого першоджерела, чи згодні з позицією автора чи ні? Свої коментарі потрібно аргументувати.
Насамперед студенту необхідно 1-2 рази прочитати пропонований текст, знайти відповіді що стоять у завданні.
У конспекті цінується:
а) точність передачі духу твору, його основної ідеї;
б) оригінальність коментарів, зауважень, власних думок;
в) вміння бачити ідеї твору в контексті засвоєного в процесі навчання матеріалу;
г) вміння показати, яке значення має конспектований твір для нашого часу.
Написання реферату є однією з форм підготовки до наукової роботи й тому в ньому повинні бути: вступ, основна частина (розділи), висновки, список використаної літератури.
Вибір теми реферату обов’язково узгоджується з викладачем. Реферат треба писати українською мовою, тільки в окремих випадках російською.
Реферат може бути написаний як від руки, так і надрукований на принтері, а також як на папері формату А4, так в шкільному зошиті.
Обсяг реферату написаного від руки - 18-22 сторінки
Обсяг реферату, надрукованого на принтері 15-18 сторінок з списком літератури.
Методичні вказівки набирають в текстовому редакторі Word for Windows версії 7/97-2001 на форматі А4 і зберігаються з розширенням*.doc. Поля: ліве - 30 мм., праве - по 22,5 мм, верхнє - 18 мм, нижнє - 25 мм. Головний текст набирається шрифтом Times New Roman (TNR, кегль 14, написання світле), між рядками інтервал - 1,5 (28-30 рядків на сторінку).
Структура реферату з обов’язковими елементами:
1. Титульний лист
2. План реферату (з позначенням сторінок)
3. Вступ
4. Короткі відомості про автора
5. Хто вплинув на формування світогляду автора (кого він критикує та кого посилається)
6. Основні ідеї та основний зміст дослідження
7. Власні висновки та своє відношення до тексту того, хто пише реферат.
8. Список використаної літератури - підручників, монографій, статей (не менше 4-5 джерел):
У вступі в міру можливості слід: (а) обґрунтувати актуальність обраної теми; (б) показати ступінь розробленості даної теми, а також (в) поставити завдання дослідження.
В основній частині слід подати короткі біографічні відомості про мислителя, передати зміст його основних ідей, показати їх актуальність для нашого часу.
У висновках слід представити результати дослідження, підвести його підсумки.
У списку використаної літератури джерела слід подавати в такій формі:
Ім'я автора (прізвище, ініціали). Назва твору. - Місце видання: Назва видавництва, рік видання. - Сторінки. Приклад:
Нестеренко В.Г. Вступ до етики: Онтологія людини. - Київ: Абрис, 1995. - 332 с.
Так само вказується джерело під час цитування. Можна вказувати на джерело цитати на кожній сторінці, а можна посилатися на список літератури, вказуючи при цьому в квадратних дужках № джерела у списку використаної літератури і сторінку, на якій міститься текст цитати за таким зразком: [5, 143].
Якщо студент користується Інтернетом, то потрібно знайти не менше 4-5 рефератів на сайтах по аналогічним, або близьким темам, вказати їх адресу в Інтернеті.
Обсяг реферату - 10-11 стр. машинопису, або 12-14 від руки, включаючи список л-ри. Реферат набирають в текстовому редакторі Word for Windows версії 7/97-2001 на форматі А4. Поля: верхнє - 20 мм, нижнє - 25 мм., зліва 30 мм., справа - 15 мм. Головний текст набирається шрифтом Times New Roman (TNR, кегль 14, написання світле), між рядками інтервал - 1,5 (28-30 рядків на сторінку).
Необхідно на початку другої сторінки, після титульного аркуша, мати план (5-6 пунктів з обов'язковим вступом та власними висновками), який повністю відповідає змісту реферату. Використані в процесі аналізу сайти обов`язково вказати в списку використаної літератури.
Приблизний список сайтів, де ви можете знайти тисячі студентських рефератів:
Україномовні сайти:
www. ukrreferat.com
www.referatov.com.ua
www.5baliv.com.ua
Російськомовні сайти:
www. bankreferat.ru
www. philosophy.ru5
www. referats.ru
www. filosofy-new.kont htm
www. x-time.ru/filosofiy/old/posit.htm
www. religia. org. ru.
Електронні версії підручників, монографій, статей можна знайти по пошуковим системам та іншим україномовним:
http://www.yandex.ru
http://www.aport.ru
http://www.rambler.ru
http://www.aifnet.ru
http://www.sites.ru/domain/ru
http://google.com.ua
Критерiї оцiнки результатiв засвоєння студентами курсу з етики.
Оцiнювання результатiв засвоєння курсу здійснюється наступним чином:
"вiдмiнно" - при наявностi правильних вiдповiдей на всi запитання, якi мiстяться у бiлетах, "добре" - при наявностi в цiлому правильних вiдповiдей на оба запитання, що мiстяться у бiлетi, але з неточностями, якi не мають принципового характеру, "задовiльно" - при наявностi однієї правильної вiдповiдi i вiдсутностi правильної вiдповiдi на друге запитання, або при наявностi вiдповiдей на обидва запитання, але iз суттєвими помилками, "незадовiльно" - якщо правильнi вiдповiдi вiдсутнi.
Варіанти самостійних робіт
Варіант №1
1. Що є предметом етики. Що таке підвалини етики та які підвалини Вам відомі? Які фактори стимулювали початок процесу становлення етики?
2. Молодіжна субкультура: моральні проблеми.
3. Прокоментуйте наступний вислів. Демокрита: „Належить привчати себе до добродійних справ і вчинків, а не до розмов про доброчесність”.
Варіант №2
1. Цінність моральних норм. Як Ви розцінюєте перспективи моральних цінностей у сучасному українському суспільстві? Обґрунтуйте свою позицію.
2. Золоте правило моральності.
3. Прокоментуйте наступний вислів Демокрита: „Страх породжує лестощі, доброзичливості ж він не має.”
Варіант №3
1. Походження та сутність моралі та моральності. Чим викликана потреба в розрізненні моралі і моральності. Під впливом яких обставин створюється моральність?
2. Моральні та правові цінності у професійній діяльності юриста.
3. Прокоментуйте наступний вислів Демокрита: „Надаючи милості, бережися, щоб той, кому ти надавав благодіяння, зрадницькі не віддав би тобі злом за благо”.
Варіант №4
1. Вкажіть достоїнства і недоліки релігійних, натуралістичних, соціально-історичних концепцій походження моралі?
2. Проблема війни та миру (моральний аспект).
3. Совість - це те, що не допускає або не дозволяє? Чи може наша совість: а) не дозволити дозволене; б) дозволити недозволенне?
Варіант №5
1. Добро і зло в релігійній і безрелігійній свідомості. Діалектика добра і зла. В чому полягають недоліки гедонізму, евдемоністичного та утилітарного підходу до проблеми добра і зла?
2. Альтруїзм та егоїзм як явища моралі.
3. Прокоментуйте наступний вислів Ш. Монтеск’є: „Чемність спонукає нас лестити чужим порокам, а правила пристойності не дозволяють нам виставляти наші власні пороки”.
Варіант №6
1. Які сфери людського життя представляють особливий інтерес з позиції моралі? Аргументуйте вашу точку зору.
2. Правда та неправда як явища моралі.
3. Прокоментуйте наступний вислів А. Шопенгауера: „Проповідувати мораль легко, важко дотримуватися моралі”.
Варіант №7
1. Чи існувала мораль у первісному суспільстві. Обґрунтуйте Вашу точку зору. Що є спільного у первісного табу і сучасної моральної норми? В чому головні відмінності між ними?
2. Етика та молодь.
3. Прокоментуйте наступний вислів Демокрита: „Не говори і не роби нічого поганого, навіть якщо ти віч-на-віч з собою. Вчися набагато більш соромитися самого себе, ніж інших”.
Варіант №8
1. Чим моральна регуляція людської поведінки відрізняється від правової? Чи вважали б Ви за доцільне надати основним вимогам моралі чинності правової норми? Обґрунтуйте свою точку зору?
2. Етика та релігія. Чим пояснити існування різних точок зору на проблему співвідношення релігії та моралі? Чи може релігія утримати людину від зла? Чи може атеїст бути людиною високоморальною? Аргументуйте свою відповідь.
3. Прокоментуйте наступний вислів Ф. Ніцше: “Порядність”, “обов’язок”, “благо в собі”, благо безособове і загальнозначуще – всі химери, в яких знаходить вираз деградація, крайній ступінь життєвої дистрофії, кенигсбергський китаїзм”.
Варіант №9
1. Що таке “золоте правило” моральності й чого воно вимагає від людини? Чи варто залишати людині свободу бути аморальною?
2. Проблема війни та миру (моральний аспект).
3. Прокоментуйте наступний вислів Ф. Ніцше: „Міцна надія куди краще стимулює життя, ніж те, що стало реальністю щастя”.
Варіант №10
1. Моральний обов’язок особистості. Чи всякий моральний обов’язок - категоричний? Чи може індивідуальний моральний обов’язок суперечити загальним вимогам моралі?
2. Проблема моральності політики та політиків.
3. Прокоментуйте наступний вислів Ф. Ніцше: „Те, що страждання доводить істинність чого-небудь – це так помилково, що мені не хотілося б, щоб мученики коли-небудь приятелювали з істиною”.
Варіант №11
1. Чи має, на Вашу думку, сенс поняття національної відповідальності? Які основні моральні риси властиві українській національній культурі?
2. Етика ненасилля в сучасному світі.
3. Прокоментуйте наступний вислів Е. Фромма: „Релігійна проблема – це не проблема Бога, але проблема людини, релігійні формулювання і символи є спробою виразити певні види людського досвіду”.
Варіант №12
1. Совість як явище моралі. Як пов’язані совість і свобода людини? Чи зустрічаються люди, у яких абсолютно немає відчуття совісті? Чи може бути щасливою людина з нерозвиненою совістю?
2. Етика інтимних стосунків.
3. Існує приказка "Благими намірами вимощена дорога в пекло". Яке місце вона відводить мотивації поведінки? Що більше свідчить про моральний вигляд особистості - її вчинки або мотиви цих учинків? Яку роль у моральній оцінці особистості відіграє розуміння мотивів її поводження?
Варіант №13
1. Норми моральності і права: схожість і різниця. (Дігести Юстініана Титул 1). Які специфічні риси характеризують моральну норму? Чим відрізняються принципи від норм моралі?
2. Етика сімейних відносин.
3. "Коли ти з'явився на світ, ти плакав, а всі інші раділи; зроби ж так, щоб, коли ти будеш залишати світ, усі плакали, а ти один посміхався" (індійське прислів’я). Чи можна стверджувати, що в ньому виражений сенс життя людини? Обґрунтуйте Вашу думку?
Варіант №14
1. Моральність і користь. Сутність утилітаризму. Моральність і рівність. Сутність егалітаризму. Порівняльна характеристика.
2. Етичні проблеми віртуальної реальності.
3. З погляду етики, принижуючи гідність іншої людини, ви позбуваєтеся власної самоповаги. Чому ж тоді, якщо не відповіси образою на образу, тебе вважають людиною без власного достоїнства? І чому багато людей, що домоглися чогось у житті, прагнуть принизити гідність інших? Чи є уміння уступати іншому втратою особистого достоїнства? Обґрунтуйте Вашу думку?
Варіант №15
1. Сором як явище моралі. Як співвідносяться совість і сором? Що, на Вашу думку, є важливішим для моральної оцінки вчинку – мотив чи результат? Чому?
2. Молодіжна субкультура: моральні проблеми.
3. Обов’язок солдата, що присягнув на вірність Батьківщині, - виконувати наказ командира. Як бути зі своєю совістю, якщо цей наказ змушує його стріляти в мирних жителів?
Варіант №16
1. Як співвідносяться честь і гідність людини? Цивільна честь, честь родини, честь прізвища, професійна честь. Як підтримувати і захищати кожен вид честі?
2. Християнська етика.
3. Прокоментуйте наступний вислів А. Камю: „Щоб зрозуміти світ, людина має інтегрувати його до людського, накласти на нього свій відбиток. Всесвіт кицьки відрізняється від всесвіту мурашки”.
Варіант №17
1. Заздрість – антипод совісті. Що таке заздрість та чим вона викликається в людині? Альтруїзм і егоїзм як явище моралі. Що таке альтруїзм та які його витоки? Що таке егоїзм та як він може бути пояснений з точки зору людини?
2. Цінність і гідність людського життя. Проблема страти.
3. Прокоментуйте наступний вислів Владимира Соловйов: „Людська особа нескінченна: це є аксіома моральної філософії”.
Варіант №18
1. Право людини на життя: з якого терміну воно повинно реалізовуватися? Що ви думаєте про права ембріона, зародиша, новонародженої дитини? Про право матері розпоряджатися своїм життям? Аборт - гінекологічна операція або убивство?
2. Етичні аспекти впливу на політичну свідомість
3. Евтаназія: за та проти. Страх смерті - норма або недолік виховання?
Варіант №19
1. Діалектика добра і зла (християнська концепція добра і зла (Нагорна проповідь Ісуса Христа), сучасна філософська антропологія). Чи існує абсолютне зло або абсолютне добро? Що спонукує людини робити зло?
2. Біоетика та здоров’я людини
3. Як Ви поясните з позиції гуманістичної етики наступне твердження Горація: "Хто рятує людину проти його волі, виступає не краще убивці"?
Варіант №20
1. Поняття і види професійної етики. Питання адміністративної етики у законі України “Про державну службу”(ст. 3,5,10,14,16,17, 33, 36, 37), “Про звернення громадян” (Ст. 6,7,9,10), “Про боротьбу з корупцією” (Ст.1,2,3,7 – 15).
2. Геоцентризм середньовічної етики.
3. Прокоментуйте наступний вислів І.Канта: “Ідея означає, власне кажучи, якесь поняття розуму, а ідеал – уявлення про одиничну суттєвість, адекватну деякої ідеї”.