Процес ціноутворення залежить від обраної загальної стратегії розвитку підприємства, що випливає із його цілей і завдань на ринку.
1. Забезпечення виживання. Підприємства, що потрапили у скрутне становище, вдаються до великих програм цінових поступок.
2. Максимізація поточного прибутку. Поточні фінансові показники для підприємства важливіші за довгострокові. Вибирається ціна, що забезпечує надходження початкового прибутку та максимальне відшкодування витрат.
3. Завоювання лідерства за показниками частки ринку. Формування ціни (максимально можливе зниження) здійснюється з метою заволодіння більшою часткою ринку з розрахунком на довгострокові прибутки.
4. Завоювання лідерства за показниками якості товару. Для покриття витрат на досягнення високої якості товару, проведення дорогих НДДКР установлюється висока ціна.
Забезпечуючи виконання обраних цілей, більшість вітчизняних і закордонних підприємств у своїй практиці ціноутворення використовують такі основні підходи до формування цін:
1. Ціноутворення на основі витрат.
2. Ціноутворення з орієнтацією на рівень конкуренції.
3. Ціноутворення, спрямоване на забезпечення підвищеного прибутку.
4. Особливі цінові прийоми.
5. Ціннісний підхід до ціноутворення
6. Ціноутворення з орієнтацією на попит.
Ряд підприємств, орієнтованих на маркетингову концепцію, під час розробки цінової стратегії використовує ці три методи у взаємозв'язку, оскільки орієнтація лише на один з них не сприяє проведенню гнучкої цінової стратегії і навіть призводить до прямих або побічних збитків
58.Метод фокус-групи та глибинне інтерв’ю в маркетингових дослідженнях на туристичних підприємствах(організаціях)
Метод фокус - групи
Головні цілі застосування даного методу:
- генерація ідей, наприклад, щодо напрямів удосконалення послуг, форми подання туристичного продукту або розробки диференційованих туристичних продуктів;
- вивчення розмовного словника споживачів, що може виявитися корисним, скажімо, під час проведення рекламної кампанії;
- ознайомлення із запитами споживачів, їхнім сприйняттям, мотивами та ставленням до продукту, що вивчається, його марки, методів просування, що є вельми важливим при визначенні цілей маркетингового дослідження;
- краще розуміння даних, зібраних під час проведення кількісних досліджень. Іноді члени фокус - групи допомагають краще розібратися в результатах проведеного обстеження;
- вивчення емоційної та поведінкової реакцій на певні види реклами. Зазвичай роботу групи записують за допомогою аудіо- та відеоапаратури, а її результати можуть стати підставою для проведення кількісних досліджень, наприклад, шляхом анкетування.
Оптимальний розмір фокус - групи коливається від 8 до 12 чоловік. При меншій кількості учасників не створюється необхідної динаміки для продуктивної роботи групи, і ведучому доводиться докладати багато зусиль для активізації роботи групи. Коли чисельність групи перевищує 12 чоловік, важко зав'язати продуктивні дискусії. Група може розбитися на підгрупи, в яких проводяться розмови на відверті теми, а в самій дискусії беруть участь тільки кілька чоловік.
Що стосується групи, то формувати її рекомендується, виходячи з принципу гомогенності складу її учасників (за віком, видом діяльності, сімейним станом та ін.). У цьому випадку вважається, що створюються кращі умови для розкутої дискусії.
Вибір учасників групи визначається метою дослідження, що проводиться. Наприклад, якщо метою є генерація диференційованих ідей про форму подачі (показу) туристичного продукту, як учасники фокус - групи запрошуються споживачі, які купували туристичні продукти певного напряму. Звичайно потенційних учасників запрошують взяти участь у дискусії за допомогою телефону, хоча іноді охочих взяти участь у роботі групи знаходять серед покупців прямо в туристичному офісі. Бажано, щоб у процесі формування групи взяв участь ведучий.