Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Середньовічне місто в Західній Європі

Середні віки – епоха для Європи є етапом на шляху прогресу, його пов’язують з характером, напрямками розвитку, місцем середньовічних міст. Сучасна історіографія визначає вирішальну роль міст в виокремленні Європи під Сходу в ХІ-ХУ ст.., та формуванні історико-географічного і культурного регіону „Західна Європа”, що представляє територіальну спільність народів і держав, яких єднає спільність економічного, соціально-економічного і духовного розвитку (Англія, Франція, Нідерланди, Піренеї, Скандинавія, Німеччина, Швейцарія). Ці століття дозволили обічнати Західній Європі більш розвинені країни Сходу. Вирішальна роль у цьому: розвиток міст, їх особливий характер в Західній Європі, форми, і тенденція розвитку: особлива динамічність.

- Дискусії: з к. ХУІІІ ст. – мета: довести право на прихід буржуазії до влади, і місто представляють як зародок буржуазії, носія процвітання для Європи, на противагу феодалам, нащадкам завойовників. Політичні теорії

- ХІХ- І Пол.ХХ ст.. – створюються наукові теорії походження міст і бюргерства на основі величезної джерельної бази (романіснична Гізо, Тьєррі; германістична Савіньї, бургова, ринкова Піренн, вотчинна Блюхер тощо) – але модель міста регіональну представляли як загальноєвропейську.

- Маркcисттська теорія – спроба подолати односторонність: місто як економічну категорію, в середні віки – центр ремесла і торгівлі. Концепція універсальна, бо за нею місто може виникнути на всякій основі якщо є економ.база: відокремлення ремесла від сільського господарства на основі підйому продуктивних сил в сільському господарстві. Недолік: ідея повної цезури (розриву) між античністю і серед.віками, але факти говорили про інше.(Стоклицька-Терешкович, Левицький)

- 70-ті рр.ХХ ст. є спроби подолати суперечливість факту й теорії. Центр вивчення –Саратовський університет (Стам С.М.). Конференції де Сванідзе, Ястребицька новий підхід: місто історична соціальна категорія, форма самоорганізації суспільства, що виникає з переходом до цивілізації. Його основні критерії: - порівняно висока концентрація населення, - ремесло як товарне виробництво, - притаманні адміністративні і політичні функції, - особлива топографія, міське право, етнічна неоднорідність населення. На різних етапах розвитку виходять на перше місце різні риси. Античне місто – поліс з адм. і політичною владою, середньовічне – центр ремесла і торгівлі.

Нові аспекти вивчення міста: – походження міста відбувалось на різній основі або римській, або нове, але й воно сприймало римські традиції управління, права, тобто цезура була відносна з елементами контінуітету.

– основа міста: першими могли бути торговці (в береговій зоні Балтики, Середземного моря), або ремісники (у внутрішніх районах країни). Це визначало зовнішній вигляд міста, роль купецтва і ремісників: якщо першими були купці, вони не допускали великої кількості ремісників у містах, створення нових цехів, виробництв, як н-д в Ганзі, не допускали до політичного керівництва в містах.

– Етапи розвитку міста: ХІ-ХІІІ ст.. феодальний характер: дрібне виробництво, корпоративний характер власності (контроль цеху, гільдії за власністю), існування феодальної ренти, відносин сеньйор-васал (місто як колективний васал або, як в Італії чи Південній Франції – колективний сеньйор на землях які належали місту). ХІУ-ХУ ст.. – центр не феодальних відносин, розклад старих структур, зародження ранньокапіталістичних відносин.

– Комунальний рух: рух міст за самоврядування. По-різному в країнаї Європи: Англія – викуп хартій у короля (Генріх ІІ Плантагенет, Ричард І); Франція – „комунальна революція” (кровава боротьба і тривала), Німеччини – створення міських союзів Ганз, в Іспанії – Ермандад для боротьби за свої права, права „вільних міст”. Типи самоврядування: -повне; - часткове; - сеньйоріальні (залишились під владою сеньйорів),- королівські. Оформлялось міськими хартіями. До України і в Східній Європі їх зразок _ Магдебургське право. Ком.рух сприяв консолідації міського населення, став перщою перемогою над феодалами в ХІІ-ХІІІ ст...

Значення: 1. Центр економічного життя в Західній Європі, який підпорядкував сільські райони, концентрував капітал, міста стають визначальними.

2. Політичний центр – завоювали права станові – оформився стан „бюргерство”, юридичний і політичний статус закріпився в хартіях, законах. В життя закріплені принципи виборності влади, основи європейського парламентаризму.

3. В духовному житті – міста центр єресей, світської освіти (університети). Тут культура Відродження закріпила розвиток індивідуалізму, раціоналізму.

4. Розвиток товарно-грошових відносин привів до формування європейського ринку і світового.

Остання робота: „Город в цивилизации средневекового Запада” в 4-х томах сборник статей 2000-2001 гг.

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Мәліметпен амалдар орындау | Красная Симфония.(Революция под рентгеном)
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 422 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2458 - | 2274 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.014 с.