Протипоказання
При лікуванні різних захворювань за допомогою алое треба знати міру! Як і у будь-якого лікарського засобу існують певні протипоказання. Не рекомендується застосовувати проносні з алое при гіпертонії, при серцево-судинних захворюваннях, а також людям старше 40 років. Не можна вживати алое при хворобі нирок, печінки, сечового міхура. Протипоказані навіть самі корисні лікарські рецепти з алое: при великих термінах вагітності, при менструації, при гемороїдальних і маткових кровотечах.
Практичне застосування та рецепти
У медичних цілях для приготування лікарських рецептів використовуються листя алое довжиною не менше 15 сантиметрів. У молодому листі концентрація корисних речовин мінімальна. Так само треба врахувати, що сік алое при зберіганні втрачає свої лікувальні властивості. Тому його потрібно використовувати відразу. До речі, отримати вичавку з алое дуже просто. Досить листя, які досягли потрібної довжини, пропустити через м'ясорубку. Потім добре віджати, відфільтрувати через кілька шарів марлі, і сік алое готовий до застосування.
Лікувальні властивості алое ефективні при стоматиті, при захворюванні ясен. Трофічні виразки, фурункули та нариви, а також опіки лікують примочками зі свіжого соку. Алое - одне з народних засобів при нежиті. Рецепт дуже простий: готуємо вичавку з алое і змішуємо його в однаковій пропорції з кип'яченою водою. Якщо це засіб кожні 3-4 години по 5 крапель закапувати в ніс, то призупиниться гострий нежить. Лікарями не рекомендується закапувати концентрований сік алое (не розведений водою), особливо дітям. Може з'явитися подразнення слизової оболонки.
Проти пневмонії спробуйте відвар з листя алое. Рецепт наступний: дрібно наріжте 1 лист алое, додайте 0,5 склянки води і 300 грам меду. Потім треба поставити варити на дуже маленький вогонь, протягом 2 годин. Після остудіть і перемішайте. Застосовуйте три рази на день по 1 столовій ложці. Зберігати цю масу слід в прохолодному місці.
Для зміцнення легенів і при будь-яких захворюваннях легенів спробуйте наступний рецепт з алое. Для його приготування алое не поливають протягом 2 тижнів, потім зрізують листя. Листя не слід мити, тільки протерти марлею від пилу. У скляну банку покладіть 250 грам дрібно нарізаного листя алое. Туди ж налийте 350 грам меду (не зацукрованого) і 0,5 літра вина, марочного (Кагор). Наполягайте в прохолодному місці, протягом 9 днів, попередньо перемішавши. Після варто процідити і віджати. Приймати слід у перші дві доби: три рази на день по 1 столовій ложці. А в наступні дні: три рази на день по 1 чайній ложці.
При запаленні тонкої кишки допоможе сік з листя алое, якому 3 роки. Перед тим, як вичавити сік, листя покладіть в холодильник на 4 дні. Приймайте три рази на день по 1 чайній ложці соку за півгодини до їди.
Для виснажених дітей і хворих приготуйте поживну суміш. Змішайте свіжовіджатий сік 2-3 лимонів, 300 грам меду, 500 г волоських горіхів і 100 грам соку алое. Приймати тричі на день по 1 чайній ложці за 30 хвилин до їжі.
В якості додаткового лікування при туберкульозі легенів ефективний наступний рецепт з алое. Змішайте 10 грам соку манжетки, 100 грам меду, 100 грам какао, 100 грам вершкового масла (гусячого або свинячого жиру), 15 грам свіжовіджатого соку алое. Приймають в обід і ввечері по 1 столовій ложці, при цьому запивають теплим молоком.
Завдяки алое, рецептам, лікарським властивостям цієї невибагливої рослини можна позбутися від безлічі болячок. Не дарма алое вже багато десятиліть є одним з найбільш вирощуваних лікарських рослин. Якщо у вас з якихось причин ще немає це диво-рослини. Нескладно виростити лікарський алое у себе вдома. Його розмножують верхівковими живцями, які слід злегка подвяліть на повітрі або прикореневими пагонами. Ця рослина дуже любить світло. Взимку ці рослини слід поливати рідко, а влітку помірно. Старі рослини слід пересаджувати через рік, а молоді щорічно. От і всі хитрощі агрономії.
Російська народна медицина сік свіжого листя застосовує при невралгії, головному болю і інших захворювань, а завдяки суміші з меду або сала — лікується туберкульоз; від поганого травлення і для регулювання менструації — по 8-10 крапель приймають під час прийому їжі. Китайська медицина сабур призначає від туберкульозу легенів, судинних захворювань, під час клімактеричного і постклімактеричного періоду, від аменореї (протипоказані під час вагітності). Застосовують при захворюваннях в дитячому віці, які супроводжуються судомами, і під час інших захворювань, які описані вище.
Алое, яке не досягло зрілості, не може володіти потрібними цілющими силами. У лікарському застосуванні годяться рослини, які не молодші 1,5 року. «Дорослі» - це ті рослини, які досягли 5-річного віку.
Вживати сік алое бажано відразу після віджимання, т. к. він втрачає свої лікувальні властивості вже через кілька годин і темніє. Але його можна зберегти, зробивши з нього спиртовий екстракт, тобто законсервувавши його.
Консервований сік алое (спиртова настоянка): для цього беремо вже готовий сік алое і додаємо в нього спирт, медичний, у співвідношенні 4:1.
Спиртову настоянку алое можна зробити на горілці, оскільки спирт не завжди є під рукою, в співвідношенні 2:1, тобто 2 частини соку алое і 1 частина горілки.
Зберігати такий сік краще в холодильнику і використовувати можна, у багатьох випадках, замість свіжого соку.
Сік алое має бактерицидні властивості. Його застосування ефективно при опіках, абсцесах, трофічних виразках. Він знищує багато груп хвороботворних мікробів: збудників дифтерії, стафілокок, кишкову паличку.
При виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, катарі шлунка, гастриті, хронічних захворюваннях печінки і жовчного міхура рекомендується приймати по 1 чайній ложці соку алое (можна консервованого) 3 рази на день за 30 хвилин до їжі.
При герпесі обробляти вогнище запалення соком алое, а також приймати його всередину по 1 чайній ложці перед їжею 2-3 рази на день. Добре допомагає навіть при хронічній важкій формі герпесу.
Сік деревовидного алое не дуже густий і при застуді, нежиті його закопують в ніс, по кілька крапель, а також при катаракті – в очі (попередньо розводять у співвідношенні 1: 10).
Народна медицина використовує сік із свіжого листя алое всередину при туберкульозі легень (з медом та іншими речовинами), для поліпшення апетиту, регулювання менструацій (не більше 8-10 крапель за один прийом).
Сік з алое входить і до складу деяких сечогінних засобів. Як зовнішній засіб його часто застосовують для лікування у вигляді примочок, попередньо розвівши з водою у співвідношенні 1:10, при гнійних запаленнях очей або катаракті, при мокнучих ранах, опіках.
Сильно ослабленим людям можна використовувати такий рецепт із застосуванням алое: 100 г соку алое, 50 г подрібнених ядер волоського горіха, 30 г меду і сік лимона (вичавити з половини лимона). Масу ретельно перемішати і настояти не більше 4 годин, приймати перед їдою тричі на день, дорослим – по 1 столовій ложці, дітям – по 1 чайній ложці.
Для очищення організму від шлаків пропонують використовувати такий засіб: 1 кг алое подрібнити, додати 1 кг вершкового масла і 1 кг меду. Масу довести до кипіння і кип’ятити, помішуючи, протягом 20 хвилин (на водяній бані). Охолодити і приймати по 1 чайній ложці 3 рази на день за півгодини до їжі, разом з 0,5 склянки молока.
Алое, мед, кагор. При занепаді сил, простудних захворюваннях, хронічних захворюваннях шлунка, бронхітах, захворюваннях печінки і жовчного міхура, для очищення крові радять приймати алое з медом і вином (кагор).
Подрібнюють 0,5 кг листків алое і додають до них 3/4 склянки меду, витримують у темному місці 3 дні, потім додають 750 г вина «Кагор», все ретельно перемішати і знову витримати протягом доби. Суміш рекомендується приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день, за півгодини до їжі.
А ось дещо змінений рецепт «алое, мед, кагор». Застосування його також аналогічне: при застудах, бронхітах, легеневих захворюваннях і т.д.
Рецепт такий: взяти 350 г листя алое, 250 г меду, 100 г спирту, 750 г вина «Кагор». Листя алое дрібно подрібнити і змішати з іншими градієнтами в стекляной або емальованому посуді. Зберігати в темному прохолодному місці, приймати дорослим по 1-2 столові ложки за 20 хвилин до їжі, доза прийому для дітей після 5 років – 1 чайна ложка. Це також гарне тонізуючий засіб.
Виходячи з досліджень академіка В. П. Філатова доведено, що, якщо витримувати зрізані зелене листя алое в темному місці при температурі 6-8 градусів протягом декількох днів, то рослина виробляє біогенні стимулятори, які активізують життєві процеси в організмі людини. Такі препарати дуже ефективні при лікуванні очних хвороб, пролежнів, порушень кровообігу.
Як бачимо, алое дуже корисна рослина, невибаглива і його варто вирощувати в кожному будинку.
Алое деревоподібна протипоказання. Протипоказаний сік із свіжого листя алое при кровоточить геморої, маткових кровотечах і надмірних менструаціях, при запаленні нирок і сечового міхура, при вагітності, циститі.