Загальні положення
Введене поняття узагальнюючої письмової податкової консультації - оприлюднення позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих платникам податків.
Узагальнююча податкова консультація затверджується наказом центрального податкового органу та підлягає оприлюдненню. Цей вид консультацій видається за результатами періодичного узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов'язань.
В результаті український бізнес отримає можливість знати єдину позицію податкових органів із спірних питань податкового законодавства замість листів з різними позиціями, що видаються нині окремими структурними підрозділами ДПА з одного й того ж питання чи анонімних роз'яснень "Єдиної бази податкових знань".
Адміністрування податків і зборів
Платники, які застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності - МСФЗ, при застосуванні положень кодексу, в яких міститься посилання на положення бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти.
Таким чином, у випадку визначення правил застосування МСФЗ у бухгалтерському обліку України, бізнес зможе посилатися на дані правила в українській податковій звітності. Проблемою є застосування МСФЗ на практиці, оскільки, на відміну від П(С)БО України, МСФЗ є рекомендаційними.
Податкова декларація, надіслана поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною, якщо порушені норми щодо обов'язкових реквізитів та при умові надсилання податковим органом письмової відмови в прийнятті.
Нова редакція даної норми, можливо, вплине на згубну практику прийняття податкових декларацій з поміткою "до відома".
Сума грошового зобов'язання та/або пені, подана в декларації, вважається узгодженою.
Замінено термін "податкове зобов'язання" на "грошове зобов'язання". Таким чином, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Тобто це положення повинне усунути ситуацію, коли, не погоджуючись з податковим зобов'язанням, нарахованим податковими органами, та оскаржуючи його, платник податку повинен сплатити штрафні санкції до рішення суду.
Введено мораторій на проведення фактичних перевірок підприємців-фізичних осіб, що не зареєстровані як платники ПДВ, та юридичних осіб, що застосовують спрощену систему оподаткування - 10% єдиного податку та неплатник ПДВ.
Введено наступні норми, що позитивно впливатимуть на бізнес.
Якщо платник податків в порядку та у строки, визначені кодексом, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він звільняється від виконання документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою такого платника податків протягом періоду з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків, та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність електронного цифрового підпису платника податку.
При поданні податкової звітності в електронній формі, платник зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органа податкової служби не пізніше останньої години дня, якого спливає такий граничний строк.
У разі, коли вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення-рішення вважається таким, що не вручене платнику податків.
Виключено норму про неможливість коригування митних декларацій.
Виключено норму щодо податкової поруки, яка давала змогу зняти податкову заставу платника податків в обмін на поруку банку перед податковими органами.
Виключено норму про застосування штрафів за порушення платниками податку, що виробляють етиловий, коньячний та плодовий спирт, алкогольні напої та тютюнові вироби, вимог щодо обов'язкової реєстрації платника акцизного податку та неподання платником податків - фізичною особою декларації чи включення до неї перекручених даних про суми одержаних доходів і витрат та якщо такі дії платника призвели до заниження суми оподатковуваного доходу.
Виключено норму про застосування штрафу за зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток.
Виключено норму про застосування штрафу 75% в разі третього і наступного порушення у разі визначення суми податкового зобов'язання контролюючим органом. Наразі максимальний розмір штрафу - 50% в разі другого і наступного порушення.