Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методологічні основи соціальної культурології




 

Змістовий модуль А. Культура як предмет соціальної культурології.

Тема 1. Вступ. Загальні завдання і зміст соціальної культурології. Основні принципи соціальної культурології.

Тема 2. Що таке культура? Культура і «некультура». Культура як рівень розвитку, достойної поведінки і як заняття мистецтвами. Розповсюдження поняття «культура» на загальну сферу духовного життя.

Тема 3. Культура як творчість і особлива сфера діяльності. Зміна критеріїв доручення до культури: релігійність, витончені мистецтва, писемність. комп’ютеризація. Культура як сума людських досягнень і субкультурні варіанти поведінки.

Тема 4. Культура як багатоманітність і самобутність спільнот і як основа багаточисельних форм життєдіяльності. Культура і етнічна спільнота. Культура і час.

Тема 5. Культура як предмет вивчення. Виділення культури із комплексу релігійних і космологічних уявлень. Відмінності між буденним (повсякденним) і науковим розумінням культури. Що значить бути «культурною людиною», «розуміти твори культури» і «знати принципи функціонування культури»?

Тема 6. Гуманітарне культуроведення і соціальна культурологія. Культуроведення як знання історії культури. Змісту і принципів функціонування видів мистецтва і різних жанрів в кожному з них, як знайомство з творчістю діячів культури, з культурним життям різних епох. Соціальна культурологія як особлива наука про місце культури у регуляції життєдіяльності суспільства, групи і індивіда.

Тема 7. Філософія культури і культурологія. Культура як сфера духовної діяльності, що впливає на інші сфери (економіку, політику, соціальні стосунки і т. п.). Співвідношення загальної соціології культури і соціології історії, релігії, літератури, мистецтва, знання, освіти, моралі, засобів масової комунікації і т. п.

Тема 8. Культурологія як соціальна наука. Теорія і емпіричні дослідження. Підсумкові визначення. Завдання і застосування соціальної культурології.

 

Змістовий модуль Б. Становлення соціальної культурології.

Тема 9. Виділення і формування соціальної культурології. Ціннісні і позитивістські підходи до культури. Соціологічний аналіз як вивчення реального функціонування культурних норм, цінностей і смислів у соціальному середовищі. Поступове розширення сфери соціального аналізу духовної культури, його розповсюдження на художню культуру, релігію, народну і масову культуру.

Тема 10. Просвітницький підхід. Просвітницькі концепції культури як процесу як постійного розповсюдження культури і доручення до неї населення. Просвітницькі концепції про «еліту» і «маси». Значення просвітництва, його ідейних вплив і його обмеженість.

Тема 11. Ідеї креаціонізму, катастрофізму, еволюціоністський підхід і теорії прогресу. Ставлення до культури як до процесу постійного ускладнення суспільства і його вдосконалення, розумового зростання і раціональності, розвитку моралі, накопичення знань і т. п. Роботи Л. Моргана, Е. Тайлора, Г. Спенсера.

Тема 12. Критика еволюціонізму. Найпізніші варіанти концепції еволюціонізму. Ідея дифузіонізму як розповсюдження культури і її запозичення.

Тема13. Е. Дюркгейм про роль колективних уявлень і про типи соціальності. Аналіз творчості Дюркгейма: три головні книги – «Про поділ суспільної праці», «Самогубство», «Первісні форми релігійного життя».

Тема 14. Поняття ідеального типу і раціональності як засіб релігійної і культурної компаративістики і вивчення цивілізаційної динаміки у роботах М. Вебера. М. Вебер про господарську етику. Характеристика концепції М. Вебера в дослідженнях соціокультурної модернізації.

Тема 15. Структурно-функціональний підхід до культури і суспільства як системи взаємопов’язаних і прихованих функцій, що визначають місце кожного елемента. Концепції А. Радкліфф-Брауна, Б. Малиновського, М. Мід. Основні положення функціоналізму Т. Парсонса. Пізній структурний функціоналізм Р. Мертовна.

Тема 16. Критика структурного функціоналізму і його місце в методології вивчення культури. Адаптований підхід в культурній антропології і структурному функціоналізмі, його зіткнення з теорією «соціального конфлікту».

Тема 17. Символічний інтеракціонізм. Аналіз зв’язку між стимулом, знаком, мотивом, самосвідомістю. Роль символіки в соціальному спілкуванні. Психоаналітичні концепції культури. Роботи З. Фрейда і К. Юнга.

Тема 18. Соціологічний і соціологізаторський підходи. Принципи класового аналізу мистецтва і літератури в марксистських роботах перших десятиріч ХХ століття. Школа вульгарного соціологізаторства. Основні положення робіт Г. Плеханова, В. Леніна, Луначарського. Роль марксизму в розвитку класового аналізу культури. Марксистська концепція культури як відображення класової боротьби і пошуку загальнолюдських цінностей. Редукціонізм базисно-надбудовної концепції культури. Зміст теорії «двох культур в кожній нації» і «ідеологічної боротьби двох систем в культурі». Ідейно-теоретична обґрунтованість соціально-класового аналізу духовного життя суспільства.

Тема 19. Ліво-радикальні і авангардистські напрями в соціології культури сучасного Заходу. Критика культури як «знаряддя класової маніпуляції», «етнографічності» і «класикалізму». Соціальні джерела ідейного авангардизму в культурі.

Тема 20. Захід і Схід в соціальній культурології. Релігійна компаративність як метод культурно-історичного аналізу. Культурна антиномія Захід-Схід. Досягнення компаративістики і її обмеження.

Тема 21. Цивілізаційний підхід. Цивілізаційна школа як вивчення культурних макроспільнот. Концепції О. Шпенглера, Н. Данилевського, П. Сорокіна, А. Тойнбі. Сучасні дослідження цивілізації.

Незахідна соціальна культурологія і її роль в подоланні заходоцентризму.

Емпіричні методи. Значення емпіризму і його критика. Новітні досягнення в емпіричних дослідженнях.

 

І курс (ІІ семестр)

Блок змістових модулів ІІ.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 246 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2151 - | 2107 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.