Створення Державного казначейства України відбувалося у складних економічних та політичних умовах, які переживала країна на той час, при суперечливій нормативно-правовій базі і у достатньо короткий термін.
У своєму розвитку Казначейство пройшло такі основні етапи:
1) 1995-1997 рр. – період створення організаційної структури органів Державного казначейства, забезпечення їх ефективної діяльності.
Уже в 1996 році остаточно завершено формування структури Державного казначейства, яка отримала три рівні. Кількість працівників Казначейства склала близько 13 000 чоловік.У 1997 році запроваджено казначейську систему виконання бюджету за видатками, що передбачала відкриття реєстраційних рахунків розпорядникам коштів у Казначействі та відкриття Єдиного казначейського рахунку (ЄКР) в НБУ та уповноважених банках. На кінець року через органи Державного казначейства здійснювалось 45% операцій щодо виконання Державного бюджету.
2) 1998 –2000 рр. – період розбудови і удосконалення роботи Казначейства.
1998 – рік завершення переведення на казначейську систему виконання Державного бюджету майже всіх міністерств і відомств. Запроваджено нову бюджетну класифікацію та План рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів. Переведення на казначейське обслуговування позабюджетних коштів бюджетних установ та організацій. 1999 рік - в порядку експерименту у 2-х областях запроваджено касове обслуговування місцевих бюджетів органами Державного казначейства. Надання Державному казначейству статусу учасника Системи електронних платежів Національного банку України. 2000 рік - консолідація всіх коштів Державного бюджету на рахунках Казначейства у Національному банку України.
3) 2000-2004 рр. – період оптимізації управління бюджетними коштами.
2001 рік - фактична зміна статусу Держказначейства: із клієнта банку Казначейство стало учасником Системи електронних платежів Національного банку України. Запровадження обліку зобов’язань розпорядників бюджетних коштів в органах казначейства. Розпочато процес запровадження казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами та перерахунками міжбюджетних трансфертів.
Розпочато впровадження єдиного програмного забезпечення автоматизованої системи ”Казна”.
2003 рік - переведення на повнофункціональне казначейське обслуговування (як за доходами, так і за видатками) місцевих бюджетів.
4) з 2005 рр. - період подальшої розбудови ДКСУ, покращення обслуговування розпорядників бюджетних коштів, реформування системи обліку та звітності тощо.
В 2005 році Указом Президента України перетворено ДКУ в урядовий орган державного управління у складі міністерства фінансів України з метою забезпечення провеження єдиної збалансованої державної фінансової політики.
2007 рік був відзначений початком реформи системи бухгалтерського обліку у секторі державного управління, підтвердженням чого стало прийняття у січні 2007 року постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки". Основними напрямами якої є:
- модернізація системи бухгалтерського обліку в секторі державного управління;
- удосконалення системи фінансової та бюджетної звітності;
- створення уніфікованої організаційно-інформаційної облікової системи.
В 2011 р. ДКУ перейменовано на Державну казначейську службу України.
Сьогодні ДКСУ продовжує забезпечувати якісне обслуговування державного та місцевих бюджетів, удосконалює технологічні процедури і нормативно-правову базу своєї діяльності тощо.
Казначейська справа
Роздатковий матеріал до теми
"Організаційні основи діяльності Державного казначейства України "
Мал. 1. Територіальна структура Державної Казначейської служби України
| |||
Мал. 2. Структура центрального апарату Державної казначейської служби