Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Залишковий член формули трапеції




Формула Сімпсона

Якщо для кожної пари відрізків побудувати многочлен другого ступеня, потім про інтегрувати його і скористатися властивістю адитивності інтеграла, то одержимо формулу Сімпсона.

Розглянемо підінтегральну функцію f(x) на відрізку . Замінимо цю підінтегральну функцію інтерполяційним многочлен Лагранжа другого ступеня, що збігає з f(x) у крапках

Проінтегруємо: :

Формула:

і називається формулою Сімпсона.

Отримане для інтеграла значення збігається із площею криволінійної трапеції, обмеженою віссю , прямими , і параболою, що проходить через точки

 

Залишковий член формули прямокутників, трапецій, Сімпсона.

 

Припустимо, що у проміжку [a,b] функція f(x) має неперервні похідні перших двох порядків. Тоді, розкладаючи f(x) (по формулі Тейлора) за степенями двочлена аж до його квадрату, будемо мати для всіх значень в [a,b]

де міститься між та і залежить від .

Якщо про інтегрувати цю рівність у проміжку від до , то другий член з права зникне, бо . Таким чином, отримаємо , так, що залишковий член формули, який поновлює її точність має вигляд .

Позначивши через і , відповідно найменше та найбільше значення неперервної функції f``(x) у проміжку [a,b] і користуючись тим, що другий множник підінтегрального виразу не змінює знака, за узагальненою теоремою про середнє можемо написати

де міститься між точками и . По відомій властивості неперервної функції, знайдеться в [a,b] така точка , що , і остаточно:

Якщо зараз розділити проміжок [a,b] на рівних частин, то для кожного часткового проміжку будемо мати точну формулу:

.

Додавши ці рівності (при ) отримаємо при звичайних скорочених позначеннях

 

 

Де вираз: і є залишковий член формули прямокутників. Так як вираз: також знаходиться між і , то і він представляє одне із значень функції . Тому остаточно маємо .

Залишковий член формули трапеції.

При попередніх здогадках відносно функції f(x). Скориставшись інтерполяційною формулою Лагранжа із залишковим членом можемо написати

.

Інтегруючи цю формули від до , знайдемо

,

так що залишковий член формули (6) буде

.

Як і вище, і користуючись тим, що другий множник підінтегральної функції і тут не змінює знака, знайдемо

.

Для випадку ділення проміжку на рівних частин

.

Таким є залишковий член формули трапецій. При зростанні він також зменшується приблизно як . Ми бачимо, що застосування формули трапецій приводить до похибки того ж порядку, що і для формули прямокутників.

Залишковий член формули Сімпсона.

Звернемося, до формули. Можна було б, аналогічно тому, як це було зроблено вище, знов скористатись формулою Лагранжа з залишковим членом і покласти:

Про інтегрувавши рівність (15), ми не змогли б спростити інтегральний вираз для додаткового члену за допомогою теореми про середнє, бо вираз в підінтегральній функції вже змінює знак на проміжку . Тому ми зробимо інакше.

Вираз: ,

яким би не було число , в точках , , приймає одні і ті ж значення, що і функція . Легко підібрати число так, щоб і похідна цього виразу при співпадала з похідною . Таким чином, при цьому значенні ми маємо не що інше, як інтерполяційний многочлен Ерміта, який відповідає простим вузлам , і двократному вузлу . Скориставшись формулою Ерміта з залишковим членом – в припущенні існування для функції похідних до четвертого порядку включно – отримаємо:

.

Тепер про інтегрувавши цю рівність від до ; ми знайдемо, що


так як .

Якщо припустити похідну неперервною, то, як і в попередніх випадках, залишковий член формули (8)

,

користуючись тим, що другий множник в підінтегральному виразі не змінює знак, можна підставити в такому вигляді:

.

Якщо проміжок розділити на рівних частин, то – для формули Сімпсона– отримаємо залишковий член у вигляді .При зростанні цей вираз зменшується приблизно як ; таким чином, формула Сімпсона дійсно більш вигідна, ніж попередні дві формули.
РОЗДІЛ II. СЕРЕДОВИЩЕ ПРОГРАМУВАННЯ ECLIPSE

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 404 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2268 - | 2155 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.