Використання музично-дидактичних ігор на уроках
Музичного мистецтва
Як ефективний засіб виховання учнів
На розвиток музичних здібностей дитини великий вплив має ігровий момент. Педагоги та психологи вважають гру своєрідною формою співвідношень між навколишнім світом та життєвими подіями. Вона є одним із видів дитячої діяльності.
Використання гри в навчальному процесі досліджували багато вчених, які розробили теоретичні засади історичного походження гри, її сутності, психологічного механізму (Б. Ананьєв, Л. Виготський, О. Запорожець, О. Леонтьєв, С. Русова, Б. Теплов та ін.), про виняткову цінність гри для дитини та необхідність її цілеспрямованого використання у навчальному процесі писали А. Макаренко, В. Сухомлинський, К. Ушинський та ін. Проблемі розробки й застосування гри в навчальному процесі та позакласній роботі присвятили свої праці Е. Печерська, П. Протас, О. Савченко, Г. Тарасова, А. Усова та ін.
Гра – найбільш доступна й природна форма діяльності учнів, яка створює особливу атмосферу довір’я, інтересу, емоційного піднесення. В умовах гри діти краще засвоюють, легше запам’ятовують навчальний матеріал. Тому і програма з музики націлює на широке застосування музичних ігор. Але щоб гра захоплювала учнів, вчителю слід визначити, чим діти цікавляться, продумати зміст гри, правила, виготовити атрибути, наочність. Щоб гра проходила вдало й цікаво, вчитель повинен уміло її організувати: підготувати, провести, проаналізувати.
Гра спрямована у майбутнє, бо в ній моделюються життєві ситуації, розвиваються якості особистості, вміння та навички, які стануть необхідними для виконання соціальних функцій. Тому правильно організована й керована гра – дійовий спосіб формування художніх інтересів молодших школярів.
Д. Кабалевський наголошував, що гра повинна звучати в самій музиці. Музична гра – це серйозна діяльність для дітей, яка змушує їх уважно вслухатися в музику.
На уроках музики одним із провідних методів навчання й виховання є дидактичні ігри. Вони позитивно впливають на пізнавальну діяльність учнів. Основне призначення музично-дидактичних ігор – розвивати емоційно-почуттєву сферу молодших школярів, формувати у дітей музичні здібності, в доступній ігровій формі допомогти їм розібратися і якісно засвоїти програмовий матеріал, пробуджувати інтерес до самостійних дій з використанням набутих на уроках музики знань.
У процесі вибору гри важливо враховувати вікові особливості дітей, рівень їхнього музичного розвитку та знань. Навчання слід починати з простих ігор, які доступні всім дітям. Вони повинні бути цікаві й привабливі.
Музично-дидактичні ігри сприяють розвиткові творчого потенціалу школярів. Вони застосовуються не на кожному уроці. Для проведення гри на уроці відводиться до 10–15 хвилин. Під час проведення гри діти пригадують, повторюють, удосконалюють набуті знання.
Музично-дидактичні ігри, різноманітні за завданням і змістом, сприяють формуванню у дітей вміння слухати музику, розрізняти висоту звуків, тембр і силу, тривалість звуків, розвивати ритмічний, тембровий і динамічний слух. Тому на уроках музики використовуються музично-дидактичні ігри для розвитку у дітей звуковисотного слуху, почуття ритму, тембрового та динамічного слуху, співацького голосу, творчих здібностей, вивчення матеріалу в різних ігрових ситуаціях.
Ігри для розвитку звуковисотного слуху
1. Гра "Вгору – вниз" – навчає дітей розпізнавати високі та низькі звуки.
Хід гри. Якщо діти почули високі звуки, то вони піднімають руки догори, а якщо низькі – опускають донизу. На середніх звуках – тримають руки на рівні грудей.
2. Гра "Три кити" – має на меті вчити розрізняти пісню, танець, марш.
Хід гри. Діти, уважно слухаючи музик у, визначають пісню, танець, марш. Під марш діти пальчиками "марширують" на парті або ногами на підлозі. Коли звучить танець – діти плещуть в долоні. Коли грає пісня – руками виконують плавні рухи.
3. Гра "Запитання – відповідь" – розвиває слух на основі відчуття звуків певної висоти.
Хід гри. Учитель проспівує нескладне мелодійне запитання на одній висоті. Завдання учня – проспівати на цій же висоті повну відповідь.
4. Гра "Музичне коло" – закріплює музичні уявлення про висоту звуків.
Хід гри. Під музику школярі крокують по колу. Якщо музика звучить у середньому регістрі, то руки учні тримають на поясі, якщо музика звучить у високому регістрі – руки піднімають догори, а якщо музика звучить у низькому регістрі, то діти присідають і рухаються навприсядки.
5. Гра "Живий рояль" – закріпити поняття про звуковисотне співвідношення нот, розвивати ладове відчуття.
Хід гри. Учитель розділяє учнів на групи і доручає їм роль "живого рояля". Учитель виконує роль диригента. Перед початком гри педагог настроює учнів на певний лад, тональність. Проспівує з ними мажорну чи мінорну гаму від заданого звука, тонічний тризвук.Після цього учасникам гри "роздаються" певні звуки, які діти запам’ ятовують і за командою вчителя правильно і своєчасно їх відтворюють. Учні можуть співати звуки послідовно чи одночасно.
6. Гра "Відгадай кількість звуків" – розвивати в дітей гармонійний слух та увагу.
Хід гри. Учитель роздає дітям комплекти карток, на яких зображені нотні позначення з одним, двома, трьома, чотирма звуками. Потім виконує на музичному інструменті довільну звукову послідовність з одного, двох, трьох, чотирьох звуків. Діти уважно слухають і відповідно до кількості звуків, які звучать, піднімають певну картку.