Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Система показників макроекономічної динаміки




Для характеристики економічної денаміки застосовують систему показників, які дають можливість оцінити стан економіки. З точки зору зміни параметрів національного продукту, визначають такі показники зростання: абсолютний приріст; темп зростання; темп приросту; середньорічні темпи зростання і приросту. Перший із них є абсолютним, а інші – відносні показники.

Абсолютний приріст показує, на яку величину обсяг продукту поточного періоду (ВВП1) більший чи менший від обсягу продукту базового періоду (ВВП0):

Абсолютний приріст = ВВП1 – ВВП0

Темп зростання показує у скільки разів чи на скільки відсотків продукт поточного періоду відрізняється від продукту базового періоду:

 

Темп зростання =

 

Одержаний показник (коефіцієнт, або відсоток) зростання характеризує динаміку змін: якщо він більший від одиниці (більший, ніж 100%), відбувається економічне зростання, дорівнює одиниці – обсяг продукту не змінився, менший від одиниці (менший від 100%) – відбувається економічний спад (скорочення продукту).

Темп приросту продукту розраховується як співвідношення абсолютного приросту до продукту базового періоду:

 

Темп приросту =

 

Якщо цей дріб помножити на 100, то він відбиватиме на скільки % продукт даного року більший (менший), ніж продукт базового року.

У випадку, якщо коефіцієнт приросту більший від нуля, відбувається економічне зростання, дорівнює нулю – обсяг продукту не змінився, меньший від нуля – відбувається скорочення виробництва.

У довгостроковому періоді економічне зростання має нерівномірний (строкатий) вираз (зростання може змінюватися спадом, який згодом знову змінюється зростанням). Для аналізу динамічного ряду у тривалому періоді застосовують показник середньорічних темпів зростання або приросту. Він обчислюється як середньогеометричне значення добутків коефіцієнтів темпів зростання або приросту за формулою:

, де

– середньорічні темпи зростання;

K –річні темпи економічного зростання, виражені у коефіцієнтах;

n – період (кількість років), за який ведеться розрахунок.

Цей метод обчислення середньорічних показників зростання і приросту лежить в основі визначення економічного тренду. Суть економічного тренду полягає у визначенні довготривалої тенденції і напряму розвитку економіки. Знаючи основні параметри і закономірності, що визначали економічний розвиток минулого циклу, можна прогнозувати економічний розвиток у майбутньому періоді (n+1), за умови, що основні фактори розвитку залишаються незмінними. Цей метод економічного аналізу називають екстраполяцією [2].

В залежності від отриманого коефіцієнта середньорічних темпів зростання чи приросту, можуть існувати різні варіанти економічного тренду у тривалому періоді: зростаючий тренд (тенденція до економічного зростання); нейтральний тренд (незмінна динаміка), спадний тренд (тенденція до спаду).

Вищенаведені показники, однак, не дають відповіді за рахунок чого і в якій мірі відбувається економічне зростання? Ця проблема з’ясовується на основі факторного аналізу економічного зростання.

Основними факторами економічного зростання є фізичний обсяг продукту (q) і ціна (p). Тобто, будь-який обсяг національного продукту виражається як сума добутків фізичного обсягу і ціни по кожному окремому виду продукту:

qі – кількість кожного виду продукту;

p – ціна кожного виду продукту;

n – кількість видів продуктів;

– cума.

Отже, динаміка суспільного продукту залежить від реальних змін фізичного обсягу, його фактичних значень і від ціни, яка може спотворити його реальний обсяг.

Щоб з’ясувати вплив даних чинників на економічне зростання застосовується індексний метод аналізу економічної динаміки. Економічні індекси [3] – відносні величини, які показують зміни різних параметрів економічних процесів у часі. До основних індексів економічної динаміки відносять індекс фізичного (кількісного) обсягу виробництва (Iq) та індекс цін (IР).

Індекс фізичного обсягу продукту обчислюється за формулою:

Індекс (Iq) дає змогу визначити вплив зміни кількості продукту на його вартісний обсяг без впливу зміни цін, для чого застосовують ціну базового періоду (P0), через яку й оцінюють кількість продукту у поточному і базовому періодах.

Індекс цін (IР) показує зміну обсягу національного продукту під впливом зміни ціни (P0). Він обчислюється за формулою:

.

У даній формулі вираз чисельника () виражає обсяг ВВП поточного року. У виразі знаменника () береться ВВП поточного року (q1) за цінами минулого року (P0). Це означає, що в аналізі факторів, які впливають на приріст продукту (q і p) дія фактору (q) нівелюється. Відповідно, динаміка ВВП залежить виключно від зміни ціни (Р).

Якщо ж перемножити (Iq) на (IР) то отримаємо темп економічного зростання: .

Темп зростання ВВП не завжди свідчить про збільшення фізичного обсягу продукту, оскільки цей показник може зростати за рахунок “роздування” цін (інфляції). Нерідко буває ситуація, коли вартісний обсяг національного продукту зростає, а його фізичний обсяг не змінюється або навіть зменшується. Це буває тоді, коли ціни зростають, а виробництво товарів і послуг залишається незмінним.

Відповідно, якщо обчислювати ВВП у номінальних цінах (у цінах поточного періоду), то одержимо ВВП, а коли розрахувати його у сталих базових цінах, одержимо реальний ВВП.

 

Номінальний ВВП – це сума доданої вартості усіх товарів і послуг, розрахована у поточних цінах. Реальний ВВП – це його вартість, обчислена без врахування зростання цін за даний період.

 

Реальний ВВП – це скоректований із врахуванням інфляції номінальний ВВП.

Щоб визначити величину реального продукту потрібно номінальний ВВП поділити на індекс цін відповідного періоду:

, де

ВВПР – реальний валовий внутрішній продукт;

ВВПН – номінальний ВВП;

ІР – індекс цін.

Індекс цін, який зменшує номінальний продукт до величини реального, називається дефлятором ВВП (дефлятор – зменшувач).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 502 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2433 - | 2176 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.