Міністерство освіти і науки України
Національний Університет «Львівська політехніка»
РОЗРАХУНОК ОСВІТЛЕННЯ ТОЧКОВИМ МЕТОДОМ В ПРИМІЩЕННЯХ З КОМП’ЮТЕРНОЮ ТЕХНІКОЮ
Методичні вказівки
до практичної роботи з курсу “Охорона праці в галузі” для студентів, що навчаються за спеціальностями інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій
Затверджено на засіданні
кафедри «Охорона праці»
Протокол №1
від 28.08.2012р.
Львів НУ «ЛП» - 2012
Методичні вказівки до практичної роботи “Розрахунок освітлення точковим методом в приміщеннях з комп’ютерною технікою” з курсу “Охорона праці в галузі” для студентів, що навчаються за спеціальностями інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій / Л.А. Катренко, Ю.В. Кіт., Львів, вид-во Національного Університету «Львівська політехніка», 2012р., - 15 стор.
В методичних вказівках наведено порядок розрахунку освітлення точковим методом, наведені графіки ізолюкс для деяких видів світильників, а також основні характеристики ламп. Наведені основні відомості щодо розміщення робочих місць та світильників в приміщенні на основі діючих норм.
Призначено для студентів, що навчаються за спеціальностями інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій.
Укладачі: Катренко Л.А., к.х.н.; доц., Кіт Ю.В., к.т.н.,доц.
Відповідальний за випуск: Кіт Ю.В., к.т..н., доц.
Рецензенти: Яцюк Р.А. к.т.н., доц.
Ступницька Н.В. к.т.н., доц
Теоретичні відомості
Нераціональне освітлення може бути однією з причин порушень зору у користувачів комп’ютерної техніки. Згідно із статистикою серед інших функціональних порушень організму порушення зору займають чільне місце. Незадовільна кількість або якість освітлення а також досить часто засліплююча дія світильників на робочому місці з ПК є більшою, ніж на інших, тому що лінія зору користувача при роботі з екраном майже горизонтальна, що призводить до зменшення захисного кута дії світильника, разом із світлотехнічною специфікою робочих місць може призвести не тільки до виникнення астенопічних явищ, але й функціональних порушень очей користувача. Тому правильна організація освітлення в приміщенні з комп’ютерною технікою дасть можливість уникнути порушень зору.
Основні світлотехнічні величини
Освітлення характеризується кількісними і якісними показниками. До кількісних показників відносяться: світловий потік, сила світла, освітленість, яскравість.
Світловий потік F – потужність променевої енергії, яка оцінюється по світловому відчутті, яке сприймається людським оком. За одиницю світлового потоку прийнято люмен (лм).
Всі джерела світла, в тому числі і освітлювальні прилади, випромінюють світловий потік в простір нерівномірно, тому введена величина просторово-кутової густини світлового потоку - сила світла І – це відношеннясвітлового потоку, що розповсюджується від джерела всередині елементарного тілесного кута, який має в собі цей напрямок, до цього тілесного кута:
(1)
де dF – світловий потік, рівномірно розподілений в межах тілесного кута dw.
dw – величина тілесного кута.
За одиницю сили світла прийнята кандела (кд).
Освітленість Е – це відношення світлового потоку, який падає на елемент поверхні, до площі цього елемента:
(2);
де dF – світловий потік;
dS – площа поверхні, на яку падає світловий потік.
За одиницю освітленості прийнято люкс (лк).
Яскравість L – відношення сили світла елемента поверхні до проекції, перпендикулярної напряму, що розглядається:
(3)
де dI – сила світла, яке випромінюється поверхнею dS в напрямі a.
Рівень освітлення визначається ступенем точності зорової роботи. Але для створення задовільного освітлення на робочому місці необхідно забезпечити не тільки достатню освітленість, але і якісні показники освітлення. До якісних характеристик освітлення відносяться рівномірність розподілу світлового потоку, коефіцієнт осліпленості і дискомфорту, коефіцієнт пульсації, спектральний склад світла.
Показник осліпленості Р:
(4),
де – коефіцієнт осліпленості;
- видимість об’єкту спостереження відповідно при екрануванні і при наявності відблискових джерел світла в полі зору.
Показник дискомфорту М – критерій оцінки дискомфортної відблисковості, яка викликає неприємні відчуття при нерівномірному розподілі яскравостей в полі зору.