Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Філософія середньовіччя: патристика і схоластика. Номіналізм і реалізм





Середньовічна філософія формувалася за умов феодального суспільства і панівної ролі церкви в житті суспільства (європейська філософія у 5—15 столітті..)

Особливості філософії середньовіччя. Філософська думка середніх віків грунтується на вірі в єдиного бога /монотеїзм/ В основі християнської віри лежать два важливі принципи: ідея божественного творення та ідея божественного одкровення звідси всебічна залежність середньовічної філософії від теології, а всіх середньовічних інститутів - від церкви.

Патристика (II—VII ст.) — сукупність філософських доктрин християнських мислителів (отців церкви) II—VII ст. Представники — Тертуліан, Климент Александрійський, Ориген, Августин захищали християнську доктрину від філософії язичників, державної влади, яка спиралася на міфологічні уявлення про дійсність. З 3 століття патристика, навпаки, починає пристосовуватися до теоретичної форми світогляду — філософії, використовує неоплатонізм для обґрунтування християнського віровчення

 

Схоластика (VIII—XV ст) —це тип релігійної філософії, для якого характерне принципове панування теології над усіма іншими формами пізнання, знання. З іншого боку, схоластика є методом, який, в основному, полягав у перегляді та порівнянні висловів попередніх мислителів та Біблії, і виведенні нового синтезу Поділяють на: Ранню схоластику (XI-XII ст.); зрілу схоластику (XII-XIII ст.); пізню схоластику (XIII-XIV ст.); Представники: Йоан Скот Еріугена,, Росцелін,, Роджер Бекон, Альберт Великий, Фома Аквінський, Дунс Скот, і т.д

Номіналізм(від латинського слова «nomen», що означає «ім'я», «назва») — напрям в середньовічній філософії, який у диспутах про загальні поняття протистояв реалізму, номіналісти вважали, що реально існують лише поодинокі індивідуальні речі, а загальні поняття (так звані, універсалії) — лише назви, знаки або імена, породжені людським мисленням. Основними представниками цього напряму були:Дунс Скот, Росцелін, Вільям Оккам.

Реалізм - напрям думки, протилежний номіналізму щодо питання про універсалії. Реалісти стверджували що загальні, родові поняття існують насправді, а не є лише знаками чи іменами. Вони поділялися на два табори: крайні реалісти притримувалися поглядів Платона про те, що загальні поняття, форми, універсалії існують незалежно від речей і до речей, помірковані реалісти слідом за Аристотелем вважали, що універсалії існують в речах. Виразним представником реалістів був Ансельм Кентерберійський.

 

Філософія епохи Відродження

Напрям європейської філософської думки XV—XVI століть. Віддзеркалює соціальний та ідейний рух Відродження (Ренесансу), започаткований в Італії в ХІV ст., що в ХVІІ ст. стає загальноєвропейським явищем

Передумовами філософії Ренесансу: була криза феодалізму, криза офіційної ідеології Середньовіччя — католицької релігії, а водночас і схоластичної філософії, які зумовили певні соціально культурні трансформації, пов'язані з капіталізацією суспільства.

Головними рисами, які відрізняли філософію Відродження, були антропоцентризм і гуманізм, пантеїзм.

Головні напрями і представники

Гуманістичний напрям(ХІV — ХV століття) виховання нової людини з новими якостями, високим рівнем духовних та естетичних цінностей, багатогранністю проявів особистої культури. Рівень освіченості людини був показником її морального самовдосконалення.Представники: Данте Альг єрі, Франческо Петрарка,Лоренцо Валла.

Неоплатонівський напрям (середина ХV — кінець ХVІ століття)пізнання без Божих істин веде, зрештою, до «вченого незнання». Представники: Микола Кузанський,Парацельс.

Натурфілософський напрям (ХVІ-ХVІІ століття)створення нового методу пізнання, в основі якого лежали досвід і практика. Представники: Леонардо да Вінчі,Ніколай Копернік,Галілео Галілей.

Реформаційний напрям (ХVІ-ХVІІ століття)Реформаційний напрям мав на меті створити новий рівень взаємовідносин між віруючими, церквою, державою й суспільством загалом. Представники:Мартін Лютер,Томас Мюнцер,Жан Кальвін.

Політичний напрям(XV-XVIст) філософії Відродження репрезентував Нікколо Макіавеллі. На думку вченого, філософія соціального життя повинна доповнюватися філософією людини. Він уважав, що держава в процесі управління суспільством головним об'єктом обирає людину(конкретну особу), яка має низку негативних якостей, які необхідно враховувати будь-якому чиновнику.

Утопічно-соціалістичний напрям (ХV-ХVІІ століття)- фантастична модель створення ідеального суспільства, в якому всі його громадяни мають право на працю й можливість усім однаковою мірою користуватися результатами цієї праці. У цьому суспільстві не повинно бути влади грошей і золота.Представники: Томас Мор,Томаззо Кампанелла.

 

Філософія Нового часу

Період філософії нового часу (к. XVI п. XVIII ст)

Представники: Ф. Бекон, Р. Декарт, Т. Гобс, Б. Спіноза, Дж. Лок, Г. Лейбніц, Дж. Берклі, Д. Юм, Б. Паскаль

Особливості філософії Нового часу:

· ХVІІ ст. в історії це період промислового перевороту, пов’язаного з виникненням машинного виробництва;

· на основі механіки і фізики виникає досвідне математичне природознавство, це час наукової революції, яка полягала у перетворенні науки у соціальний інститут (виникають Лондонське королівське товариство вчених і Паризька Академія наук);

· наука приходить на зміну вірі і релігії, домінує у культурі.

· осмислює новий образ природи і людини. природа позбавляється божественного сенсу і перетворюється на об’єкт корисних намірів.

· поряд з пантеїзмом (бог є усе) поширюється концепція деїзму;

· людина у механістичній картині світу розглядається як частка природного механізму, і тому вона залежна і підкорена порядку природи. Людина починає розглядатися як певні механізми, автомати;

Основні риси філософії Нового часу.

Гносеологізм –на перше місце виходить наука про пізнання світу.

Деїзм – Бог дає перший поштовх, а потім усувається від справ. Всесвіт розвивається відповідно до природних законів.

Механіцизм – «Людина – машина» – крайнє вираження механіцизму Нового часу. Перетворення світу на основі зведення його до простих механізмів.

Матеріалізм – який спирається на великі відкриття природних наук розповсюджених на явища природи.

Емпіризм (грец. еmpeiria – досвід) - філософський напрям, який визнає чуттєвий досвід основним і єдиним джерелом і змістом знання.

Раціоналізм (лат. rationalis – розум) – філософський напрямок, який визнає розум основою пізнання.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 595 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2497 - | 2245 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.