Власний капітал = початковий (вкладений) капітал + доданий (набутий) капітал.
Позичений капітал – залучені на поворотній основі кошти чи інші майнові цінності.
Фінансовий важіль (леверидж) – відношення суми позиченого капіталу до суми власного капіталу.
Вартість капіталу – відношення плати за використання капіталу до його обсягу.
Вартість власного капіталу – прибутковість альтернативного варіанту його вкладення або встановлений норматив рентабельності власного капіталу.
Вартість звичайних акцій = норматив рентабельності власного капіталу/чиста ціна випуску акцій
Вартість привілейованих акцій = дивіденди по привілейованих акціях/чиста ціна випуску акцій
Вартість нерозподілених прибутків – норматив рентабельності власного капіталу.
Чиста ціна випуску акцій = ринкова ціна акцій – витрати на емісію та розповсюдження (у відсотках до номінальної вартості).
Вартість позиченого капіталу = процентна ставка за кредитом (позикою).
Вартість позиченого капіталу після сплати податку на прибуток = процентна ставка за кредитом (позикою) – економія на податках
Податковий коректор = 1 – ставка податку на прибуток/100
Управління капіталом – здійснення впливу на його обсяг, структуру та джерела формування з метою підвищення ефективності його використання.+
Критерії оптимізації капіталу: максимізація рентабельності власного капіталу, мінімізація вартості капіталу та мінімізація рівня фінансових ризиків. +
Банківський кредит – це вид економічних відносин, в процесі яких банки надають позичальникам грошові кошти на умовах їх повернення, строковості, платності та цільової спрямованості під забезпечення, передбачене чинним законодавством та погоджене сторонами.
Кредитна лінія – згода банку-кредитора надати кредит у майбутньому в розмірах, які не перевищують заздалегідь обумовлені обсяги, за певний відрізок часу без проведення додаткових переговорів.
Овердрафт – короткостроковий кредит, що надається банком надійному клієнту понад його залишок на поточному рахунку у цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми (ліміту овердрафту).
18. Інвестиційна та інноваційна діяльність на підприємстві
Інвестиція - вкладення капіталу в основні засоби, нематеріальні активи, корпоративні права та/або цінні папери.
Капітальна інвестиція - придбання будинків, споруд, інших об’єктів нерухомої власності, інших основних засобів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Фінансова інвестиція - придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та/або інших фінансових інструментів.
Корпоративні права – право власності на статутний капітал юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства.+
Дериватив - стандартний документ, що засвідчує право та/або зобов’язання придбати чи продати у майбутньому цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також кошти на визначених ним умовах.
Прямі фінансові інвестиції - господарські операції, що передбачають внесення коштів або майна в обмін на корпоративні права, емітовані юридичною особою при їх розміщенні такою особою.
Портфельні фінансові інвестиції - господарські операції, що передбачають купівлю цінних паперів, деривативів та інших фінансових активів за кошти на фондовому ринку або біржовому товарному ринку.
Реінвестиції - господарські операції, що передбачають здійснення капітальних або фінансових інвестицій за рахунок прибутку, отриманого від інвестиційних операцій.
Сума інвестицій – сума витрат, пов’язаних із реалізацією проекту.