145. МИТО – це різновид непрямих податків, які накладаються на товари, цінності та майно, яке провозять через митний кордон певної території, і які збираються митницею відповідної країни за ставками, встановленими для даної території митним тарифом.
146. Навмисний демпінг - тимчасове умисне зниж. експ. цін з метою витіснення конкурентів з ринку і подальшого встановлення монопольних цін.
147. Нематеріальні активи — довгострокові вкладення в придбання об'єктів промислової та інтелектуальної власності, права на здійснення окремих видів
148. діяльності, права оренди будівель (споруд, приміщень) або користування ними, а також інших аналогічних майнових прав, що визначаються об'єктом прав власності конкретного підприємства і приносять дохід.
149. Облігація — цінний папір, що засвідчує внесення її власником грошових коштів і підтверджує зобов'язання відшкодувати йому номінальну вартість цього цінного паперу в передбачений в ньому строк з виплатою фіксованого процента
150. Об'єкти МЕВ — це те, на що спрямована господарська діяльність суб'єктів світової спільноти
151. Одиничний вид МПП – це спеціалізація різних країн на виготовленні окремих вузлів, деталей, комплектуючих, або на технологічних стадіях виробництва.
152. Оперіція СВОП - це банківська операція, що складається з двох протилежних конверсійних операцій на однакову суму, що укладаються в один і той же день.
153. Операція СПОТ — це операція, у процесі якої дві сторони обмінюються двома різними валютами за погодженим обмінним курсом з розрахунком через два робочі дні.
154. Операційний валютний ризик — ризик реальних втрат або неодержання вигоди (зиску) по конкретній операції або угоді.
155. Опціон — стандартний документ, укладений як стандартизований контракт, який закріплює право його 4 власника на придбання від емітента чи на продаж ' емітентом зазначеної кількості базового активу у визначений термін за фіксованою ціною.
156. Офсетна угода — взаємозалік валютних платежів і надходжень при двосторонньому русі валютних коштів; компенсаційна угода.
157. Офф-шор — деякі види банківських операцій, за якими кредитні установи (національні та іноземні) здійснюють операції з нерезидентами в іноземній для даної країни валюті.
ПЛАВАЮЧИЙ ВАЛЮТНИЙ КУРС – різновид нефіксованого валютного курсу, що передбачає використання ринкового механізму валютного регулювання; один з структурних принципів сучасної міжнародної валютної системи.
159. ПЛАТІЖНИЙ БАЛАНС – вільний балансовий рахунок, що показує підсумок поточних операцій із зовнішнім світом (баланс поточних операцій) та сальдо руху капіталів та валютних коштів країни (баланс фінансових операцій з капіталом) як різницю між сумарними платежами за кордон та отриманими виплатами з-за кордону.
160. Перехідна економіка (ПЕ) – це тип економічної системи, яка існує протягом переходу від однієї ек. системи до іншої.
161. Первісна вартість (вартість придбання) цінного папера — ціна придбання цінного папера, включаючи комісійні за брокерські, юридичні, консультаційні послуги, біржовий збір, держмито тощо.
162. Повна економічна інтеграція - єдина економічна політика і, як наслідок, уніфікація законодавчої бази.
163. Політичний союз – це об”єднання країн на основі укладання спільного договору з метою проведення спільної політики у всіх сферах суспільного життя.
164. Послуга – це будь–який захід або вигода, який одна сторона надає іншій і який в основному є нематеріальним.
165. Постійний демпінг - постійний експорт товарів по ціні нижче справедливої.
166.Предмет вивчення курсу – міжнародні економічні відносини.
167. Рада Європ и - Це міжнародна регіональна організація, що поєднує країни Європи. Статут Ради був підписаний у Лондоні 5 травня 1949 року. На квітень 1994 року членами Ради Європи є 32 держави.
168. Реекспорт - вивіз товарів, ввезених раніше без їх суттєвої переробки та набуття нової вартості.
169.Реімпорт – повернення до країни раніше вивезеного товару без суттєвої обробки.
РЕЖИМ НАЙБІЛЬШОГО СПРИЯННЯ – режим економічних відносин між державами, закріплений спеціальною умовою у міжнародних договорах, відповідно до якого одна держава зобов'язується надати іншій такі ж права та пільги, що надані нею або будуть надані у майбутньому будь-якій третій державі.
РЕЗЕРВНА (КЛЮЧОВА) ВАЛЮТА – національні грошові одиниці що посідають провідну позицію у світовій економіці і належать країнам, що відіграють провідну роль в міжнародних розрахунках та викристовуються як основа для вираження валютних курсів
172. Світове господарство — це сукупність національних господарств, які беруть участь у міжнародному поділі праці і пов’язані між собою системою міжнародних економічних відносин.
173. Світовий ринок послуг (СРП) – сукуп-ть екон, правових та організ відн-н з широким номенклатурно-галузевим спектром, що спрямовані на задоволення потреб споживачів і не включають або включають випадково продаж реального продукту у фізичному вимірі.
174. Світовий товарообіг — сума вартості експорту та імпорту всіх країн світу (вартість усіх товарів, що перетинають державні кордони).
175. Своп — операція по обміну зобов'язаннями або активами з метою поліпшення їх структури, зниження ризику, витрат і одержання прибутку.
176. СДР (SPECIAL DRAWING RIGHTS) – міжнародна грошова одиниця розрахунків, емісія якої здійснюється юридичним рішенням МВФ. СДР не мають власної вартості та реального забезпечення, вони використовуються для безготівкових розрахунків шляхом запису на спеціальних рахунках та в якості розрахункової одиниці МВФ.
177. Сертифікат — бланк цінного паперу, який видається власнику цінного паперу (цінних паперів) і містить визначені законодавством реквізити та назву виду цінного паперу (акція, облігація тощо) або найменування "сертифікат акцій (облігацій тощо)" і засвідчує право власності на цінний папір (цінні папери).
178. Спільний ринок – це об”єднання національних ринків декількох країн в єдиний великий ринок з вільним переміщенням в його межах капіталів, товарів, послуг і робочої сили
179. Спорадичний демпінг - епізодичний продаж зайвих запасів товарів на зовн. ринок по занижених цінах.
180. Страхування — це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються через сплату громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій).
181. Таргетування — встановлення цільових орієнтирів у регулюванні грошової маси в обігу, яких дотримуються центральні банки з метою подолання кризових явищ в економіці та зниження рівня інфляції.
182. Тендер — процедура відкритих торгів, що застосовується для продажу на конкурсних засадах пакетів акцій акціонерних товариств і виконується за участю уповноважених Фондом державного майна України осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.
183. Тратта — переказний вексель — письмовий наказ кредитора боржнику виплатити певну суму третій особі.
184. Угода форвард-форвард — укладення двох протилежних форвардних контрактів (на купівлю і продаж) з різними термінами виконання.
185. Учасники ринку цінних паперів — емітенти, інвестори та особи, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.
186. Ф'ючерсний контракт — зобов'язання купити або продати певну кількість фінансових інструментів за фіксованою на біржі ціною та уніфікованими умовами.
187. Факторинг — різновид торговельно-комісійної операції, яка включає інкасацію дебіторської заборгованості клієнта, кредитування і гарантію від кредитних і валютних ризиків. Великого поширення набув експортний факторинг, при якому клієнт повністю застрахований від кредитного і валютного ризиків.
188. Фіксований - встановлюється в законодавчому порядку як співвідношення між національною валютою і валютою іншої держави.
189. Фінансовий інструмент — цінний папір або оформлений відповідно до вимог законодавства документ, який підтверджує право власності на цінні папери або їх похідні, валютні цінності, придбання (поставку) у певний строк цінних паперів або валютних цінностей та інші види фінансових активів, вільний обіг яких не заборонений чи не обмежений законодавством.
190. Форвардна операція — господарська операція суб'єкта підприємницької діяльності, що передбачає придбання (продаж) форвардної угоди, тобто зобов'язання придбати (продати) продукцію сезонного виробництва, цінні папери або валютні цінності у визначений час у майбутньому, з фіксацією ціни реалізації на дату укладення (придбання) форвардної угоди.
191. Форвардний контракт — контракт на купівлю або продаж фінансового інструмента на строк, тобто з поставкою і розрахунками в майбутньому.
192. Франшиза — частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування.
193. Форми МЕВ — міжнародна торгівля; міжнародна міграція капіталу; трудова міграція між країнами; валютні відносини і розрахунки; міжнародні економічні інтеграційні процеси, науково-технічне співробітництво країн.
194. Ф'ючерсна операція — господарська операція суб'єкта підприємницької діяльності, що передбачає придбання (продаж) ф'ючерсної угоди, тобто зобов'язання придбати (продати) продукцію сезонного виробництва, цінні папери або валютні цінності у визначений час у майбутньому, з фіксацією ціни реалізації на дату здійснення реалізації.
195. Ф'ючерсний контракт — стандартний документ, укладений як стандартизований контракт, що засвідчує зобов'язання продати (придбати) відповідну кількість базового активу у визначений час у майбутньому з фіксацією ціни базового активу під час укладання контракту.
196. Хеджування — мінімізація цінового ризику за позицією "спот" через відкриття протилежної строкової або опціонної позиції по тому самому фінансовому інструменту з наступним її заліком.
197. Частковий вид МПП передбачає спеціалізацію певних галузей виробництва, видів готової продукції (приміром, виготовлення літаків, тракторів тощо).
198. Центральний валютний курс — офіційно зафіксоване співвідношення між валютами, навколо якого в узгоджених межах коливаються ринкові валютні курси.
199. Цінний папір — грошовий документ, що засвідчує право володіння або відносини позики та визначає взаємовідносини між особою, яка їх емітувала, та їх власником і передбачає, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або відсотків, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цього документа, іншим особам.
200. ЯМАЙСЬКА ВАЛЮТНА СИСТЕМА – сучасна міжнародна валютна система, що базується не на валютних системах окремих країн (у тому числі США), а на законодавчо закріплених міждержавних принципах.