Глосарій
Балансова вартість - котра є бухгалтерським відображенням забезпеченості цінних паперів капіталом емітента.
Боргові цінні папери — ті, за якими емітент несе зобов’язання щодо повернення залучених коштів і виплати грошей за користування ними. Інвестор, що володіє такими цінними паперами, не має прав на участь у діяльності емітента.
На вторинному ринку здійснюється обіг раніше емітованих на первинному ринку цінних паперів, тобто їх перерозподіл.
Валютний ринок, на якому проводяться операції з іноземними валютами;
Дохідність — властивість цінних паперів виступати як засіб збереження і нагромадження багатства.
емісія — установлена законодавством послідовність дій емітента щодо випуску та розміщення емісійних цінних паперів
Ліквідність — властивість цінних паперів швидко перетворюватися на гроші без великих втрат для власника.
кредитний ринок, що охоплює позичкові відносини і має дві складові: ринок банківських кредитів та ринок боргових цінних паперів.
Номінальна вартість - встановлюється емітентом довільно при емісії.
Первинний ринок є ринком перших та повторних випусків (емісій) цінних паперів, на якому відбувається їх первинне розміщення (андерайтинг).
Пайові цінні папери — тобто ті, що засвідчують участь у акціонерному капіталі, дають власникам право на управління корпорацією, на отримання доходів від її діяльності та одержання частки майна за ліквідації товариства. Емітент таких цінних паперів зобов’язань щодо повернення грошей, інвестованих у його діяльність, не несе.
Похідні цінні папери — ті, що зв’язані з обігом пайових і боргових цінних паперів та прав щодо них.
ринок пайових цінних паперів, на якому відбувається торгівля правами власності на окремі частки підприємств.
Ризикованість — властивість цінних паперів завдати власникам грошових втрат через зменшення своєї дохідності під впливом різноманітних факторів.
Ринкова вартість - вартість цінних паперів на ринку
Розрахункова вартість - визначається за допомогою фінансових розрахунків.
Страховий ринок, що охоплює відносини щодо фінансового переведення індивідуальних ризиків у колективні;
Стандартність — по-перше, відповідність зовнішнього оформлення цінних паперів єдиним законодавчо визначеним вимогам (при цьому цінні папери можуть існувати як у матеріальному вигляді, так і у дематеріалізованій формі як записи на рахунках); по-друге, однаковість правових наслідків для суб’єктів ринку щодо операцій з цінними паперами окремих груп і видів.
Спекулятивність — можливість цінних паперів стати об’єктом спекуляцій
Фінансові інструменти — цінні папери, строкові контракти (ф’ючерси), інструменти грошового обігу, відсоткові строкові контракти (форварди), строкові контракти на обмін (на певну дату в майбутньому) в разі залежності ціни від відсоткової ставки, валютного курсу чи фондового індексу (відсоткові, курсові чи індексні свопи), опціони, що дають право на купівлю або продаж будь-якого із зазначених фінансових інструментів, у тому числі тих, що передбачають грошову форму оплати (курсові та відсоткові опціони).
Фінансовий ринок — це система економіко-правових відносин, що пов’язані з випуском та обігом фінансових інструментів.
Цінні папери — грошові документи, що засвідчують право володіння або відносини позики між особою, яка їх випустила, та їх власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам.
Комерційна діяльність - купівля-продаж цінних паперів від свого імені і за свій рахунок.
Комісійна діяльність — купівля-продаж цінних паперів, від свого імені, з доручення і за рахунок інших осіб.
Національний депозитарій України (НДУ) — депозитарій створений відповідно до Закону України „Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Був заснований 17 травня 1999 року.
Саморегулювання здійснюється організаціями — об’єднаннями суб’єктів фондового ринку, що встановлюють для своїх членів формальні правила та процедури.
Акція — іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України (435-15) та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Боргові цінні папери не дають права на участь в управлінні підприємством, але засвідчують зобов’язання емітента перед власниками даних цінних паперів щодо повернення визначеної суми протягом установленого терміну.
Вексель — цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).
Емітент — Національний банк України. Використовуються для обміну на документи, що свідчать про право власності на придбані об’єкти приватизації.
Заставні — фінансові інструменти, довгострокові цінні папери, що випускаються переважно іпотечними банками під заставу земельних ділянок, будинків та іншого нерухомого майна. Дають прибуток у вигляді відсотків.
Іпотечні — різновид застави нерухомого майна з метою одержання позики. Боржник передає кредитору, як гарантію, право власності на майно.
Інвестиційний сертифікат — цінний папір, який розміщується інвестиційним фондом, інвестиційною компанією, компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та посвідчує право власності інвестора на частку в інвестиційному фонді, взаємному фонді інвестиційної компанії та пайовому інвестиційному фонді.
Казначейські зобов’язання України — вид цінних паперів на пред’явника, що розміщуються виключно на добровільних засадах серед населення, засвідчують внесення їх власником грошових коштів до бюджету і дають право на одержання доходу.
Номінальна вартість — вартість, зазначена в самому цінному папері при його випуску і що відбиває, як правило, розмір грошового зобов’язання, пов’язаного з метою емісії. Облігація — цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов’язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення.
Приватизаційні цінні папери — особливий вид державних цінних паперів України, що свідчать про право власника на безкоштовне одержання в процесі приватизації частини майна державних підприємств, державних житлового і земельного фондів.
Привілейовані акції надають їх власникам переважні, стосовно власників простих акцій, права на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, а також надають права на участь в управлінні акціонерним товариством у випадках, передбачених статутом і законом, який регулює питання створення, діяльності та припинення діяльності акціонерних товариств.
Прості акц ії надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення діяльності акціонерних товариств.
Ринкова вартість — ціна, за якою фактично продаються-купуються цінні папери в конкретний момент.
Ощадний (депозитний) сертифікат — цінний папір, який підтверджує суму вкладу, внесеного у банк, і права вкладника (власника сертифіката) на одержання зі спливом визначеного строку суми вкладу та процентів, встановлених для сертифікату, у банку, який його видав.
Варант — це похідний цінний папір, що надає власнику право на купівлю цінних паперів за визначеною ціною й у встановлений термін, а також додаткове свідчення, що видається разом з цінним папером і є різновидом конвертованого цінного папера.
Депозитарні розписки — це документовані еквіваленти цінних паперів іноземного емітента для обігу на міжнародних фондових ринках.
Депозитарна розписка (свідчення) — похідний цінний папір, що засвідчує право власності інвестора — резидента на визначену кількість цінних паперів іноземного емітента, загальний обсяг емісії яких враховується в іноземній валюті.
Дериватив (згідно українського законодавства) — стандартний документ, що засвідчує право та/або зобов’язання придбати або продати цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також кошти на визначених ним умовах у майбутньому.
деривативами(фінансовими деривативами) називаються виробничі фінансові інструменти, в основі яких лежать інші, більш прості фінансові інструменти — акції й облігації.
Купон — це відривна (відрізна) частина цінного папера, що надає право на одержання у встановлені в ньому терміни доходу. (відсотків), дивідендів за ним.
Опціон — стандартний документ, який засвідчує право придбати (продати) цінні папери (товари, кошти) на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на час укладення такого опціону або на час такого придбання за рішенням сторін контракту.
Опціонний контракт — це не тільки договір купівлі-продажу деякого базового активу, а і терміновий контракт із зустрічною угодою відносно продажу зобов’язань і купівлі прав.
Ордер випускається зазвичай разом з основним папером.
Своп — це угода між двома контрагентами про обмін у майбутньому платежами відповідно до визначеного в контракті умовами
Фінансові ф’ючерси — це ф’ючерсні контракти, в основі яких лежать фінансові інструменти — державні й інші цінні папери, біржові індекси, відсотки з банківських ставок, а також конвертована валюта і золото.
Форварди — позабіржові угоди, тому їх ліквідність значно нижча, ніж ф’ючерсу. Форвардний контракт — стандартний документ, який засвідчує зобов’язання особи придбати (продати) цінні папери, товари або кошти у визначений час та на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни такого продажу під час укладення такого форвардного контракту.
Ф’ючерс — похідний цінний папір, що засвідчує взаємні зобов’язання покупця, продавця й організатора торгівлі щодо купівлі (продажу) базового активу або проведення грошових розрахунків відповідно специфікації ф’ючерса.
Ф’ючерсний контракт — це контракт постачання. При цьому його продавець виступає постачальником, а покупець — майбутнім власником товару (фінансового інструмента).
Ф’ючерсний контракт — стандартний документ, який засвідчує зобов’язання придбати (продати) цінні папери, товари або кошти у визначений час та на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на момент виконання зобов’язань сторонами контракту.
Сертифікат акцій (облігацій) — це документ, що засвідчує право власності на відповідні цінні папери, а також право володіння і розпорядження одним або декількома цінними паперами одного випуску (серії).
Сертифікат — це документ, що засвідчує той або інший факт (наприклад, сертифікат якості товару).
Товарні ф’ючерси — це ф’ючерсні контракти на сільгосппродукцію, енергоресурси, метали й ін.
похідні цінні папери — це цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов’язаний з правом на придбання або продаж протягом терміну, визначеного договором (контрактом), цінних паперів, інших фінансових та/або товарних ресурсів.
Активна форма управління портфелем цінних паперів – постійна робота портфеля за допомогою вибору тільки певних цінних паперів, визначення термінів їх придбання або продажу, здійснення постійної ротації цінних паперів у портфелі та забезпечення чистого доходу.
Аудит – фінансовий аналіз, бухгалтерський контроль, ревізія фінансового-господарської діяльності учасників фондового ринку, які проводяться незалежники службами кваліфікованих спеціалістів.
Відкрите (публічне) розміщення цінних паперів – це розміщення, за якого коло осіб, у якому розміщують такі папери, є заздалегідь невизначеним.
Визначення ринкової вартості – встановлення ціни на цінні папери, що котируються на біржі залежно від попиту і пропозиції на них.
Випуск цінних паперів — сукупність певного виду емісійних цінних паперів одного емітента, однієї номінальної вартості, які мають однакову форму випуску і міжнародний ідентифікаційний номер, забезпечують їх власникам однакові права незалежно від часу придбання і розміщення на фондовому ринку.
дарування — перехід права власності на цінні папери від однієї особи до іншої на основі договору дарування.
делістинг — процедура виключення цінних паперів з реєстру організатора торгівлі, якщо вони не відповідають правилам організатора торгівлі, з наступним припиненням їх обігу на організаторі торгівлі або переведенням в категорію цінних паперів, допущених до обігу без включення до реєстру організатора торгівлі.
застава — передача цінних паперів, що є забезпеченням позики; заставними є переважно довгострокові цінні папери, що випускаються переважно іпотечними банками під заставу земельних ділянок, будинків, ін..нерухомого майна і дають прибутки у вигляді відсотків.