Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Метод потенціалів самочинної поляризації гірських порід




 

Метод самочинної поляризації (ПО найбільш поширений при вивченні розрізів сверд­ловин. Замірюється значення у свердловині з допомогою вимірювальних електродів М і N. Електрод М, який з'єднаний з вимірювальною апаратурою, поміщається у свердловину і пересувається вздовж її осі, а електрод N закріплюється нерухомо поблизу гирла свердлови­ни. З допомогою гальванометрів реєструється різниця потенціалів, , яка виникає:

де — потенціали електричного поля на електродах М і N.

Виникнення потенціалів самочинної власної поляризації зумовлено дифузією солей із пластових вод у промивну рідину і навпаки, а також адсорбцією іонів на поверхні мінералів, що складають гірську породу; фільтрацією води із промивної рідини в породу, або пластової води у свердловину; реакціями окислення і відновлення, що відбуваються у породах та на контакті їх з промивними рідинами, а також металами. В результаті цих процесів виника­ють дифузійно-адсорбційні, фільтраційні й окисновідновні потенціали, значення і знак яких визначаються співвідношенням мінералізації пластових вод і фільтрата промивної рідини, мінеральним складом і структурою гірських порід та іншими факторами. Таким чи­ном, вимірювання потенціалів електричного поля гірських порід дає інформацію про літологію розрізу свердловини, колекторські властивості порід і наявність в них корисних копалин.

 

Дифузійно-адсорбційні потенціали виникають при наявності контактних розчинів електролітів пластової води з концентрацією і фільтрату промивної рідини з концент­рацією Дифузійна ЕРС визначається формулою Нернста:

(3.1)

де — коефіцієнт дифузійної ЕРС,

R = 8,31 Дж/°С - універсальна газова стала; Т - абсолютна температура розчинів, К; F= 96494 К/моль - число Фарадея; — кількість катіонів і аніонів, на які дисоціює одна молекула електроліту, і їх валентності відповідно; - електролітичні рухомості катіона і аніона, ом-1 • см2.

Для реальних розчинів вираз (3.1) набуває вигляду

 

(3.2)

де — активності води і фільтрату; - коефіцієнти активності, які враховують вплив сил взаємодії між іонами в реальних розчинах. Для пластових вод і фільтрату спостерігається обернено пропорційний зв'язок активності електроліту і його питомого опору.

Тоді вираз (3.2) можна передати у вигляді

 

де і — питомий електричний опір розчинів з концентраціями Са і Св. Якщо на межі двох розчинів їх концентрації однакові, то Ед = 0.

На контакті порід різного складу або розчину і породи виникає дифузійно-адсорбційна різниця потенціалів

(3.3)

 

де = — коефіцієнт дифузійно-адсорбційної ЕРС;— дифузійно-ад-сорбційна активність породи, для різних гірських порід величина змінюється від — 10 до 70 мВ, при збільшенні у породі глинистого матеріалу вона зростає.

У свердловині в інтервалах однорідних високодисперсних глинистих порід виникає найбільше додатне значення різниці потенціалів Е д.а. Найменшими значеннями величини характеризуються чисті піщанисті та карбонатні породи з високою пористістю і про­никністю, де переважають потенціали дифузії. На контакті чистого пісковику з чистою гли­ною ( =58 мВ, = -11,6 мВ) спостерігається максимальна статична амплітуда ПС.

 

= -[58-(-11,6)] =-69,6

 

В загальному випадку цю формулу можна записати у вигляді

де величина змінюється від 0 до 69,6 мВ залежно від глинистості піщаної породи і піщанистості глин.

У свердловинах реєструється не статична, а спостережувальна амплітуда ПС , яка є складовою частиною статичної амплітуди і дорівнює падінню напруги на ділянці кола, ут­вореного свердловиною:

 

(3.4)

де - — сила струму; — відповідно опори ділянок кола свердловини, пласта і вміщуючих глин.

У пластах великої товщини (понад їм) невисокого опору амплітуда = ΔF. Якщо , то <0 і піщаний пласт відзначається від'ємною аномалією ; при < ,-додатною. За умови, що = , величина = 0 і аномалія 0.

Статична і спостережувальна амплітуда ПС залежать від температури пласта. Темпе­ратурний параметр (t+273)/291. Таким чином, , де -статич­на амплітуда ПС при t - 18°С.

На практиці використовуються відносні амплітуди ПС = , де —амплітуда навпроти пласта, який вивчається, - амплітуда аномалії ПС у пласті великої товщини, для якого є найбільшою у розрізі порід.

Радіоактивні методи

 

Радіоактивні методи поділяються на методи реєстрації природних випромінювань гірських порід і методи реєстрації вторинних випромінювань, пов'язаних з опроміненням гірських порід з допомогою спеціальних джерел, розміщених у свердловинному приладі. Серед останніх виділяють дві підгрупи методів, які базуються на опроміненні гірських порід гама-квантами і нейтронами. В обох підгрупах виділяють стаціонарні та імпульсні методи. Важливою перевагою більшості ядерних методів є можливість їх застосування як в не-закріплених, так і закріплених свердловинах.

Методи природної гама-активності гірських порід. Застосування цих методів для вив­чення геологічних розрізів свердловин базується на диференціації гірських порід за їх при­родною гама-активністю. Для досліджень свердловин використовуються гама-метод і спек­тральний гама-метод.

У свердловині реєструються інтегральна і диференціальна інтенсивності гама-вип-ромінювання, яке виникає при спонтанному розпаді радіоактивних елементів у гірських породах.

У комплексі з матеріалами інших геофізичних методів дані досліджень свердловин гама-мето-дом використовуються для літологічного розчленування розрізів свердловин, їх кореляції, виділення порід-колекторів, оцінки глинистості порід, а при сприятливих умовах пористості, залишкової водо-насиченості та проникності порід-колекторів.

За допомогою спектрального гама-методу проводиться вивчення геохімічної циклічності, вияснення фаціальних характеристик та інтенсивності тектонічного руху структур, виділення в карбонатних розрізах вторинних доломітів, визначення глинистості та нерозчинного осаду пластів-колекторів, виявлення мінерального складу глинистих порід.

Методи розсіяного гама-випромінювання базуються на вимірюванні інтенсивності штучного гама-випромінювання, розсіяного породотворними елементами в процесі їх оп­ромінення потоком гама-квантів.

Існують дві модифікації гама-гама-методу: гама-гама-метод за щільністю та гама-гама-метод за м'якою компонентою.

За допомогою першого методу проводиться розчленування геологічних розрізів, виділення різних корисних копалин, визначення щільності та пористості порід, відбивка це­ментного каменя і муфт на обсадних колонах, контроль якісності колон і рівня рідини в свердловинах.

Результати дослідження гама-гама-методом за м'якою компонентою є додатковими для більш точного розв'язання задач нафтової геології з допомогою гама-гама-методу за щільністю. Наприклад, задачі розділення в розрізах нафтогазових свердловин вапняків, до­ломітів, пісковиків за вмістом в них кальцію.

Суть гама-нейтронного методу полягає у вимірюванні теплових нейтронів, які виника­ють при ядерному фотоефекті взаємодії жорсткого гама-випромінювання з ядрами еле­ментів. За допомогою гама-нейтронного методу в нафтових свердловинах можна відбивати водонафтові контакти незалежно від мінералізації пластових вод.

В нейтронних методах гірська порода опромінюється швидкими нейтронами, які вип­ромінюються стаціонарним або імпульсним джерелом нейтронів. У різних методах можуть реєструватися або нейтрони, розсіяні ядрами атомів гірської породи, гама-випромінювання радіаційного захвату нейтронів, або гама-випромінювання штучних радіоактивних ізотопів, що утворюються при поглинанні нейтронів ядрами.

До стаціонарних нейтронних методів дослідження свердловин відносять: метод щільності надтеплових нейтронів, метод щільності теплових нейтронів, нейтронний гама-метод, спектрометричний нейтроний гама-метод, метод наведеної активності, метод індикації елементами з аномальними нейтронними властивостями.

Стаціонарні нейтронні методи застосовують для літологічного розчленування розрізів, виділення колекторів, оцінки пористості порід, визначення водонафтового, газоводяного і газонафтового контактів, визначення характеру насичення пластів, ступеня їх обводнення і швидкості руху пластових вод в родовищі, вивчення технічного стану свердловин, контролю гідравлічного розриву пластів, уточнення глибини перфорації колон.

Основними модифікаціями імпульсних нейтронних методів є імпульсний нейтрон-ней-тронний та імпульсний нейтронний гама-методи. За допомогою цих методів розв'язують такі ж задачі, як і стаціонарними нейтронними методами. Загальна інформативність імпульсних нейтронних методів вища порівняно зі стаціонарними. При високій мінералізації пластових вод імпульсний нейтрон-нейтронний метод дає змогу визначити коефіцієнт нафтонасичення колекторів і стежити за поточним нафтонасиченням розроблю­ваних родовищ.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1226 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2191 - | 2111 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.