Варіант № 1
I рівень
Визначіть хронологічні рамки Великої Скіфії як держави.
а) ІХ – VІІ ст. до н.е.; б) VІ – ІІІ ст. до н.е.; в) ІІ ст. до н.е. – ІІІ ст. н.е.
2. Позначте ім`я та прізвище відомого українського історика, котрий вважав племінні об`єднання антів предками українського народу:
а) Нестор-літописець;
б) Микола Костомаров;
в) Михайло Грушевський;
б) Іван Крип`якевич
3. Найдавніша літописна згадка назви „Україна” датується:
а) 1113 р., б)1185 р ., в)1187 р., г)1199 р.
4. Запорожці, очолювані Іваном Сулимою, зруйнували фортецю Кодак у:
а) 1618 р.; б) 1621 р.; в) 1630 р.; г) 1635 р.
Коли Б.Хмельницького обрано гетьманом Війська Запорізького?
а) 1646 р.; б) 1647 р.; в) 1648; г) 1649 р.
II рівень
1.Встановіть відповідність:
А-1; Б-3; В-4; Г-2;
а) 981 р.; 1. Приєднання до Київської Русі Перемишля.
б) 988 р.; 2. Обрання першого митрополита русича Іларіона.
в) 1019 р.; 3. Хрещення Київської Русі.
г) 1051 р.; 4. Битва на ріці Альта між Святополком та Ярославом.
2. Встановіть відповідність:
А-4; Б-1; В-2; Г-3;
а) П.Полуботок; 1) 1727 - 1734
б) Д.Апостол; 2) 1750 – 1764
в) К.Розумовський; 3) 1765 - 1775
г) П.Калнишевський; 4) 1722 - 1724
III рівень
Дайте письмову відповідь на питання:
Загальна характеристика Гетьманщини: особливості державно-політичного і суспільного життя, хронологічні рамки існування, значення.
Гетьманщина – таку назву отримала українська козацька держава яка була заснована у 1649 році. Керували нею гетьмани, звідки й пішла назва. У ході визвольних дій були чітко сформульовані основи державної ідеї, а саме:
· Право українського народу на створення власної держави
· Незалежність і соборність Української держави
· Козацька державність є спадкоємцями Київської Русі, її кордонів, традицій, культури
На початку існування, Гетьманщина була залежна від Речі Посполитої, згодом утворила автономію Київським, Чернігівським, Брацлавським воєводствами, за умовами Зборівського договору 1649 року. Це свідчило про те, що Гетьманщина була фактично незалежною і влада належала гетьману. У 1649-1650 pp. Богдан Хмельницький провів адміністративно-територіальний поділ підвладної території на полки й сотні. Полковники, сотники й міські отамани мали на підвладних їм територіях військову й судову владу. Було введено контроль за фінансами й оподаткуванням населення, активно налагоджувалися дипломатичні зв'язки. Але Гетьманщина весь час зазнавала утисків як від Речі Посполитої так і від Росії, це призвело пізніше до розподілу на Лівобережну та Правобережну Україну.
Формально основним органом влади була Військова (Генеральна) рада, яка вирішувала військові, політичні, господарські, правові та інші питання. Проте вона не була постійно діючою.
Гетьман був главою і правителем України. Він очолював уряд і державну адміністрацію, був головнокомандуючим, скликав ради, відав фінансами, керував зовнішньою політикою, мав право видавати загальнообов'язкові для всіх нормативні акти - універсали. Система органів публічної влади мала три рівні - генеральний, полковий і сотенний. Реальна вища влада в державі належала генеральному урядові, до якого входили гетьман і генеральна старшина.
Соціально-економічна політика Б. Хмельницького й уряду Української держави була спрямована на боротьбу проти Речі Посполитої. На визволених землях уже в 1648 р. активно відбувався процес утвердження козацької власності на землю. Умови Зборівського (1649 р.) та Білоцерківського (1651 р.) договорів тимчасово загальмували розгортання прогресивних змін. Лише після перемоги в битві під Батогом (1652 р.) на території Української держави було остаточно ліквідовано фільварково-панщинну систему господарювання.
Хронологічні події:
· 1649 – заснування Війська Запорозького
· До 1657 визвольна війна
· Доба Руїни з 1658 року
· 1687 – повоєнне відновлення
· після 1700 занепад та ліквідація козацтва Росією
· 1764 – наказ про ліквідування Гетьманства
Національно-визвольна війна дала початок відродженню українській державі, на чолі з Богданом Хмельницьким козаки зуміли відновити тимчасову владу на Україні, але сусідні загарбницькі держави не хотіли бачити Україну незалежною, тому держава зазнавала утисків не тільки на одному фронті, на жаль, існування України як незалежної тривало недовго. Але ця війна свідчить про волелюбний козацький дух і про стремління до незалежності. Історії про бої відважних козаків повинні бути у серці кожного патріота України і тоді Україна буде незалежною.