Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Просторове картування екологічно небезпечних




Геодинамічних зон

Вивчення активних геодинамічних зон (АГЗ) є дуже важливою задачею еколого-геологічних досліджень. Наявність подібних тектонічних зон визначає особливості розподілу напруженого стану масивів гірських порід, розвиток ділянок підвищеної тріщинуватості і проникності, що, у свою чергу, зв'язано зі стійкістю основ інженерних споруджень, особливостями циркуляції підземних вод, інтенсифікацією несприятливих геологічних і екологічно небезпечних техногенних процесів. АГЗ можуть контролювати проникнення фізичних і хімічних забруднювачів у геологічне середовище, впливати на навколишній ландшафт, біологічні об'єкти, на здоров'я людини. Наявність АГЗ може істотно знижувати цінність земельних ресурсів і впливати на величину земельної ренти в межах міських територій.

Тому як АГЗ носить вузьколокальний характер і слабко виявлені в спостережених геолого-геофізичних полях і параметрах, їхнє виділення можливе тільки при комплексній інтерпретації даних, отриманих різними методами з залученням додаткової апріорної інформації. До цієї інформації використовуються звичайно результати дешифрування матеріалів, отриманих дистанційними методами з високою розділовою здатністю. Як правило, АГЗ мають різну геологічну значимість. Вони приурочена до розривів, малоамплітудним порушенням, зонам підвищеної тріщинуватості; до ділянок фаціального заміщення, вклинювання шарів; до зон активної вертикальної взаємодії підземних і поверхневих вод (гідрогеологічним "вікнам"); до ділянок активних екзогенних процесів. Геоморфологічні АГЗ зв'язані з особливостями форм сучасного рельєфу — ярово-балковою мережею, ерозійною розчленованістю території.

За даними дистанційних зйомок АГЗ фіксуються лінеаментами, обмеженнями кільцевих об'єктів і їхніх перетинань. За результатами наземних геофізичних робіт ці зони виділяються аномаліями намагніченості, щільності, радіоактивності, пружних характеристик, електропровідності, викликаної поляризації, температури, напруженого стану.

Для просторового картування АГЗ у якості вихідних даних використовуються різноманітні матеріали геологічних і геофізичних зйомок різних років: дистанційні (АФЗ, КФЗ, ІЧ, РТЗ, РЛЗ і інші зйомки); геологічні (тектонічні, структурні, фаціальні, літологічні й інші карти); гідрогеологічні й інженерно-геологічні карти; геофізичні карти і розрізи опорних горизонтів (геоелектричних, сейсмічних, гравімагнітних).

Крім зазначених матеріалів використовуються топографічні карти, геоморфологічні, ландшафтні, гідрографічні карти і схеми. Масштаби вихідних матеріалів при вирішенні поставленого завдання змінюються в процесі досліджень від 1:200000 до 1:10000, а при звірці окремих локальних об'єктів — до 1:5000. При цьому для виділення АГЗ застосовувалися методи кореляційного і факторного аналізу вихідних даних, а також різні алгоритми їхньої класифікації, наприклад кластерного аналізу.

На рис. 5.2 приведена одна з кластерних карт у масштабі 1:50000. Вона дозволяє виявити просторове положення раніше невідомих АГЗ, оцінити особливості морфології відомих тектонічних структур, а також виділити нові структури у верхніх поверхах осадового чохла. Останні не фіксувалися по геологічним даним, але тільки частково виявлялися в дистанційних матеріалах.

 

Рис. 5.2. Кластерна карта активних геодинамічних зон на дослідній (складена за даними аналізу геолого-геофізичної інформації в масштабі 1:50000):

а — номера кластерів; б — північна границя Підмосковного авлакогену; в — геодинамічні зони

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 318 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2312 - | 2039 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.