Підготовка до проведення новорічних свят
У навчальному закладі підготовка до проведення новорічних свят розпочинається заздалегідь.
Керівник навчального закладу не пізніше ніж за 15 днів до початку святкування обов'язково повідомляє місцеву службу пожежної охорони про дату і місце проведення новорічного свята. Місцева служба пожежної охорони має дати дозвіл на проведення свята, оскільки без нього розміщення новорічної ялинки у приміщенні навчального закладу не дозволяється.
На етапі підготовки до проведення новорічних свят керівник навчального закладу:
- ознайомлює працівників із Правилами пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України, затвердженими наказом Міністерства освіти України і ГУДПО МВС України від 30 вересня 1998 р. № 348/70 (див. Додаток 1);
- видає наказ про організацію заходів щодо забезпечення безпеки під час проведення новорічних свят;
- призначає відповідальних осіб за проведення:
- інструктажів з пожежної безпеки;
- новорічних свят;
- планує роботу з практичного навчання працівників правил користування первинними засобами пожежегасіння та порядку дій у разі виникнення пожежі.
Керівник навчального закладу також призначає осіб, відповідальних за видачу подарунків.
Перед проведенням новорічних свят класні керівники проводять інструктаж з безпеки життєдіяльності з учнями щодо використання різних типів піротехнічних засобів, а також наголошують, що порушення правил користування цими засобами або невміле поводження з ними може призвести до травм і каліцтва.
Вимоги до встановлення та прикрашання новорічної ялинки і приміщень
Безпосередньо перед проведенням новорічних свят відповідальні особи мають переконатися, що ялинка встановлена на стійкій основі (підставка, діжка з піском) і не перешкоджає виходу людей з приміщення. Ялинка має стояти на відстані не менше 1 м від стін і стелі.
Під час прикрашання новорічної ялинки забороняється:
• використовувати легкозаймисті матеріали (вату, папір тощо);
• використовувати для оформлення приміщень декорації та сценічне обладнання, виготовлене з легкозаймистих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо);
• застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо).
Ілюмінацію ялинки повинен проводити лише досвідчений електрик з дотриманням вимог Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 28 серпня 2006 р. № 305. У разі несправності ялинкового освітлення (сильне нагрівання проводів, мигтіння лампочок, іскріння тощо) ілюмінація має бути негайно вимкнена і не вмикатися до з'ясування та усунення несправностей.
Декорації виготовлені з легкозаймистих матеріалів, сценічне оформлення, а також матеріали, які використовують для святкового оформлення вікон і дверей, потрібно обробити (просочити) вогнезахисними сумішами.
Дотримання правил пожежної безпеки у навчальному закладі є обов'язковим, оскільки це допоможе уникнути виникненню нещасних випадків з дітьми та дорослими під час проведення ново річних свят.
Обов'язки відповідальних осіб за проведення новорічних свят
Відповідальні особи за проведення новорічних свят:
- складають графік чергувань адміністрації і педагогічних працівників;
- роз'яснюють обов'язки чергових під час проведення новорічних свят;
- практично відпрацьовують з працівниками навчального закладу (педагогічними, медичними, обслуговуючим персоналом) порядок дій у разі виникнення пожежі (правила і навички користування первинними засобами пожежегасіння, правила евакуації);
- інструктують чергових і охоронників про недопустимість проникнення сторонніх осіб на територію та в приміщення навчального закладу;
- організовують прийом приміщень навчального закладу у працівників, відповідальних за них, щодо відповідності приміщень протипожежним вимогам;
- забезпечують навчальні заклади первинними засобами пожежегасіння відповідно до норм пожежної безпеки (не менше двох вогнегасників ОП-5 або ОП-4 на приміщення) та перевіряють їх на експлуатаційну придатність.
Відповідальні особи за проведення новорічних свят також проводять огляд території та приміщень навчального закладу, особливо підвальних і горищ. Також опломбовують усі приміщення, які не використовуються, перед їх закриттям у передсвяткові дні.
Відповідальним особам під час проведення новорічних свят необхідно забезпечити роботу світлових покажчиків «Вихід», які мають бути ввімкнені, а також перевірити, щоб двері евакуаційних виходів та вікна не були зачинені на замки та інші запори, що важко відкриваються.
Додаток 1
Правила пожежної безпеки для закладів,