Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Словник понять і термінів з всесвітньої історії




Авторитаризм (від лат. Auctoritas - влада, вплив) — характеристика особливих типів недемократичних режимів, заснованих на необмеженої влади однієї особи або групи осіб при збереженні деяких економічних, цивільних, духовних свобод для громадян.

 

Агресія — застосування якию-небудь державою сили першою.

 

Анархізм — суспільно-політична течія, що заперечує необхідність державної та іншої політичної влади і пропагує необмежену свободу особистості.

 

 

Анексія (лат. ad nectere - приєднувати) — насильницький акт приєднання державою всієї або частини території іншої держави в односторонньому порядку. За міжнародним правом анексія - один з видів агресії і в даний час спричиняє міжнародно-правову відповідальність.

 

Аншлюс (нім. Anschluß, аншлюс - приєднання, союз) — ідея об'єднання Австрії з Німеччиною і конкретно - анексія Австрії Німеччиною 12-13 березня 1938 року.

 

Геноцид (від грец. Γένος - рід, плем'я і лат. Caedo - вбиваю) — дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову або релігійну групу як таку.

 

Декларація (від лат. Declaro - заявляти) — офіційна заява або нормативний документ, призначений для повідомлення офіційних осіб.

 

Демілітаризація (роззброєння) — ліквідація військових укріплень і споруд на певній території, а також заборона тримати на цій території збройні сили на підставі договору між зацікавленими державами (у міжнародному праві).

 

Диктатура (лат. dictatura) — форма правління, при якій вся повнота державної влади належить одній особі - диктатору, групі осіб або однієї соціального прошарку ("диктатура пролетаріату").

 

Експансія — розширення сфери панування, впливу, поширення чого-небудь за початкові межі (територіальна, економічна, політична Е.).

 

Інвестиції — довгострокові вкладення капіталу в економіку з метою отримання доходу.

 

Латифундія (лат. Latifundia) — у Стародавньому Римі назва великого маєтку, оброблюваного працею рабів.

 

Меджліс (араб. مملس - majlis, дослівно «місце зборів») — власне найменування законодавчо-представницького органу (парламенту) низки країн (Іран, Азербайджан), народів (Меджліс кримських татар), а також взагалі Народних Зборів, переважно в арабських і ісламських країнах.

 

Мілітаризація (озброєння) — підпорядкування економіки, політики і суспільного життя держави військовим цілям.

 

Націоналізм — ідеологія і політика, основою яких є ідея винятковості національних пріоритетів і національної зверхності, трактування нації як вищої форми суспільства.

 

Опозиція — партія або група, що виступає врозріз із думкою більшості або панівною думкою і висуває альтернативну політику, інший спосіб вирішення проблем.

 

Панамериканізм — політична доктрина, в основу якої покладена ідея спільності історичної долі, економіки та культури США та інших країн Американського континенту.

 

Плебісцит (лат. plebiscitum, від plebs - простий народ і scitum - рішення, постанова) — опитування громадян, як правило, з метою визначення долі відповідній території. У деяких країнах (напр., у Франції) вважається синонімом референдуму. З формально-юридичної точки зору процедури П. і референдуму збігаються.

 

Ратифікація (лат. ratificatio від ratus - вирішене, затверджений + facere - робити) — процес надання юридичної сили документу (наприклад, договором) шляхом затвердження його відповідним органом кожної зі сторін. До ратифікації такий документ, як правило, не має юридичної сили і не обов'язковий для нератифікованих сторони.

 

Репарація (від лат. reparatio - відновлення) — форма матеріальної відповідальності суб'єкта міжнародного права за шкоду, заподіяну в результаті вчиненого ним міжнародного правопорушення іншому суб'єкту міжнародного права, зокрема, відшкодування державою відповідно до мирного договору або інших міжнародних актів шкоди, заподіяної їм державам, які зазнали нападу. Обсяг і характер репарацій повинні визначатися відповідно до нанесеним матеріальним збитком (принцип пропорційності). Виплата репарації може здійснюватися у вигляді грошової або іншої матеріальної компенсації або у вигляді одночасної реституції і компенсації збитків.

 

Сепаратний мир — мирний договір, укладений одним з учасників воюючою коаліції без відома і згоди союзників.

 

Тоталітаризм (від лат. totalis - весь, цілий, повний; лат. Totalitas - цілісність, повнота) — політичний режим, який прагне до повного (тотального) контролю держави над усіма сторонами життя суспільства. У порівняльній політології під тоталітарної моделлю розуміється теорія про те, що фашизм, сталінізм і, можливо, ряд інших систем були різновидами однієї системи - тоталітаризму.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 570 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2308 - | 2103 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.