КАФЕДРА ПРИРОДНИЧО-НАУКОВИХ ДИСЦИПЛІН
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ДО ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
З ДИСЦИПЛІНИ „ОХОРОНА ПРАЦІ В ГАЛУЗІ”
Для студентів всіх спеціальностей
За освітньо-кваліфікаційними рівнями
“спеціаліст”, “магістр”
Затверджено
На засіданні кафедри ПНД
Протокол№1 від 31.08.2011р.
Зав. кафедри
Херсон МУБіП 2011
Методичні вказівки до виконання практичних занять з дисципліни “Охорона праці в галузі” для студентів всіх спеціальностей за освітньо-кваліфікаційними рівнями “спеціаліст”,“магістр”./ Укл. Д.Г. Сис, Л.С.Гончаренко.– Херсон: МУБіП, 2011. – 42с.
Укладачі: Д.Г. Сис, к.т.н., доцент,
Л.С. Гончаренко, к.т.н., доцент
Рецензент В.Ю.Аркад`єв, д.т.н., професор
Відповідальний за випуск зав. кафедри ПНД
д.т.н., професор В.Ю. Аркад’єв
Практичне заняття № 1
Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві
Зміст заняття. Нещасні випадки, які розслідуються. Класифікація нещасних випадків. Склад комісії з розслідування. Матеріали та документи, які розглядаються під час розслідування. Спеціальне розслідування нещасних випадків. Замовлення акту форми Н-1.
Рекомендована література: [1], [2], [3] с.78-89, [6], [9].
Теоретичні передумови до виконання роботи
При вивченні Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях студенти повинні засвоїти наступне.
Дія Положення про розслідування поширюється на підприємства, установи і організації усіх форм власності, що діють на території України, всіх громадян, які є власниками цих підприємств або уповноваженими ними особами, а також на громадян, які виконують на цих підприємствах роботу за трудовим договором (контрактом), проходять виробничу або залучаються до роботи з інших підприємств.
Дія Положення не поширюється на осіб, які працюють або проходять службу та з якими не укладаються трудові договори на підвідомчих підприємствах і у військових частинах, підрозділах Міноборони, МВС, Держкомкордону, Національної гвардії, СБУ.
Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій встановлюється зазначеними органами за погодженням з Держнаглядохоронпраці.
Порядок розслідування та обліку нещасних випадків з учнями і студентами навчальних закладів під час навчально-виховного процесу, трудового і професійного навчання в навчальному в закладі визначається Міносвіти.
Положення про розслідування визначає, які ушкодження здоров’я працівників відносяться до нещасних випадків. Розслідуванню підлягають травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні отруєння та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори (далі – нещасні випадки), що призвели до втрати працівником - працездатності на один робочий день і більше або до необхідності перевести потерпілого на іншу лепі роботу терміном не менш як на один робочий день, а також у випадку смерті на підприємстві.
До гострих професійних захворювань і гострих професійних отруєнь належать випадки, що сталися після одноразового (протягом не більше однієї робочої зміни) впливу небезпечних факторів шкідливих речовин.
Гострі професійні захворювання спричиняються дією хімічних речовин, іонізуючих та неіонізуючих випромінювань, значним фізичним навантаженням та перенапруженням окремих органів і систем людини. До них належать також інфекційні, паразитарні та алергійні захворювання тощо.
Гострі професійні отруєння спричиняються в основному шкідливими речовинами гостроспрямованої дії.
За результатами розслідування складається акт за формою Н-1 (додаток А) і беруться на облік нещасні випадки, що сталися з працівниками під час виконання трудових (посадових) обов'язків, у тому числі у відрядженнях, а також ті, що сталися під час:
– перебування на робочому місці, на території підприємства або в іншому місці роботи протягом робочого часу, або за дорученням власника в неробочий час, під час відпустки, у вихідні та святкові дні;
– приведення в порядок знарядь виробництва, засобів захисту, одягу перед початком роботи і після її закінчення, виконання заходів особистої гігієни;
– проїзду на роботу чи з роботи на транспорті підприємства або транспорті сторонньої організації, яка надала його згідно з договором (заявкою), за наявності розпорядження власника;
– використання власного транспорту в інтересах підприємства з дозволу або за дорученням власника;
– провадження дій в інтересах підприємства, на якому працює потерпілий;
– ліквідації аварій, пожеж та наслідків стихійного лиха на виробничих об'єктах і транспортних засобах, що використовуються підприємством;
– надання підприємством шефської допомоги;
– прямування працівника до (між) об'єкта (ми) обслуговування за затвердженими маршрутами або до будь-якого об'єкта за дорученням власника.
За результатами розслідування беруться на облік і складаються акти за формою Н-1 також у випадках:
– природної смерті працівників під час перебування на підземних роботах або після виїзду на поверхню внаслідок гострої серцево-судинної недостатності;
– самогубства працівників плавскладу на суднах морського та рибопромислового флотів у разі перевищення строку перебування їх у рейсі, обумовленого колективним договором, або їх природної смерті внаслідок впливу психофізіологічних, небезпечних та шкідливих виробничих факторів.
Нещасні випадки, пов'язані із заподіянням тілесних ушкоджень іншою особою, або вбивство працівника під час виконання, або у зв'язку з виконанням ним трудових (посадових) обов'язків незалежно від порушення кримінальної справи розслідуються відповідно До цього Положення. Такі випадки беруться на облік і про них складається акт за формою Н-1.
Нещасні випадки, що сталися внаслідок захворювання, погіршення стану здоров'я працівника, розслідуються згідно з вимогами Положення про розслідування нещасних випадків.
Нещасні випадки, що сталися з працівниками на території підприємства або в іншому місці роботи під час перерви для відпочинку та харчування, яка встановлюється згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку, а також під час перебування працівників на території підприємства у зв'язку з проведенням власником наради, отриманням заробітної плати, обов'язковим проходженням медогляду, а також у випадках, передбачених колективним договором (угодою), розслідуються і про них складається акт за формою Н-1, якщо буде встановлено факт впливу на потерпілого виробничого фактора чи середовища.
За результатами розслідування не складаються акти за формою Н-1 і не беруться на облік нещасні випадки, що сталися з працівниками:
– під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, який не належить підприємству і не використовувався в інтересах цього підприємства;
– під час використання ними в особистих цілях транспортних засобів підприємства без дозволу власника, а також устаткуванні механізмів, інструментів, крім випадків, що сталися внаслідок несправності цього устаткування, механізмів, інструментів;
– внаслідок отруєння алкоголем, наркотичними або іншими отруйними речовинами, а також внаслідок їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо) за наявності медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин у виробничих процесах, або; порушенням вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, був відсторонений від роботи;
– під час скоєння крадіжок або інших злочинів, якщо ці дії зафіксовані і на них є офіційний висновок суду або прокуратури;
– у разі природної смерті або самогубства за винятком випадків, зазначених у пункті 3 цього Положення, що підтверджено висновками відповідних органів.
Якщо за підсумками розслідування буде вирішено, що нещасний випадок не підлягає обліку і на нього не повинен складатися акт за формою Н-1, то в такому разі складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм). Вимоги цього Положення на такий випадок не поширюються.
Питання для самоконтролю
1. Які нещасні випадки підлягають розслідуванню?
2. Хто розслідує нещасні випадки?
3. В якій термін розслідуються нещасні випадки?
4. В якій термін розслідуються нещасні випадки, що підлягають спеціальному розслідуванню?
5. Які данні про постраждалого заносяться у акт форми Н-1?
Порядок проведення заняття та оформлення протоколу
На початку заняття викладач проводить опитування студентів і перевіряє їх підготовку до практичного заняття. У вигляді дискусії під керівництвом викладача розглядаються питання для самоконтролю. У ході цього і наступних практичних занять кожен студент у зошиті для конспектування лекційного матеріалу веде протокол, який по закінченню заняття пред’являє викладачу. Форма протоколу довільна, але в ньому треба відбити найменування заняття й стислі відповіді на обговорені питання. У процесі самостійної роботи студент оформляє протокол начисто і готується до співбесіди по ньому на консультації чи на наступному занятті.
Додаток А
Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємстві в установах і організаціях. Форма Н-1.
ЗАТВЕРДЖУЮ
_______________________________________________________
(підпис власника або уповноваженої ним особи)
_______________________________________________________
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)
“___”_______________________ 200_ р.
(печатка підприємства)
АКТ № __________
Про нещасний випадок
_______________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові)
1. Дата і час нещасного випадку ___________________________
(число, місяць, рік) (година, хвилина)
2. Підприємство (установа, організація), працівником якого є потерпілий _____________________________________________
(найменування)
2.1. Адреса підприємства, працівником якого є потерпілий:
область ________________________________________________
район __________________________________________________
населений пункт _________________________________________
2.2. Форма власності _____________________________________
2.3. Міністерство, орган, до сфери управління якого належить підприємство ___________________________________________
2.4. Найменування і адреса підприємства, де стався нещасний випадок ________________________________________________
2.5. Цех, ділянка _________________________________________
3. Відомості про потерпілого:
3.1. Стать: чоловіча, жіноча _______________________________
3.2. Число, місяць, рік народження _________________________
3.3. Професія (посада) ____________________________________
розряд (клас) ____________________________________________
3.4. Стаж роботи загальний _______________________________
3.5. Стаж роботи за професією (посадою), під час якої стався нещасний випадок _______________________________________
4. Проведення навчання потерпілого та інструктажів з охорони праці
4.1. Навчання за професією чи видом роботи, під час виконання якої стався нещасний випадок _____________________________
(число, місяць, рік)
Проведення інструктажів:
4.2. Вступного __________________________________________
(число, місяць, рік)
4.3. Первинного _________________________________________
(число, місяць, рік)
4.4. Повторного _________________________________________
(число, місяць, рік)
4.5. Цільового ___________________________________________
(число, місяць, рік)
4.6. Перевірка знань за професією чи видом роботи, під час виконання якої стався нещасний випадок (для робіт підвищеної небезпеки)
_______________________________________________________
(число, місяць, рік)
5. Проходження медоглядів:
5.1. Попередній _________________________________________
5.2. Періодичний ________________________________________
6. Обставини, за яких стався нещасний випадок ______________
_______________________________________________________
6.1. Вид подій ___________________________________________
6.2. Шкідливий фактор та його значення ____________________
7. Причини нещасного випадку ____________________________
_______________________________________________________
8. Устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до нещасного випадку ____________
_______________________________________________________
(найменування, тип, марка, рік випуску,
_______________________________________________________
підприємство-виготовлювач)
9. Медичний висновок про діагноз ушкодження здоров’я потерпілого _______________________________________________________
9.1. Перебування потерпілого в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння __________________________________
(так, ні)
10. Особи, які допустили порушення законодавства про охорону праці: __________________________________________________
(прізвище, ім’я по батькові, професія, посада)
_______________________________________________________
порушені вимоги законодавчих та інших нормативних актів ____
_______________________________________________________
(ДНАОП з охорони праці – статті, параграфи, пункти тощо)
11. Свідки нещасного випадку _____________________________
_______________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові, постійне місце проживання)
12. Заходи щодо усунення причин нещасного випадку
№ п/п | Найменування заходів | Термін виконання | Виконавець | Відмітка про виконання |
Голова комісії __________ __________ _______________
(посада) (підпис) (прізвище, ініціали)
Члени комісії __________ __________ _______________
(посада) (підпис) (прізвище, ініціали)
“____”________________ 200 __ р.
Практичне заняття № 2.