Холодильні машини. Які використовують у харчовій промисловості складаються з: - компресора, конденсатора, випарника, регулювального вентеля. Такі машини називаються компресійними холодильними машинами.
Принцип роботи
Рідкий холодильний агент (робоче тіло) кипить у випарнику. Кипіння супроводжується поглинанням теплоти з охолоджуваного об'єму (камери холодильника) холодильним агентом.
Компресор безперервно відсмоктує пари хладона, що утворилися, знижуючи тиск у випарнику. В компресорі хладон стискається, а його тиск збільшується. Далі холодильний агент за високого тиску нагнітається компресором у конденсатор, віддає теплоту у навколишнє середовище і зріджується.
Зріджений холодильний агент подається у випарник через регулювальний (дросельний) вентиль. Цикл повторюється.
Регулювальний вентиль забезпечує зниження тиску і температури створенням необхідного опору між сторонами високого (у конденсаторі) та низького (у випарнику) тиску. Рідина із конденсатора, яка проходить через дросельний вентиль, відразу потрапляє в область низького тиску і частково перетворюється пару, тому у випарник надходить суміш рідкого та пароподібного хладона. Отже, лише частина холодильного агента кипить у випарнику, забираючи теплоту від об'єкта охолодження, що призводить до зниження питомої масової холодопродуктивності холодильного агента і холодильного коефіцієнта та збільшення роботи циклу.
73. Опишіть будову та принцип роботи термоелектричної холодильної машини, назвіть її переваги та недоліки.
Термоелектричний ефект ( під час пропускання електричного струму у ланцюгу, який складається з двох послідовно з’єднаних провідників різного типу. Один із спаїв буде нагріватись, а інш – охолодж).
Переваги термоелектричного охолодження:
1) безшумність, оскільки в машині відсутні рухомі частини;
2) висока надійність, зумовлена відсутністю герметичної системи з холодильним агентом;
3) висока ремонтопридатність – ремонт зводиться до заміни охолоджувального мудуля;
4) екологічна чистота – відсутність холодильного агента;
5) можливість зміни напряму струму і переходу від охолодження до нагрівання;
6) можливість швидкого охолодження об'єктів;
7) висока точність регулювання температури;
Сьогодні холодопродуктивність термоелектричних холодильних машин в основному не перевищує 500 Вт, проте вже існують термоелектричні установки до 10 кВт.
Спектр застосування термоелектричного охолодження включає: переносні домашні холодильники, автомобільні мініхолодильники, охолоджувачі для напоїв, мінібари тощо.
Будову побутового термоелектричного холодильника або мінібара можна розглянути на прикладі схеми холодильника "Чайка" на рис. 1.10.
На задній стінці холодильника розміщений блок живлення, який складається з двох термоелектричних батарей 3. В кожній батареї послідовно з'єднані 60 термоелементів. Поруч з термоелектричними батареями знаходиться алюмінієвий радіатор охолодження 2, через який теплота з холодильної шафи передається в навколишнє середовище за допомогою ребристого радіатора нагрівача 4. Ребристі радіатори 4 розміщені на гарячій стороні кожної термоелектричної батареї. На кожному з них закріплено по 18 алюмінієвих пластин з кроком ребер 4 мм. Від радіаторів теплота відводиться за рахунок циркуляції повітря, яка створюється вентилятором 5.
Зовнішнє сталеве покриття корпусу холодильника має товщину 0,8 мм та вкрите синтетичною плівкою. Внутрішнє покриття зроблено з листів алюмінію товщиною 3 мм. Простір між покриттями заповнений теплоізоляцією 6.
Дверцята 7 відкриваються донизу та можуть використовуватись як столик. Вони обладнані автоматичним замком та ущільнені за допомогою профільної гуми.
Всередині холодильної камери об'ємом 40 дм3 за рахунок зміни напруги, яка подається на термоелектричні батареї терморегулятором, підтримується температура 2...5 °С.
Температура 5 °С встановлюється в камері приблизно через 3 години після увімкнення холодильника.