. 2%.
m
.
1=20*0.335=6.7; 2=24*0.277=6.648
=6.7+6.648=13.348
P1=0.09*8=0.897; P2=0.077*26=1.995; P3=0.374*20=7.49;
P4=0.111*14=1.56; P5=0.08*18=1.45; P6=0.002*10=0.02 .
P=13.413
13.348≈ 13.413
:
ε=[(13.413-13.348)/13.413+13.348]*100%=0.2% .
, . , , .
,
.
, .
a b c .
Ra= ; Rb= ; Rd=
R=
:
Ra=3.13; Rb=7.82; Rd=3.48;
R=15.67
.
R|= ; R|=39.3
I1|=I2|+ I3|;
I2|/ I3|= R3/ (R2+ R4)
I1|=E1/ R|; I1|=20/39.3=0.509 A; R3/ (R2+ R4)=0.5
, :
I2|=0.17 ; I3|=0.339
R||= ((R5+ R1) R3/ R1+ R3+ R5)+ R2+ R4; R||=51.304
I3||=I1||((R1+ R5)/ R1+ R5+ R3
I1|| = I2||(R3/ (R5+ R1+ R3))
I2||=E2/ R||; I2||=24/51.3=0.468 A;
, :
I3||=0.115 I1||=0.203
:
I1= I1| - I1||=0.509-0.203=0.306
I2= I2|- I2||=0.17-0.468=-0.298
I3= I3| + I3||=0.339+0.115=0.454
:
Uac-I2R4-I1R5=0; Uac= I1R5+I2R4
Uac=0.306*18-0.298*14=1.336
:
I=Ux/(R+R)
I6=Uac/(R6+R)=1.336/(10+15.67)=0.052A
abcda
- .
, - , .
, .
φ=0
φ- φb= I5 R5; φb= φ- I5 R5=0-5.112=-5.112
φ- φb= I4 R4; φc= φb+ I4 R4=-5.112+4.676=-0.436
φ- φ= 2; φ= φ- 2=-0.436-24=-24.436
|
|
φd- φ= I2 R2; φd= φk+ I2 R2=-24.436+7.202=-17.234
φd- φN= 2; φN= φd- I1 R1=-17.234-2.68=-19.914
2
:
1. , , .
2. , . .
3. , .
4. .
L1 | L2 | L3 | C1 | C2 | C3 | R1 | R2 | R3 | F |
286,6 | 8,8 | 36,2 |