Дистиляцією отримують незначну кількість і до того ж малої якості. Для збільшення кількості бензину і поліпшення його якості використовують хімічні способи. Серед них процес крекінгу (розчеплення) нафтопродуктів.
Крекінгом називають перероблення нафтопродуктів, під час якого великі молекули вуглеводів рощепляються на малі.
Наприклад,
У нафтовій промисловості використовують різні, види крекінгу, До них належать термічний, каталізний тощо.
Термічне перероблення нафтопродуктів поділяють на термічний крекінг, піроліз і коксування.
Термічний крекінг проводять за температури (470...540) °С і тиску (2...7) МПа. Вуглеводні починають розщеплюватися за температури (380...400) °С. Із підвищенням температури швидкість розщеплення зростає. Підвищення температури крекінгу за постійних тисків спричинює збільшення виходу легких компонентів і зменшення важких та коксу. У разі збільшення тиску, підвищується температура кипіння сировини. Змінюючи тиск, можна впливати на фазовий стан і проводити крекінг у паровій, рідинній та мішаній фазах.
У паровій фазі проводять крекінг гасово-газойлевих фракцій, у рідинній — мазуту та гудрону. Під час крекінгу в мішаній фазі тиск сприяє гомогенізації сировини — газ частково розчиняється в рідині, зменшуючи її густину.
Рідинний крекінг проходить у двофазній системі: рідина — пара. Сировиною є мазут. У процесі нагрівання молекули мазуту розщеплюються з утворенням бензину, газу, коксу та залишку.
Крекінг мазуту проводять у дві стадії. Спочатку за температури (450...470) °С і тиску 2,5 МПа отримують бензин, гасово-солярові фракції. На другій стадії проводять крекінг гасово-солярових фракцій. Для цього збільшують тиск до 4,5 МПа і підвищують температуру до (500-520) °С. Внаслідок розщеплення важких молекул отримують легкі фракції бензинів. Якщо на першій стадії розщеплення вихід бензину становить 10%. то на другій за рахунок більш глибокого розщеплення отримують (30...35)% бензину. Октанове число крекінг-бензину ( 70) більше, ніж бензину, отриманого дистиляцією. Крім бензину отримують до 55% крекінг-залишку і (10... 15)% крекінг-газів, які складаються з водню, метану, етану, пропану, бутану, етилену, пропілену та бути-
лену. Після розділення крекінг-газів на складові їх використовують для синтезу полімерів, різних органічних сполук, отримання великооктанового бензину.
Крекінг-залишок використовують для виробництва пального або на теплових електростанціях, морських суднах чи в промислових печах.
Технологічна система термічного крекінгу нафтопродуктів залежить від виду сировини. А це всі нафтопродукти, отримані дистиляцією та важкі фракції каталізного крекінгу і коксування. Спільною для всіх систем термічного крекінгу є трубова піч, в якій нагрівається та частково розщеплюється сировина. У сучасних технологічних системах термічного крекінгу застосовують рециркуляцію (наявність зворотного потоку сировини в системі), внаслідок чого максимально використовуються сировина й обладнання.
Піроліз нафтопродуктів проводять для отримання газів і рідинних ароматичних вуглеводнів. Піроліз нафтопродуктів проводять за температури (700... 1000) °С і тиску, близького до атмосферного. Внаслідок розщеплення молекул гасу або легкого газойлю отримують до 50% газу, ароматичні вуглеводні та смолу.
Гази піролізу відрізняються від газів крекінгу більшою кількістю етилену, пропілену, бутилену, які є сировиною для виробництва продукції органічного синтезу (етиловий і метиловий спирт, оцтова кислота, барвники, лікарські препарати) і особливо для виробництва синтетичних волокон, пластмас, каучуків тощо.
У процесі піролізу обладнання більш матеріаломістке, ніж у процесі термічного крекінгу, оскільки пара нафтових фракцій погіршує умови передачі теплоти в врубових печах, що призводить до збільшення довжини труб у печі. Крім того, збільшуються витрати теплоти на нагрівання.
Зараз відомо багато нових видів піролізу: із застосуванням каталізаторів, у присутності водню (гідропіроліз) тощо.
Коксуванням нафтопродуктів називають розкладання нафтових, залишків (мазуту, гудрону, крекінг-залишку) при нагріванні без доступу повітря.
Цей процес проводять для отримання додаткової кількості рідинного пального та коксу, який згоряє без твердого залишку (жужелиці). Отриманий кокс використовують для виробництва електродів необхідних металургії, карбідів для авіаційної та ракетної техніки, ядерної енергетики тощо. Чистий вуглець використовують як сповільнювач нейтронів у атомних реакторах.
Коксування проводять у технологічних системах періодичних, напівбезперервних і безперервних. Найпоширенішими є напівбезперервні системи, в яких сировина подається безперервно, а вихід коксу періодичний.
Термічні способи перероблення нафтових фракцій швидко витісняються менш енергомісткими та ефективнішими — каталізни-ми, які порівняно з термічними проходять з більшою швидкістю за нижчих температур І тисків. Крім того, вони дають можливість перероблювати нафтопродукти, з великим вмістом сірки.
Каталізний крекінг нафтопродуктів проводять за участю каталізаторів, якими можуть бути платина, оксиди молібдену, хрому, алюмосилікати тощо. На відміну від термічного крекінгу каталізний проводять за нижчих температур і тисків. Використання каталізаторів для крекінгу нафтопродуктів зменшує затрати палива, збільшує продуктивність реакторів. Крім того, поліпшується якість і збільшується кількість отриманого бензину та інших нафтопродуктів.
Каталізні процеси, які використовують при переробленні нафтопродуктів, поділяють на каталізний крекінг і каталізний реформінг (англ. "reforming" від лат. "reformo" — перетворюю).
Для крекінгу каталізатори виготовляють із твердих високо-пористих алюмосилікатів. У процесі розщеплення вуглеводнів на поверхні каталізатора осідає кокс, що спричиняє зниження активності каталізатора.
Для зменшення відкладень коксу на поверхні каталізатора крекінг нафтопродуктів проводять під тиском у присутності водню. Такий процес називають платформінгом. Для платформінгу каталізатори виготовляють із платини, оксиду хрому, оксиду молібдену тощо.
1. Каталізний крекінг. Цей вид крекінгу нафтопродуктів проводять у контактному апараті з рухомим каталізатором за температури 450 °С і тиску (0,1...0,2) МПа. Контактний апарат є складовою елемента технологічної системи.
Сировину (солярову, гасову чи іншу фракцію) нагрівають у печі за температури (350...360) °С і спрямовують до реактора, в який із бункера подають каталізатор (алюмосилікат) у вигляді дрібних частинок. У реакторі відбувається каталіз сировини. У процесі перерозподілу водню між молекулами нафтопродуктів виділяється кокс (вуглець), який осідає на поверхню каталізатора і зменшує його активність.
У процесі каталізного крекінгу гасо-солярових фракцій отримують близько (12... 15)% газу, який містить цінні для органічного синтезу пропан-пропіленову і бутан-бутиленову фракції, до 10% газойлю (дизельне пальне),(4...5)% коксу та до 70% бензину з октановим числом (77...78).
Порівняно великий вихід бензину з добрими антидетонаційними (проти вибуховими) властивостями є однією з переваг каталізного крекінгу порівняно з термічним.
Друга перевага цього способу полягає в отриманні бензину з малим вмістом сірки незалежно від її кількості в сировині. А це дуже важливо, оскільки добування нафти, яка містить незначну, кількість, сірки, скорочується, а зростає добування нафти з великим вмістом сірки.
Щоб поліпшити якість бензину та збільшити його октанове число, впроваджують каталізний риформінг. На відміну від крекінгу реформінг проводять з участю водню у присутності каталізаторів платини, оксиду молібдену тощо.
Відомо кілька промислових способів реформінгу, які різняться каталізаторами, температурою, тиском І способом регенерації каталізаторів.
Найчастіше застосовують каталізний реформінг із використанням платинового каталізатора (платина нанесена на поверхню оксиду алюмінію) в середовищі водню за температури (470...540) °С і тику (2...4) МПа. Цей процес називають плат-формінгом. Переробляють легкі нафтові фракції — малооктанові бензини, які отримують у процесі дистиляції нафти або бензино-легроїнової суміші. У результаті такого перероблення отримують бензин з великим октановим числом або ароматичні вуглеводи (бензол, толуол, ксилол). Якщо платформінгу проводять за тиску (1,5...3) МПа, то отримують бензол, толуол, ксилол; за тиску 5 МПа утворюється дуже якісний бензин з октановим числом 98. Отриманий бензин має незначний вміст сірки, є стійким під час зберігання та використання.
Незалежно від умов процесу у ході реформінгу паралельно з рідинною продукцією отримують (5…15)% газової, яка містить водень, метан, етан, пропан, бутан та ізобутан. Деякі з них використовують у виробництві метанолу, формальдегіду тощо, які додають до бензину.
Отримані нафтопродукти в більшості випадків не готові до використання, оскільки містять різні домішки, які впливають на
стабільність властивостей. Щоб позбутися цих домішок використовують хімічні та фізико-хімічні способи очищення. Нафтопродукти очищають лугом (NaOH), сірчаною кислотою (H SO ), проводять адсорбцію, екстракцію тощо. Очищення нафтопродуктів робить їх дорожчими, але якіснішими.
10.6.4. Коксування кам'яного вугілля
Коксуванням називають перетворення природного палива, головним чином кам'яного вугілля, на кокс та іншу цінну продукцію нагріванням у печах за високих температур без доступу повітря.
Для коксування беруть суміш вугілля різних видів з таким розрахунком, щоб у процесі коксування утворювалася достатня кількість летких речовин, а металургійний кокс мав певну пористість та міцність.
Процес коксування починається з температури понад 100 °С. У процесі нагрівання вугілля до температури 200°С випаровується вода та виходять гази СО і СН . У разі подальшого нагрівання до 350 °С починають розкладатись органічні речовини з виділенням CO, H O та інших сполук. Подальше підвищення температури спричинює перехід вугільної маси у пластичний стан і виділення кам'яновугільної смоли. За температури 600 °С утворюється напівкокс.4 У межах температур (600-1000) °С напівкокс перетворюється на кокс.
Якість коксу залежить від вмісту у вугіллі бітумів. Завдяки бітумам маса, вугілля спочатку стає пластичною, а потім пористою. Вміст у вугіллі мінеральних домішок погіршує якість коксу і негативно впливає на чавуноваріння, адже кокс є одним із основних видів палива у процесі виробництва чавуну. Тому вугілля перед коксуванням збагачують.
Мінеральні домішки повністю залишаються в коксі й зумовлюють збільшення в шихті кількості флюсів. Крім того, великий вміст у коксі речовин, які в процесі згоряння утворюють жужелицю, зменшує його міцність.
Найбільш шкідливою домішкою у вугіллі є сірка, оскільки частина її залишається в коксі, а частина виноситься разом із коксовим газом. Збільшення вмісту сірки у коксі на 1% спричинює збільшення в домновій шихті вмісту флюсів на (10...20)% і зменшення продуктивності печі на (20...30)%. Тому вугілля, яке
містить велику кількість сірки, збагачують флотаційним способом, що зменшує вміст сірки на (15... 20)%
Коксують вугілля періодичним і безперервним способами.
Періодичний спосіб коксування вугілля. Його проводять у пе-чах-камерах, які працюють періодично. Для наближення періодичного коксування до безперервного печі об'єднують у батареї, які складаються з кількох десятків печей.
Коксова піч — це камера, викладена з вогнетривкої цегли.
Довжина печі-камери (12-13 м) визначається потужністю кок-совиштовхувальної машини, висота (4-4,3 м) — можливістю рівномірного нагрівання вугілля, ширина — не перевищує 0,4 м, з боку коксовиштовхувальної машини вона на 3-5 см вужча. Місткість камер — (15...28) т.
Подрібнене і збагачене вугілля завантажують у бункери печі-камери, стінки якої нагрівають зовні. Процес коксування починається біля стінок камери і поширюється до середини. Леткі продукти безперервно виходять із печі через газовиводи у газозбирач, а потім ідуть на перероблення. Вугілля нагрівають до температури 1400 °С протягом (14... 16) год. За цей-час утвориться кокс. Після закінчення коксування кокс виштовхують із печі кок-совиштовхувачем. Розжарений кокс потрапляє до вагона, а звідси — до гасильної башти, де охолоджується водою. Застосовують також сухе гасіння коксу. Охолоджений кокс сортують за розмірами. Металургійним коксом є куски розміром (25...40) мм.
Безперервний спосіб коксування вугілля. При цьому способі коксування проводять у стовбурних печах. Шихту попередньо підігрівають у камерних печах або в печах із "псевдокиплячим шаром" до температури 400 °С. За цієї температури шихта розм'якшується. Потім із цієї шихти на спеціальній машині формують брикети розміром 60*60*70 мм . Отримані брикети завантажують до печі, у середній частині якої найвища температура, тут і відбувається коксування. У верхній частині печі брикети нагріваються, а в нижній — охолоджуються. Остаточне охолодження та гасіння коксу проводять так само, як і в разі періодичного способу коксування.
У разі безперервного способу отримання коксу час коксування скорочується до 3 год.; отриманий кокс має відповідні форму та розміри, що дуже важливо для виробництва чавуну; крім того, можна коксувати також буре вугілля, а це дуже важливо, оскільки коксівного залишилось не так багато.