За українським законодавством ви маєте право передати спір до суду одразу після його виникнення, не звертаючись до опонентів, державних органів. Однак судовий процес – не завжди найефективніший спосіб вирішення суперечки.
Нанесення шкоди сусідами (наприклад. затоплення), придбання неякісних товарів чи отримання неякісних послуг, несвоєчасна виплата заробітної плати, неправильне нарахування пенсії, розподіл спадщини чи майна – це все приклади конфліктів, які можна вирішити без судового втручання.
Альтернативою звернення до суду є:
1. Переговори. Це добровільне спілкування з особою, з якою у вас виник спір. Метою переговорів є досягнення рішення, яке буде вигідне вам або з яким погодяться обидва учасники спору (компроміс). Передусім, вивчіть свої права стосовно предмету спору. Так ви матимете більше шансів переконати опонента у своїй правоті. Щоб вигідно провести переговори і домогтися поступок спробуйте поспілкуватися усно. Якщо при усному спілкуванні ви досягли згоди, то відразу виконайте домовлене (наприклад, замініть товар на інший). Якщо усне спілкування не дає результатів – спілкуйтеся письмово через офіційне листування. Якщо самостійно розібратися в суті питання ви не можете, краще звернутися за допомогою до юриста чи до громадської юридичної консультації.
2. Звернення до органу влади. Органи влади та місцевого самоврядування мають владні повноваження і важелі впливу на певні питання. Ви можете зателефонувати до громадської приймальної міської чи сільської ради та попросити вас проконсультувати. До органу влади потрібно звернутися із письмовим зверненням, в якому пояснити суть спору та ваші вимоги щодо його вирішення. Орган влади має надати вам відповідь протягом місяця.
3. Комісія по трудових спорах. Якщо ви працюєте на підприємствізі штатом більше 15 осіб, на ньому може бути утворена комісія по трудових спорах. Не менше половини складу комісії становлять працівники даного підприємства.
Комісією не можуть розглядатися спори щодо:
- відмови у прийнятті на роботу у випадках, якщо роботодавець відповідно до законодавства зобов’язаний укласти трудовий договір;
- незаконного звільнення з роботи та пов’язаних з цим дій (невиплата зарплати під час вимушеного прогулу, неправильне зазначення дати та підстави звільнення);
- застосування законодавства про працю на підставі спільного рішення роботодавця і профспілки.
Щоб комісія розглянула спір, потрібно подати заяву протягом трьох місяців з того моменту як ви дізналися про порушення ваших прав. Щодо невиплати заробітної плати можна звернутися у будь-який момент. комісія повинна розглянути спір протягом 10 днів. ви повинні бути повідомлені про час розгляду, щоб бути особисто присутніми. за результатами розгляду комісія приймає рішення. У разі незгоди його можна оскаржувати до суду.
4. Медіація – самостійне врегулювання спору сторонами за участю незалежного посередника (медіатора). Медіатор – незацікавлена особа, головний інтерес якої – допомогти вам і вашому опоненту знайти спільне вирішення спору. Медіатор визначається за спільною згодою осіб, які сперечаються. Він налагоджує спокійну комунікацію, роз’яснює різні варіанти вирішення спору. Медіатор не має права нав’язувати сторонам певне рішення, він може лише висувати пропозиції. Медіатор також не приймає рішення у спорі – спір врегульовують самі сторони. І наостанок медіатор фіксує умови примирення, якщо його було досягнуто.
5. Третейський суд – недержавний незалежний орган, який самостійно обирають особи, між якими виник спір. Щоб подати справу до третейського суду потрібно укласти третейську угоду. Третейські суди можуть розглядати будь-які справи, що виникають із цивільних та господарських правовідносин за винятком:
- справ у спорах про визнання недійсними нормативно-правових актів;
- справ у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов’язаних із задоволенням державних потреб;
- справ,пов’язаних із державною таємницею;
- справ у спорах, що виникають із сімейних правовідносин, крім справ у спорах, що виникають із шлюбних контрактів;
- справ про відновлення платоспроможності боржника чи визнання його банкрутом.
- інші види справ, передбачені законодавством України.
Як правило, рішення третейського суду є остаточним і не підлягає оскарженню.
Кабашня А.А., завідувачка Громадської юридичної консультації ТАТКу