Тема 4: Специфіка культури первісного комплексу та ранніх державних утворень Близького і Далекого Сходу.
Загальна (історична), археологічна та антропологічна періодизація розвитку культур первісного суспільства і давніх державних утворень. Ранні етапи формування культури в різних регіонах світу та на теренах України. Уявлення про світ і людину у стародавніх країнах Близького і Далекого Сходу (Месопотамія, Стародавній Єгипет, Стародавній Іран, Стародавня Індія і Китай). Міфомодель стародавнього світу. Культурна диференціація суспільства, державність і писемність у різних країнах. Сфера права, зв’язок світогляду зі структурою влади. Сутність релігійних вчень, різноманітність релігійних систем. Наукові досягнення і відкриття, технічні винаходи, мистецькі здобутки,їх вплив на світову культуру.
Тема 5: Феномен античної культури
Поняття “античність” і “античний світ”. Основні етапи розвитку давньогрецької культури, її особливості та характерні риси. Специфіка світорозуміння, міфологічні та релігійні вірування. Поеми Гомера. Давньогрецькій поліс: політика, правопорядок і закони. Розквіт грецької культури в епоху класики (історіографія, філософія, театр,поезія). Давньогрецька скульптура (Поліктет, Мірон, Фідій, Лісіпп, Пракситель та ін.). Олімпійські та інші ігри.
Спадкоємність і самобутність давньоримської культури. Своєрідність світогляду римлян, їх архітектура і література. Філософія і юриспруденція в житті римлян. Римський скульптурний портрет. “Золотий вік” у розвитку літератури доби Октавіана Августа (Вергілій, Горацій, Овідій). Відлуння античності в культурному житті Європи.
Тема 6: Основні тенденції розвитку культури за часів Середньовіччя в Західній Європі та Київської Русі
Загальна характеристика доби Середньовіччя як етапу розвитку світової культури. Зародження нової ідеології і перехід від язичництва до християнства. Формування системи християнського богослов’я, храмового мистецтва та іконопису, нових цінностей і способу життя в культурі Візантії, її вплив на країни середньовічної Європи і Київську Русь. Поняття про геоцентризм. Символізм і містицизм середньовічного мислення. Особливості середньовічного світобачення: західнохристиянська і східнохристиянська моделі. Взаємовідносини християнської церкви і держави. Католицизм і папство. Наслідки
релігійно-світоглядного перевороту і його прояв у культурі. Романський і готичний стилі в мистецтві. Літургія і карнавал. Клерикальна і світська культура. Лицарство як культурне явище середньовічної Європи. Розвиток освіти. Середньовічні школи і університети. Сім вільних мистецтв, їх сутність. Міська культура, її носії та виконавці. Своєрідність театральних вистав. Розквіт культури країн Близького Сходу в середні віки.
Тема 7. Європейське Відродження та українська культура ХІУ – ХУІ ст.
Передумови нового світогляду і культури доби Відродження. Ідеологія гуманізму, її сутність і прояв у наукових і філософських працях, мистецьких творах. Поняття про ренесансний антропоцентризм. Основні періоди розвитку культури італійського Відродження. Митці доби Передренесансу, їх художні здобутки. Класичні твори ренесансної літератури різних країн Західної Європи (Італії, Франції, Іспанії, Англії). Титани італійського Високого Відродження. Ренесанс в образотворчому мистецтві Північної Європи. Наука в епоху Відродження, великі мореплавці та географічні відкриття, початок книгодрукування. Причини краху ренесансного ідеалу.
Специфіка культурних процесів в Україні. Братства і братські школи, їх культурна місія. Початок книгодрукування, розвиток науки і освіти.
Здобутки культури доби Відродження, їх місце в загальносвітовому культурному процесі.