Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Плавлення металу і заливання форм




Ливарні властивості металів. Придатність сплавів для вироб­ництва литва визначається їхніми ливарними властивостями: рідкотекучістю, усадкою, ліквацією, газотвірною здатністю і темпера­турою плавлення.

Рідкотекучість — здатність металу з визначеною точністю запов­нювати форму. Вона залежить від складу сплаву, його властивостей (в'язкості і поверхневого натягу) і від ступеня перегрівання відносно температури плавлення. Зі зниженням в'язкості й підвищенням температури металу, що заливається, рідкотекучість поліпшується. Гази і нерозчинні домішки в металі знижують його рідкотекучість. На заповнення форми металом впливають також розмір і конструк­ція ливникової системи, теплопровідність форми, її газопроникність і деякі інші чинники.

Усадка — зменшення об'єму і лінійних розмірів виливка при охо­лодженні його від температури заливання до нормальної темпера­тури. Величина усадки зазвичай характеризується лінійною усад­кою. Велика усадка спричинює появу у виливку дефектів — усад­кових раковин, пор, тріщин, короблень.

Ліквація — неоднорідність складу виливка, що затверднув. Вона погіршує якість виливка, оскільки неоднорідність складу зумовлює неоднорідність структури і властивостей у різних його частинах.

Газотвірна здатність сплаву характеризується кількістю газу, що виділяється під час кристалізації. Гази (водень, азот, оксид вуг­лецю, вуглекислота та ін.) розчиняються в сплавах при їх плавленні та перегріванні в печах і тим у більшій кількості, чим вища темпе­ратура нагрівання. Під час охолодження металу у формі розчин­ність газів зменшується, при виділенні їх у великій кількості у ви­ливках утворюються газові раковини.

Сплави, які застосовують для одержання литва. Як ливарні сплави застосовують сірі чавуни (в окремих випадках — білі), сталь, бронзи, спеціальні ливарні латуні, сплави алюмінію, магнію та ін. З усіх перелічених сплавів кращі ливарні властивості має сірий ча­вун, який містить підвищену кількість вуглецю і силіцію. Він має добру рідкотекучість, мінімальну усадку (близько 1 %), не виділяє великої кількості газів, не схильний до помітної ліквації і плавиться за порівняно низької температури (залежно від вмісту вуглецю та інших домішок температура закінчення плавлення чавуну стано­вить 1150...1250 °С). Високі ливарні властивості сірого чавуну, не­висока вартість і доступність сприяли значному поширенню його в ливарному виробництві.

Сталь має гірші ливарні властивості: високу температуру плав­лення (температура закінчення плавлення 1400...1500 °С), меншу рідкотекучість, більшу усадку (близько 2 %), схильна до ліквації, розчиняє, а потім виділяє значну кількість газів. Унаслідок цього для одержання якісного литва зі сталі потрібно застосовувати особ­ливу технологію.

Білий чавун, який має знижений вміст вуглецю і силіцію, за сво­їми ливарними властивостями займає проміжне положення між сірим чавуном і сталлю. Він має підвищену усадку (близько 1,5 %), знижену рідкотекучість і підвищену температуру плавлення порів­няно з сірим чавуном.

Унаслідок високої твердості і крихкості білий чавун рідко засто­совують для виготовлення литва, але він є ливарним матеріалом при одержанні деталей з ковкого чавуну, а також потребує особли­вої технології для отримання якісних заготовок.

Олов'яні і безолов'яні бронзи, а також ливарні латуні, які містять підвищену кількість легувальних елементів і утворюють при затвердненні дво- або трифазну структуру, мають високі ливарні вла­стивості. Однофазні бронзи і латуні обробляють тиском.

Олов'яні бронзи мають невелику усадку (1,3...1,5 %) і задовільну рідкотекучість. Безолов'яні алюмінієві бронзи характеризуються гір­шими ливарними властивостями — більшою усадкою (2,5... 3,0 %), схильністю до поглинання газів та утворення крупнозернистої струк­тури, що потребує розробки спеціальної технології при виготовленні з них литва. Високі ливарні властивості мають силіцієві латуні, які часто застосовують як замінники олов'яних бронз. Із алюмінієвих сплавів найпоширенішими є сплави алюмінію з силіцієм — силумі­ни, які характеризуються підвищеною рідкотекучістю і малою усад­кою.

Плавлення чавуну

Будова і принцип дії вагранки. Для плавлення чавуну в ли­варних цехах найчастіше застосовують вагранки, в яких одержують близько 80 % усього рідкого чавуну для заливання форм. Схему ва­гранки з накопичувачем зображено на рис. 6. Вагранка — це ци­ліндрична шахтна піч, зовні вкрита сталевим кожухом 6, а всере­дині обкладена вогнетривкою шамотною цеглою 7. Опорою вагран­ки є кільцева плита 2, встановлена на чотири колони 1. Отвір у плиті закривається металевим піддоном, на який через робоче вікно З набивається піскова суміш з нахилом у бік льотки 12.

У нижній частині вагранки на відстані 200... 250 мм від поду розміщено ряд фурм 4. У фурми надходить повітря з кільцевої ко­робки 5, в яку воно подається спеціальним вентилятором. Нижня частина вагранки від поду до першого ряду фурм називається гор­ном, від верхнього ряду фурм до завантажувального вікна 9 — шахтою. Вище від завантажуваль­ного вікна шахта переходить у газовідвідну трубу 10, яка за­кінчується іскрогасником 11.

 

Рис. 6. Схема вагранки

 

Вагранка, як усі шахтні печі, є піччю безперервної дії. Зверху через завантажувальне вікно 9 засипають металеву шихту, па­ливо і флюси. На рівні заванта­жувального вікна шахту викла­дають чавунними плитами 8. Знизу через фурми 4 вдувають повітря для горіння. Паливо зго­ряє в зоні фурменого поясу, гаря­чі гази піднімаються вгору, обті­кають і нагрівають матеріали, що опускаються вниз. При досягнен­ні поясу плавлення (вище від фурм на 800... 1000 мм) шихта плавиться, рідкий чавун стікає в нижню частину вагранки, а звід­ти — в накопичувач 13. Накопичувач призначений для збирання рідкого чавуну і відокремлення його від коксу, що сприяє поліп­шенню якості чавуну. Для випускання чавуну і шлаку є льотки від­повідно 15 і 14. Основним розміром вагранки, що визначає її продук­тивність, є діаметр. Питома продуктивність вагранки становить 6... 8 т/год металу, виплавленого з 1 м2 її поперечного перерізу.

Перед черговою плавкою чавуну вагранку очищають, ремонту­ють вогнетривку кладку і набивають під. На під завантажують дрова і засипають шар холостої колоші коксу вище від фурм на 70...80 см. Дрова запалюють і після розігрівання коксу на його холосту колошу завантажують металеву частину шихти, потім робочу колошу коксу і, нарешті, шар флюсу. Пошарово вагранку завантажують до рівня завантажувального вікна. У процесі плавлення шихтові матеріали поступово опускаються, а через завантажувальне вікно вагранку постійно довантажують.

Розплавлений чавун на шляху до накопичувача контактує з розжареним коксом і насичується вуглецем і сіркою. Зменшити вміст вуглецю в рідкому чавуні можна збільшенням кількості ста­левого брухту в шихті, а зменшити вміст сірки — застосуванням більш основних шлаків. Для компенсації втрат вигорілих мангану і силіцію в шихту вводять феросплави.

Особливості плавлення чавуну у вагранці. Сировиною для плавлення чавуну у вагранці є металева шихта, паливо і флюси.

Металева шихта складається з ливарного чушкового чавуну (про­дукту доменної плавки), чавунного брухту, поверненого металу (ли­вників і браку литва) і спеціальних добавок (сталевого брухту, феро­сплавів).

Паливом для вагранки, як правило, є кам'яновугільний кокс, але його можна замінити торфовим або нафтовим коксом, деревним ву­гіллям і термоантрацитом (антрацитом, термічне обробленим без доступу повітря за температури 1100... 1200 °С з метою підвищення стійкості до розтріскування за високих температур).

Для обшлаковування золи палива і оксидів, які утворюються в процесі плавлення, вводять флюс-вапняк.

Звичайні вагранки працюють на холодному дутті. Залежно від їх розміру повітря подають під тиском 3... 12 кПа (300... 1200 мм вод. ст.).

У вагранці створюється слабкоокиснювальна атмосфера, і деякі складові чавуну окислюються. Насамперед і більшою мірою окислюються (вигоряють) компоненти, які мають найбільшу спорідне­ність з киснем,— силіцій (на 10...15 %) і манган (на 15...20 %). За­гальний вигар металу при переплавленні його у вагранці невели­кий і становить 1,5...2,5%. Оксиди, що утворюються (SiO2, FeO, МпО), разом із золою становлять шлак.

Сірка, фосфор і вуглець не вигоряють у процесі переплавлення чавуну у вагранці. Навпаки, вміст сірки і, як правило, вуглецю збі­льшується внаслідок контакту металу з коксом. З вагранки важко одержати чавун, який містить менш як 3 % вуглецю. Кількість сірки в чавуні може збільшитися на 50 % і більше. Це е головним недолі­ком плавлення чавуну у вагранці.

Перевагами плавлення у вагранці е простота її будови, мала ви­трата палива (10... 12 % від маси чавуну), малий вигар металу, ви­сока продуктивність і безперервність плавлення. Останнє особливо важливе при заливанні на конвеєрі.

Щоб збільшити продуктивність вагранки, підвищити температу­ру чавуну, що випускається, і знизити витрати палива, застосовують різні методи інтенсифікації: підігрівання дуттям, заміна частини коксу природним газом, введення кисню у вагранки та ін.

Для збільшення часу безперервної роботи вагранки і проведення інтенсивного процесу плавлення використовують водяне охоло­дження футерівки. Застосовуючи водяне охолодження, можна збі­льшити час безперервної роботи вагранки з 8...10 до 25...40 год і більше, що сприяє підвищенню продуктивності, зменшенню витрат палива і вогнетривів.

Крім вагранок, для плавлення чавуну в ливарних цехах застосо­вують електричні, рідше полуменеві та комбіновані шахтно-полуменеві печі.

Плавлення сталі

Для одержання рідкої сталі в ливарних цехах застосовують такі самі печі, як і в металургійному виробництві, але меншої місткості:

мартенівські, електричні (дугові й індукційні високочастотні) і малі конвертори. На відміну від металургійного виробництва, плавлення в основних мартенівських печах ведуть зазвичай скрап-процесом, оскільки на машинобудівних заводах немає свого чавуну і вигідні­ше застосовувати дешевшу сировину — скрап. Електропечі застосо­вують для одержання високоякісних і легованих сталей методом переплавлення сталевого брухту, поверненого металу, легованих відходів тощо під кислими шлаками. Для плавлення звичайних сталей, до яких не ставлять високих вимог, застосовують малі кон­вертори місткістю 1,5...3,0 т.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1573 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2307 - | 2100 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.