Контрактова площа
Гостинний двір
Важливою в історичному плані визначною пам'яткою нинішньої Контрактової площі у Києві є Гостинний двір, побудований за проектом архітектора Алоїзі Руські в 1809 році. Будівля зазнала масштабної перебудови, а вже в наші дні, в 1980-1982 роках, до неї було додано ще один поверх, який був позначений на початковому плані забудови. Києво-Могилянська академія також є однією з визначних пам'яток Контрактової площі. Саме цей навчальний заклад протягом двох сторіч був епіцентром культурного і громадського життя держави, тут готували і готують найкращих фахівців у сфері політики і суспільних наук. У 1992 році відбулося урочисте відкриття Національного університету Києво-Могилянська академія. Між Контрактовим будинком і Гостинним двором є невеликий сквер, тут у травні 2001 року встановлено пам'ятник видатному українському вченому, просвітителю, письменнику, історику та гуманістові Григорію Савичу Сковороді. На розі вулиці Петра Сагайдачного та Контрактової площі знаходиться Подільський універмаг, який в недавньому минулому було капітально відреставровано. Будинок, в якому зараз розташоване управління Національного банку по Києву, раніше був Синайський подвір'ям, знамениту дзвіницю якого відновили в 1995 році. Контрактова площа у Києві таїть у собі чимало цікавого, тому екскурсія цими місцями - це завжди незабутня подорож. На Контактовій площі в Києві функціонує однойменна станція метро.
Гостинний двір — торговельний комплекс на Контрактовій площі (Поділ) в Києві, зведений 1809 року замість старого двору (60-ті роки XVIII ст., архітектор Іван Григорович-Барський).
Історія будівництва
У 1808 році архітектор Л. Руска запропонував новий проект гостинного двору в стилі класицизму. Це мав бути монументальний торгівельний комплекс у вигляді замкненого прямокутника з внутрішнім службовим приміщенням, до якого вели шість воріт.
Одразу його завершити не вдалось через пожежу 1811 р., яка охопила велику частину Києва, а також через війну 1812 р. На той час збудували лише перший поверх будівлі, хоча за планом архітектора Л. Рускі їх мало бути два. Довелось лише накрити перший дахом і залишити будинок одноповерховим. Зовнішні сторони двору були оточені арковими галереями, фасади (південний і північний — довжиною по 100 м, східний та західний — по 60 м) прикрашені пілястрами та пофарбовані в жовтий та білий кольори.
Перша реконструкція була проведена 1828 р. архітектором Андрієм Меленським після пожежі, а в другій половині XIX ст. будівля була знову перебудована (замуровані аркові галереї).
Наступна масштабна реконструкція проведена у 1980–1982 рр. до 1500-річчя Києва під керівництвом архітектора В. П. Шевченко. Тоді надбудували другий поверх, так як було заплановано ще першим проектом, та оновили будинок зсередини.
Спроба масштабної перебудови
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2011 року № 1380 Гостинний двір було виключено зі списку пам'ятників архітектури України, що перебувають під охороною держави. 26 квітня 2012 Київрада надала дозвіл на розробку проекту землеустрою ПАТ «Укрреставрація» на Контрактовій площі, 4 для реконструкції будівлі під торгівельно-офісний центр з гостьовою стоянкою. За проголосувало 68 депутатів. Опозиційні депутати заявили, що це виллється у перебудову Гостинного двору в торгівельно-офісний центр. Вранці наступного дня будівельники розпочали підготовку до «реконструкції» Гостинного двору. На територію двору заїхала бурова установка. Робітники розпочали роботу за наказом підрядника — компанії «Основа-Солсіф», не маючи жодних дозвільних документів. При цьому рішення Київради набуває сили лише після підписання міським головою та оприлюднення у комунальних ЗМІ, а цього зроблено не було.
Використання
Гостинний двір мав 50 магазинів (а також майстерні), які були груповані у ряди — залізний, шовковий, суконний, хутровий тощо. Це були повністю конкурентноспроможні виробництва, які одначе поступилися своїм статусом лише у ІІ пол. ХІХ ст. — після відміни Маґдебурзького права в 1835 році та відкриття великих фабрик та заводів.
За Другої світової війни двір повністю занепав. Вже в післявоєнний час в приміщеннях гостинного двора працювали всілякі гастрономторги, культторги, галантерейторги. Тут же розташовувались кравецька майстерня, контори будівельно-монтажних управлінь, централізовані склади і т. д.. Підземні складські приміщення добре збереглися — у дворі постійно розвантажували всілякі товари і матеріал.
Зараз у приміщенні Гостинного двору розміщені магазини, бари, а також Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного тощо
Гостинний двір (Гостинне подвір‘я) до надбудови другого поверху
Гостинний двір після Другої Світової Війни
Вид Подолу. У центрі - будівля Гостинного подвір‘я
http://www.kievtown.net/ukr/sights/kontraktovaya.htm
http://uk.wikipedia.org/
http://www.interesniy.kiev.ua/dost/ulitsy-i-ploshchadi-kieva/podol-i-kontraktovaya-ploshchad/kontraktova-ploshcha-vchora-sogodni-zavtra/