Формування асортименту товарів у підприємствах оптової торгівлі відбувається в два етапи.
На першому етапі встановлюється груповий асортимент товарів.
На другому етапі розраховується число видів та різновидів товарів, надходження яких є обов’язковим відповідно до заявок оптових покупців.
Удосконалення організації торговельного обслуговування населення і підвищення економічної ефективності підприємств роздрібної торгівлі багато в чому залежать від правильного формування асортименту товарів у магазинах.
Під час формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі найважливішою вимогою є максимальне задовільнення попиту покупців при найменших затратах часу на придбання товарів та забезпеченні прибуткової роботи магазинів. Тому для кожного магазину повинен бути підібраний оптимальний асортимент товарів, який би дозволив, з одного боку, створити найкращі умови для покупців щодо придбання товарів, а з другого — забезпечити рентабельність роботи магазину.
Процес формування асортименту товарів у магазинах складається з трьох етапів.
На першому етапі встановлюється груповий асортимент товарів, чим визначається асортиментний профіль підприємства. Ця робота проводиться на основі маркетингових досліджень. Вихідними даними для визначення групового асортименту конкретного магазину є чисельність населення, його щільність, особливості попиту, існуюча матеріально-технічна база, наявність магазинів-конкурентів, їх розміщення тощо.
На другому етапі формування асортименту товарів визначається внутрішньогруповий (детальний) асортимент, тобто кількість їх видів і різновидів у межах кожної товарної групи, та складання асортиментного переліку.
На третьому етапі визначають для кожної торгової марки ступінь її представлення на полицях магазину. Кількість товарних позицій в асортименті визначається в основному форматом магазина. Так, у магазині з торговою площею 150-250 м2, асортимент зазвичай становить 1-2 тис. од. товарів; у міні-маркеті – 3-5 тис.; у дискаунтері – 7-12 тис.; у супермаркеті – 8-10 тис.; у гіпермаркеті – 35-40 тис.
Керівництво магазину повинне прийняти рішення про широту асортименту, його глибину, якість і ціни товарів, що пропонуються покупцям згідно з їх очікуваннями.
Саме товарний асортимент є ключовим фактором у конкурентній боротьбі роздрібних торговельних підприємств. Це найвідповідальніший етап, бо весь процес перетворення виробничого асортименту товарів у торговий завершується в магазинах.
Таким чином, при прийнятті рішень щодо формування асортименту товарів у торговельному підприємстві необхідно враховувати ступінь близькості між товарами різних товарних груп, можливості підприємства (фінансові, кадрові, складські тощо), вимоги та потреби покупців, наявність конкурентів.
Асортиментні переліки
Робота з формування асортименту товарів у магазинах повинна, як правило, закінчуватися розробкою обов'язкового документу – асортиментного переліку, передбаченого "Порядком заняття торговельною діяльністю і правилами торговельного обслуговування населення".
При розробці асортиментних переліків керуються такими загальними вимогами:
- мати в магазинах якнайширший асортимент товарів, який допускається наявністю обігових коштів, обсягом товарообігу і нормативами товарних запасів, з виключенням при цьому з асортименту випадкових товарів, що не відповідають призначенню і профілю магазину;
- надавати, асортименту товарів необхідну стійкість і одночасно певну гнучкість, пристосовуючи його до змін попиту населення, сезонних коливань тощо;
- забезпечувати за допомогою відповідного підбору товарів умови для зростання товарообігу і підвищення ефективності роботи магазинів.
Установлений для кожного магазину асортимент товарів піддається постійним змінам під впливом виробництва товарів і купівельного попиту населення. Тому необхідно систематично вивчати ці зміни й ураховувати їх для того щоб вчасно вносити необхідні корективи в обов'язкові асортиментні переліки магазинів. При цьому одні товари можуть бути виключені з обов'язкового асортиментного переліку, інші — включені до нього.
Ураховуючи динамічні зміни попиту населення та умови діяльності підприємств для магазинів (споживчих комплексів у великих магазинах), рекомендується розробляти поточні і довгострокові асортиментні переліки. Поточний перелік визначає асортиментний набір товарів на найближчий період виходячи з наявності обігових коштів, товарних ресурсів і асортименту товарів, що випускається промисловістю. Довгострокова модель асортименту передбачає повне задоволення попиту населення в товарах даного споживчого призначення з урахуванням розширення виробничого асортименту товарів.
Проект асортиментного переліку розробляють компетентні працівники магазину — завідувачі комплексів (відділів, секцій), товарознавці, досвідчені продавці-консультанти з залученням маркетологів. Асортиментний перелік магазину затверджує його керівництво.
Розроблення для магазинів обов'язкових асортиментних переліків товарів сприяють кращому задовільненню попиту покупців, підвищенню відповідальності окремих торгових працівників за постійну наявність у продажу необхідних населенню товарів.
Асортиментні переліки рекомендується розробляти на рік. При необхідності протягом року в них можна вносити відповідні зміни. У них слід передбачити групову і внутрішньогрупову структуру, а також основні (артикул, модель і т. д.) і додаткові (розмір, повнота, зростання і т. д.) ознаки різновидів товарів.
За допомогою асортиментного переліку комерційна служба оптового підприємства може здійснювати систематичний контроль за повнотою і стабільністю асортименту товарів на складах та забезпеченням ними оптових покупців свого цільового ринку.
Контроль за відповідністю фактичного асортименту товарів асортименту, передбаченому в переліку, здійснюють товарознавці-комерсанти. Для цього можуть бути використані картки кількісно-вартісного обліку або спеціальне програмне забезпечення для комп'ютерів.